KASTAMONU - 4 gün süren "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" sona erdi - Son Dakika

KASTAMONU - 4 gün süren "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" sona erdi

11.06.2021 21:04

Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği güzergahta düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" tamamlandı.

Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği güzergahta düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü" tamamlandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katıldığı törenle 8 Haziran'da İnebolu ilçesinden yürüyüşe katılanların 95 kilometrelik güzergahı Kastamonu'da sona erdi. Yürüyüşü tamamlayan 60 kişi Kastamonu merkezdeki Kışla Parkı'nda karşılandı.

Kastamonu Doğa Sporları ve Offroad Kulübü ve motosiklet kulübü üyelerinin de araçlarıyla katıldığı programda ellerine Türk Bayraklarını alan vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, burada düzenlenen programda, 4 gün önce başlayan yürüyüşün bugün sona erdiğini söyledi.

Baydaş, "Bu yol, milli mücadele azmi ve heyecanının millette nasıl uyandığını gösteren en güzel örneklerden bir tanesidir." dedi.

Yürüyüşün artık, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirileceğini belirten Baydaş, şunları kaydetti:

"Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak benzeri etkinlikleri Sarıkamış'ta yapıyoruz. Benzeri etkinliği Çanakkale'de 57. Alay Yürüyüşü'nde yapıyoruz. Benzeri etkinliği Afyonkarahisar'da savaşın mihenk taşı olan Zafer Tepe'de yapıyoruz. Bu yıldan itibaren burada Atatürk ve İstiklal Yolu'nda yapıyoruz. Bu etkinlikleri yapmaktaki kastımız devlet tarihimizin dönüm noktası olan anların yaşatılması ve o anın ne demek olduğunu gelecek nesillere aktarılmasını ağlamaktır. Ecdadın izinden gideceğiz, onların açtığı yoldan devam edeceğiz. O ruhu, o heyecanı aşk ve şevkle gelecek nesillere aktaracağız. Gençlerimizin heyecanı ile geleceğe yürüyeceğiz."

Vali Avni Çakır ise bu yürüyüşün amacının atalarımızın hangi zor şartlarda vatanın savunması noktasına nasıl bir direnç gösterdiğini, hangi zorluklarla bu toprakları vatan yaptığını göstermek olduğunu söyledi.

İstiklal yolunun geniş bir coğrafyayı kapsadığını belirten Çakır, şöyle devam etti:

"Bu yol İnebolu'dan başladı ama cephaneler Kürelilerin, Seydilerlilerin, Kastamonuluların, buradan da Çankırılı dostlarımızın omuzlarında taşındı. Belli bir olgunlaşma sürecinden sonra bu yürüyüşü Kastamonu üzerinden Çankırı ve Ankara vasıtasıyla Sakarya'ya, Çanakkale'ye oradan da İzmir'e kadar ulaştırmak olmalı. Kurtuluş Savaşı 81 ilimizin her karış toprağındaki vatan evlatlarının özverisi ile kazanıldı. Kastamonulu büyüklerimiz de lojistik destek noktasında üzerine düşeni müthiş bir özveri ile yaptı ve aziz Türk milletinin hayranlığını kazandılar."

Konuşmaların ardından en genç ve en yaşlı yürüyüşçüye Çakır ve Baydaş tarafından hediye takdim edildi.

"Milli Mücadelede Kastamonu" konulu konserin ardından düzenlenen Esat Kabaklı konseri ile program sona erdi.

Programa, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve vatandaşlar katıldı.

KASTAMONU - 4 gün süren Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü sona erdi
KASTAMONU - 4 gün süren Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü sona erdi
KASTAMONU - 4 gün süren Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü sona erdi
KASTAMONU - 4 gün süren Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü sona erdi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel KASTAMONU - 4 gün süren 'Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü' sona erdi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 14 Haziran günü koronavirüs nedeniyle 74 kişi vefat etti, 5 bin 626 yeni vaka tespit edildi 19:57 Son Dakika: Türkiye'de 14 Haziran günü koronavirüs nedeniyle 74 kişi vefat etti, 5 bin 626 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Aşılamada yeni rekor kırıldı! Bir günde 781 bin 351 kişi aşı yaptırdı 19:43 Son Dakika: Aşılamada yeni rekor kırıldı! Bir günde 781 bin 351 kişi aşı yaptırdı Lyon, Kayserispor'un kapısını Doğan Alemdar için çaldı! 35 milyon TL teklif etti 19:04 Lyon, Kayserispor'un kapısını Doğan Alemdar için çaldı! 35 milyon TL teklif etti
Ankara'yı sel aldı! Vatandaşlar son çareyi kapıdan sandal yapmakta buldu 19:03 Ankara'yı sel aldı! Vatandaşlar son çareyi kapıdan sandal yapmakta buldu Son Dakika: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den 18:37 Son Dakika: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den "Türkiye, Afganistan'da kalacak mı?" sorusuna yanıt: Konuyu çalışıyoruz, Türkiye kilit rolde Çekya'nın İskoçya'yı 2-0 yendiği karşılaşmada Schick'in attığı gol akıllara durgunluk verdi 18:21 Çekya'nın İskoçya'yı 2-0 yendiği karşılaşmada Schick'in attığı gol akıllara durgunluk verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'la samimi pozlarını paylaşan Macron, fotoğrafa not da düştü 17:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan'la samimi pozlarını paylaşan Macron, fotoğrafa not da düştü Arnautovic büyük ayıp etti! Irkçılık yapan Avusturyalı oyuncuyu takım arkadaşı zor engelledi 17:10 Arnautovic büyük ayıp etti! Irkçılık yapan Avusturyalı oyuncuyu takım arkadaşı zor engelledi
Advertisement