Kaş'ta Tutsak Yunus Protestosu Antalya'nın Kaş İlçesi'nde Sivil Toplum Örgütleri Bodrum'dan Terapi... - Son Dakika

Kaş'ta Tutsak Yunus Protestosu Antalya'nın Kaş İlçesi'nde Sivil Toplum Örgütleri Bodrum'dan Terapi...

Uluslararası çevre ve hayvan koruma örgütlerinin tepkisiyle Kaş'taki 'yunus parkı' Dolphin Park 2010 yılında kapatıldı.

Kaş'ta Tutsak Yunus Protestosu Antalya'nın Kaş İlçesi'nde Sivil Toplum Örgütleri Bodrum'dan Terapi..., System.String[]

Uluslararası çevre ve hayvan koruma örgütlerinin tepkisiyle Kaş'taki 'yunus parkı' Dolphin Park 2010 yılında kapatıldı. Parkın yunusları Misha ile Tom da Hisarönü'ne taşınmış ve rehabilitasyona alınmıştı. Dolphin Park'ın kapatılmasıyla sona eren yunus krizi, geçen yıl Bodrum Güvercinlik'te tutulan Ada, Doğa, West ve Ada 1 adlı yunusların Kaş'a getirilmesiyle yeniden başladı. Küçük ve paslı bir deniz kafesinin içinde tutulan yunusların durumu, Türkiye'den sonra dünyada da yankı bulmaya başladı. Artan tepkiler üzerine Almanya'nın yanı sıra çeşitli ülkelerde yunus parklara karşı protestolarını sürdüren Alman yunus ve balina koruma kuruluşu 'ProWal', bugün Kaş'a gelerek eylem düzenledi. Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan eylem Kaş Limanı'nda devam etti. Eyleme, Kaş Sualtı Derneği (KASAD) Kaş Turizm Tanıtma Derneği, Yunuslara Özgürlük Platformu, Greenpeace ve pek çok sivil toplum örgütü ile çevreciler destek verdi. Düzenlenen eylemde, yunuslara özgürlük pankartları açıldı, maket yunuslar sahilden denize bırakıldı.

ProWal Başkanı Andreas Morlok yaptığı açıklamada, Kaş'taki yunus parkının dünyanın en korkunç yunus gösteri merkezi olduğunu söyledi. Kafes içindeki yunusların burunlarını kafeslere vurarak yaraladıklarını anlatan Morlok, Bodrum'dan getirilen yunusların Japonya'da kan akıtılarak yakalandıklarını da ileri sürdü. Yunuslara eziyete son verilmesi gerektiğini kaydeden Morlok, Bir yıl önce görüştüğümüz Kaş Belediye Başkan Yardımcısı, bizlere 2010 yılında kapatılan yunus parkının bir daha asla açılmayacağı sözünü vermişti. Ancak bu söz maalesef tutulmadı ve 4 yunus, ufak bir sebze kamyonuyla Bodrum'daki küçük yunus parkından alınarak Kaş'a getirildi dedi.

WWF Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Nilay Akça da Türkiye'de yunus merkezlerine karşı farkındalığın artırılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

KAŞ PROFİLİNE YAKIŞMIYOR

KASAD ve Kaş Turizm Tanıtma Derneği adına konuşan Mustafa Eriş ise açılması planlanan yunus parkın Kaş'a etik ve ekolojik yönünden zarar verdiğini belirtti. Eriş, yunus parkın Kaş'ın turizm yapısı ve profiline yakışmadığını vurguladı.

EYLEME DEVAM EDECEKLER

Eylemciler, konuşmaların ardından yunusların bulunduğu İnceboğaz'a geldi. Yunus Park'ın sahibi Cenk Gökalp ile konuşan eylemciler, bilgi almaya ve içeri girmeye çalıştı. Ancak görevliler buna izin vermedi. Protestocular burada da eylemlerine devam etti. İşletme sahibi Cenk Gökalp, dünyanın her yerinde yunus parkları olduğunu ancak sadece Kaş'takinin gündeme getirildiğini belirtti. Gökalp, yunusların eğitim için tutulduğu alanın iddia edildiği gibi 40 metrekare değil, 400 metrekare olduğunu ve doğal ortamlarında muhafaza edildiklerini belirtti.

İşletmenin önünden ayrılan eylemciler, yunuslar özgür bırakılınacaya kadar çeşitli eylemler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

(Tür: Yurt)

Haber Yayın Tarihi: 22.04.2012 13:52 - Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kaş'ta Tutsak Yunus Protestosu Antalya'nın Kaş İlçesi'nde Sivil Toplum Örgütleri Bodrum'dan Terapi... - Son Dakika


Son Dakika

"Beni neden temaslı yazdın" diyen hasta, sağlık görevlisini darbetti ABD'den korkutan araştırma: Koronavirüs mutasyon geçirdi, artık daha bulaşıcı Talihsizliğin böylesi görülmedi! Genç çiftin en mutlu anı kötü sürprizle bitti Kullanılmış prezervatifleri temizleyip yeniden satmaya çalışan şahıstan pişkin savunma: Kötü bir şey yapılmadı Türk Bayrağını indirmeye çalışan şahsı, polis öfkeli kalabalığın elinden zor aldı Hatay'da 8 farklı noktada orman yangını çıkartan şahıs elinde çakmakla suçüstü yakalandı Rio Ave'ye penaltılarda 4-2 kaybeden Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi'ne veda etti Dünyanın en zengin futbolcusu Faiq Bolkiah, Maritimo'ya transfer oldu