Son Dakika Haberleri: Katar ile ABD'den Bu Kez Savunma Tatbikatı

Katar ile ABD'den Bu Kez Savunma Tatbikatı

4 ay önce

Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'ın ambargo uyguladığı Katar, ABD ile yaptığı deniz tatbikatının ardından güneydeki El-Kalayil bölgesinde savunma tatbikatını da tamamladı.

Katar  Amerika Birleşik DevletleriABD) ile yaptığı deniz tatbikatının ardından güneydeki El-Kalayil bölgesinde savunma tatbikatını da tamamladı.

Katar resmi haber ajansı QNA'nın Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, ülkenin güneyinde  ABD ile  Katar güçlerinin "Bizler Faniyiz,  Katar ve ( Katar Emiri) Temim Kalıcıdır" adı altında gerçekleştirdiği ortak savunma tatbikatı sona erdi.

"ORTAK EYLEM İLKESİNİ ELDE ETME"

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye'nin katılımıyla "ortak eylem ilkesini elde etme" amacıyla El-Kalayil bölgesinde icra edilen askeri tatbikat,  Katar Özel Kuvvetleri,  Katar Emirliği Hava Kuvvetleri ve  ABD Özel Kuvvetleri tarafından gerçekleştirildi.

DENİZ TATBİKATI GEÇEN CUMA BAŞLAMIŞTI

Katar'ın geçen cuma başkent  Doha'nın güneyinde kara sularında başlattığı ortak tatbikata iki  ABD savaş gemisi ile  Katar deniz kuvvetlerinden birlikler katılmıştı. Tatbikatın füze ve top atışlarının yapılacağı bir dizi özel deniz operasyonu ile  Katar ve  ABD uçakları ile deniz unsurlarının ortak operasyon icrasını içerdiği bildirilmişti.

Tatbikat,  Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında başlayan krizden sonra bir ilk olma özelliği taşıyor.

KATAR'A UYGULANAN AMBARGO

Suudi  Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE),  Bahreyn,  Mısır ve  Yemen,  5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları"  Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını  Katar'a kapatan  Suudi Arabistan, BAE ve  Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.  Suudi Arabistan ayrıca  Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.


Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız Trump'tan Skandal Açıklama! PKK İçin "Güçlerimiz" İfadesini Kullandı
Gökçek'in Kanalında, Canlı Yayında Açıkladılar: Gökçek İstifa Edecek