Kastamonu'da Çığdan Yaralı Kurtarma Tatbikatı - Son Dakika

Kastamonu'da Çığdan Yaralı Kurtarma Tatbikatı

14.02.2012 16:50
Kastamonu'da Çığdan Yaralı Kurtarma Tatbikatı

Kastamonu Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) çığ ve göçük altından yaralı kurtarma tatbikatı nefes kesti.

Kastamonu Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) çığ ve göçük altından yaralı kurtarma tatbikatı nefes kesti.

Türkiye'nin birçok bölgesinde olduğu gibi Kastamonu'da da kış şartları ağır geçerken, UMKE Yolkonak mevkiinde çığ ve göçük altından yaralı kurtarma tatbikatı yaptı. UMKE 2012 yılı faaliyet planında yer alan kış tatbikatı, kar kalınlığının 50 santimi geçtiği merkeze bağlı Yolkonak mevkiindeki ormanlık alanda yapıldı. UMKE'nin araç ve malzeme ihtiyacını tamamlayıp bölgeye ulaşmasıyla başlayan tatbikatta çığ ve göçük altından yaralı kurtarma, kurtarılan yaralılara ilk yardım, yaralıları güvenli bölgeye taşıma teknikleri ve olumsuz hava şartlarında ekip çalışması uygulamalı olarak yapıldı. Tatbikat nefes kesen görüntülere sahne oldu.

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yılmaz ile Sağlık Müdür Yardımcısı ve UMKE Sorumlusu Dr. Tuncer Kılıç kampı ziyaret ederek çalışmaları yerinde izledi. Dr. Yılmaz tatbikat sonrası yaptığı açıklamada, "Personelin her türlü olumsuz koşullarda görev yapabilecek tecrübeye sahip olmasını amaçlıyoruz. UMKE, bize güven veren bir ekiptir. Bu ekibin ne kadar önemli olduğunu, güzel işler yapabileceği Van depreminde çok açık olarak görülmüştür. Gönüllülük esasına dayalı olan UMKE ekibinin önümüzdeki günlerde temel eğitimlerini tamamlayarak göreve hazır hale gelmelerini ve hizmet vermeye başlamalarını planlıyoruz" dedi. - Kastamonu/ Merkez

Kaynak: DHA
BM Genel Sekreteri Guterres, herkes için su güvenliğinin önemine işaret etti BM Genel Sekreteri Guterres, herkes için su güvenliğinin önemine işaret etti Cenevre Müslüman Cemaati Vakfı iftar programı düzenledi Cenevre Müslüman Cemaati Vakfı iftar programı düzenledi Dünya Kadınlar Curling Şampiyonası Dünya Kadınlar Curling Şampiyonası

Son Dakika Güncel Kastamonu'da Çığdan Yaralı Kurtarma Tatbikatı - Son Dakika


Advertisement