Katalonya'daki Seçimlerin Ardından - Son Dakika

Katalonya'daki Seçimlerin Ardından

26.11.2012 22:01
Katalonya'daki Seçimlerin Ardından, System.String[]

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde 25 Kasım pazar günü yapılan erken seçimleri kazanan ancak tek başına iktidar için yeterli çoğunluğu elde edemeyen Yönelim ve Birlik (CIU) partisinin lideri Artur Mas, koalisyon hükümetine sıcak...

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde 25 Kasım pazar günü yapılan erken seçimleri kazanan ancak tek başına iktidar için yeterli çoğunluğu elde edemeyen Yönelim ve Birlik (CIU) partisinin lideri Artur Mas, koalisyon hükümetine sıcak baktıklarını ve bağımsızlık referandumunun yeni hükümetin öncelikli konusu olacağını söyledi.

Parlamentoda, 12 milletvekilini kaybederek 50 milletvekili çıkartan CIU'nun lideri, partisinin idari komisyonunda yapılan toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında Katalonya'nın gelecekteki süreciyle ilgili bazı ipuçları verdi. Mas, seçim sonuçlarının, Katalonya'yı yönetmek için CIU'yu dışarıdan destek aramaya ittiğini ifade etti. Mas, ilk olarak Katalan parlamentosunda ikinci siyasi güç konumuna gelen, 21 milletvekili çıkaran Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile görüşeceklerini ancak 20 milletvekilli Katalonya Sosyalist Partisi'ni (PSC) de dışarıda bırakmayacaklarını söyledi.

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Mas, "Katalonya'da yeni hükümet, CIU ile diğer siyasi güçlerin eşliğinde olmalı çünkü Katalan halkının sandıktaki arzusu bu oldu" dedi. Katalan siyasi tarihinde ERC, her zaman İspanya'dan ayrılmadan yana sol görüşlü ve cumhuriyetçi bir politika izlerken, bölgedeki ikinci siyasi güç olma özelliğini kaybeden PSC ise erken seçimler öncesinde federal bir Katalonya fikrini ortaya atmıştı.

Mas ayrıca, hükümeti kurma müzakerelerinde, seçimler öncesinde vaad ettiği bağımsızlıkla ilgili referandumun "öncelikli konu" olacağını öne sürdü. CIU başkanı, partisinin oy kaybına rağmen "hiçbir zaman istifayı düşünmediğini de" kaydetti.

2010 yılındaki seçimlerde 62 milletvekili çıkartan CIU, tek başına azınlık hükümeti kurmuştu.

Öte yandan Katalonya'da yapılan erken seçimlerin maliyetinin yaklaşık 35 milyon avro olduğu duyuruldu.

Muhabir: Şenhan Bolelli

Yayıncı: Erdem Gültekin - MADRİD

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Katalonya'daki Seçimlerin Ardından - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Daha önce aynı erkekle sevgili olan iki kız tekme tokat birbirine girdi! O anlar kamerada