Kastamonulu Arıcı, Kovanlarını Korumak İçin "Ayı Savar" Yaptı - Son Dakika

Kastamonulu Arıcı, Kovanlarını Korumak İçin "Ayı Savar" Yaptı

02.01.2012 14:00
Kastamonulu Arıcı, Kovanlarını Korumak İçin

İzzet Sarı/Ümit Yorulmaz - Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde bir arıcı, kovanlarını ayılardan korumak için hareket sensörü ve siren kullanarak "ayı savar" adını verdiği bir düzenek hazırladı.

İzzet Sarı/Ümit Yorulmaz - Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde bir arıcı, kovanlarını ayılardan korumak için hareket sensörü ve siren kullanarak "ayı savar" adını verdiği bir düzenek hazırladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bozkurt'ta 30 yılı aşkın süredir arıcılık yapan Şahin Demir (60), ayıların kovanlarına zarar vermesine çözüm bulamayınca, hareket sensörü ve siren kullanarak bir cihaz yaptı.

Genellikle apartman merdivenlerini aydınlatmada kullanılan lambaların hareket sensörleri ile otomobilin alarm sistemlerindeki sirenlerden oluşturduğu 5 cihazı, 100'ü aşan kovanının arasına yerleştiren Demir, bu yöntemle ayıları kovanlarından uzak tutmayı başardı.

Şahin Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayıların Yeni Mahalle'deki Sıraca semtinde bulunan kovanlarına zarar verdiğini, ilgili yerlere yaptığı başvurulardan herhangi sonuç alamadığını söyledi.

Ayı vurmanın yasak olduğunu bu nedenle hayvanı kendi geliştirdiği yöntemle kovanlardan uzak tutmaya çalıştığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

"Ayılar bir ay içinde 5 kovanımı parçaladı. Son aylarda da saldırıları arttı. Kovanlarımın başında sürekli nöbet tutamayacağım için 'ayı savar' adını verdiğim bir cihaz icat ettim. Ayılar kovanlarıma yaklaştığında harekete duyarlı sensör bunu algılıyor ve cihaz siren çalıyor. Korkan ayılar ya da diğer yabani hayvanlar, kovanlarımın yanından uzaklaşıyor. İlk algıda 3 dakika, ardından da 5 ve 10 dakika kadar siren çalan 5 cihaz, elektrik ve aküyle çalışabiliyor."

Demir, düzeneği kovanlarının arasına yerleştirmesinin ardından ayıların zararından kurtulduğunu vurgulayarak, "Çevredeki arıcılardan öğrendiğim kadarıyla ayılar onların kovanlarına zarar vermiş. Arıcıların 10-20 kovanı parçalanmış. Bu düzenek diğer arıcılar arasında da yaygınlaşabilir" dedi.

Bozkurt Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Ahmet Yücel de 2011'de ilçede ayıların 146 kovanın yanı sıra 23 sebze ve meyve bahçesine zarar verdiğini kaydetti.

- KASTAMONU

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kastamonulu Arıcı, Kovanlarını Korumak İçin 'Ayı Savar' Yaptı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs aşısını bulan Türk doktorları tebrik etti İstiklal'de ilginç anlar! Maske cezası kesilen Rus turist önce itiraz etti, ardından dans etmeye başladı 16 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunan otobüs şoförüne 8 yıl 6 ay hapis cezası Acun Ilıcalı, Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'in MasterChef iddialarına çok sert çıktı: Yalan! Liverpool efsanesinin Başakşehir telaffuzu stüdyodakileri kırdı geçirdi Baba ve 2 oğlu, 10 gün içerisinde koronavirüsten hayatını kaybetti İntihara kalkışan kocasını engellemek isterken ölümüne neden oldu 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış