Son Dakika Haberleri: Katar Emiri'nden Körfez Krizi Açıklaması: Diyalog Çerçevesinde Çözüme Hazırız

Katar Emiri'nden Körfez Krizi Açıklaması: Diyalog Çerçevesinde Çözüme Hazırız

4 ay önce

Körfez kriziyle ilgili konuşan Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, "Egemenliğe karşılıklı saygı üzerine kurulu bir diyalog çerçevesinde çözüme hazırız." dedi.

Katar Emiri'nden Körfez Krizi Açıklaması: Diyalog Çerçevesinde Çözüme Hazırız, System.String[]

Başkent Doha'da Katar Danışma Meclisi 46'ncı dönem açılış programında konuşan Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, ülkesi ve Körfez krizine ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

Katar Emiri, yönetiminin Danışma Meclisi üyeliklerinin seçimle oluşturulması yönünde çalışma yürüttüğünü, her dönem seçimlerde değiştirmek zorunda kalınmayacak hukuki mekanizmalara dair projelere ilişkin hazırlıklar yapıldığını belirtti.

"DİYALOG ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜME HAZIRIZ"

Al Sani şunları söyledi:

"Egemenliğe karşılıklı saygı üzerine kurulu bir diyalog çerçevesinde çözüme hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Ancak, Katar'a abluka uygulayan ülkelerden gelen göstergeler bu ülkelerin çözüm istemediğini ortaya koyuyor. Biz abluka uygulayan ülkelerle ilişkilerin kesik olmasından korkmuyoruz, ülkemiz onlar olmaksızın da çok iyi durumdadır. Ancak uyanık olmak gereklidir. Abluka uygulayanların ilişkileri koparmakla yetineceklerini düşünmek doğru değildir. Çünkü ülkemizin iç işlerine müdahaleyi sürdürerek, Katar halkını toplu olarak cezalandırmak istiyorlar. Her yerde Katar aleyhine kışkırtıcı adımlar atıyorlar."

KRİZİN GALİBİ DE MAĞLUBU DA YOK

Katar krizinin galibi ya da mağlubu olmayacağını vurgulayan Katar Emiri Al Sani, "Körfez İşbirliği Konseyi ve ona bağlı ülkelerin çıkarlarına dönük zarar sürüp gidecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Abluka uygulayan ülkelerin Katar'ın siyasetinde şok yaratmayı ve ülkenin istikrarına etki etmeyi hedeflediklerini kaydeden Al Sani, "Bizleri bağımsızlığımızdan vazgeçerek, vesayeti kabul etmeye zorladılar. Sonra ikinci plana geçerek, ekonomimize zarar verme uğraşısını hala sürdürüyorlar." ifadelerini kullandı.

"ABLUKA UYGULAYAN DEVLETLER STRATEJİ SAHİBİ DEĞİL"

Ülkesinin bu meyanda abluka uygulayan ülkelerin Katar riyalini ele geçirme yönündeki çabalarına da karşı koyduğunu söyleyen Katar Emiri, söz konusu ülkelerin Katar'ın terörle hiçbir ilişkisinin olmadığını iyi bildiğini belirterek, onları dış işlerindeki politikalarında strateji sahibi olmamakla eleştirdi.

Anlaşmazlıkların çözümünde diyalog seçeneğini yineleyen Al Sani, "Bölgesel düzeyde politik durumların oldukça çöküntüye uğradığını büyük bir endişeyle izliyoruz. Bölge halklarını tehlikeden uzak tutmak amacıyla olayların tırmandırılmaması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

"DİYALOG VAZGEÇİLMEZ BİR ZORUNLULUKTUR"

Al Sani, "Devletlere, bölgesel devletlerin aralarında hesaplaştığı nüfuz alanları gözüyle bakmak doğru değildir. Coğrafi ve siyasi realite aramızdaki anlaşmazlıkları diyalogla çözmemizi gerekli kılıyor. Bölge ve Körfez durumunda ele alındığında diyalog sadece bir tercih değil aynı zamanda vazgeçilmez bir zorunluluk. Bu yönüyle bu diyaloğa bir mekanizma bulmamız gerekli." diye konuştu.

"UZLAŞININ GAZZE'DEKİ ABLUKAYI SONLANDIRMASINI ÜMİT EDİYORUM"

 Filistin uzlaşı hükümeti ve tarafları birlik ve beraberlikten dolayı kutlayan Al Sani, "Uzlaşının Gazze'deki ablukayı sonlandırmasını ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

"IRAK'TA SORUNLAR ANAYASA ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜLMELİ"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki gayrimeşru referandum ve sonrasına ilişkin, Irak Anayasası'na göre taraflara sorunların çözümü için diyalog çağrısı yapan Katar Emiri Al Sani, ülkesinin Suriye'nin toprak ve halk bütünlüğünü desteklemeye devam ettiğini vurguladı.
Düğün Fotoğrafçısı Gelinden Çok Nedimelerin Uygunsuz Karelerini Çekince Mahkemelik Oldu Genç Kadın, Kocasının En Yakın Arkadaşıyla Sevgili Olup Kocasını Öldürttü

Rusya'dan Ankara ve Şam'a Afrin Çağrısı: Diyalog Yoluyla Çözülebilir