Kayıp Başkan Ak Parti'den İhraç Edildi - Son Dakika
Güncel

Kayıp Başkan Ak Parti'den İhraç Edildi

Kayıp Başkan Ak Parti\'den İhraç Edildi

Edirne'nin Meriç İlçesi'ne Bağlı Subaşı Beldesi Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Topçu, Partisinden İhraç Edildi.

27.01.2011 16:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TAAHHÜT ettiği 230 bin liralık borcunu ödemediği gerekçesiyle 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve hakkındaki yakalama kararı nedeniyle yaklaşık 6 aydır polis ve jandarma tarafından aranmasına rağmen bulunamayan Edirne'nin Meriç İlçesi'ne bağlı Subaşı Beldesi Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Topçu, partisinden ihraç edildi.

Nüfusu 2 bin 250 olan Subaşı Beldesi'nde 2004'te Genç Parti'den Belediye Başkanı seçilen İbrahim Topçu, AK Parti adayı olarak girdiği 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde koltuğunu korudu. Beldede çiftçilik yapan İbrahim Topçu, çeltik alımı nedeniyle Kırklareli'nin Babaeski İlçesi Büyük Mandıra Beldesi Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Şükrü Çölgeçen'e 230 bin lira borçlandı. Ancak borcunu ödeyemeyen ve hakkında icra takibi başlatılan İbrahim Topçu, ödeme taahhüdünde bulundu. Topçu, taahhüt ettiği tarihte de borcunu ödemeyince, Babaeski İcra Ceza Mahkemesi'nce 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 12 Ağustos tarihinde hakkında yakalama emri çıkartıldı.

ORTALARDA YOK

Kalp hastası olduğu belirtilen Başkan Topçu, rahatsızlığını öne sürerek hakkında yakalama kararı çıktığı günden sonra sürekli sağlık raporu aldı. Süresi bitince de raporlarını uzattı. Bu sürede başkanlık görevine belediye meclis üyeleri vekalet etti. Her hafta bir meclis üyesi başkanlık görevini yürütmeyi sürdürdü. Raporu biten ve göreve dönmesi beklenen Başkan Topçu, son olarak rapor alamayınca bu kez 10 gün kanuni izin hakkını kullandı. İzni de bitince Subaşı'na yapılması planlanan Düğün Salonu projesi için kendisine il dışı görev çıkarttı ve bir daha dönmedi.

İHRACINA KARA VERİLDİ

Başkan Topçu'nun yaklaşık 6 aydan bu yana ortalarda olmaması AK Parti Edirne İl Teşkilatını rahatsız etti. Bunun üzerine parti yönetimi Topçu'yu disiplin kuruluna sevk etti. Toplanan İl Disiplin Kurulu da Topçu'nun parti üyeliğniden ihracına karar verdi. Karar onaylanması için AK Parti Genel Merkezi'ni gönderildi.

Subaşı Belediye Başkanı'na kendilerinin de ulaşamadığını belirten AK Parti Edirne İl Başkanvekili İlyas Akmeşe, "Parti yönetimi olarak disiplin kuruluna sevk ettik. İl Disiplin Kurulu'da parti üyeliğinden ihracına karar verdi. Onayı için ihraç kararını genel merkeze gönderildi" dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA DİLEKÇE

Başkanın hayatından endişe duyan 4 AK Parti, 2 MHP, 2 DP ve 1 CHP'li meclis üyesi, Meriç Kaymakamlığı'na dilekçe ile başvurdu. Ancak başkan yine bulunamadı. Bunun üzerine AK Partili meclis üyeleri Hasan Çatalkaya ve Hüseyin Tüfekçi, İçişleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere bugün bir dilekçe yazdı. Dilekçeyi, DP'li Arif Bıkmaz ve Bayram Ali Görmen ile CHP'li Ersöz Zümbül de attıkları imza ile destekledi. Dilekçede şu görüşlere yer verildi:

"Biz Meriç İlçesi Subaşı Beldesi AKP Meclis üyeleri Hasan Çatalkaya ve Hüseyin Tüfekçi. Bilindiği üzere belediye başkanımız sayın İbrahim Topçu yaklaşık 5 ayı aşkın bir süredir, gerek sağlık probleri ile ilgili raporlu olarak, gerekse şahsi nedenlerden dolayı izinli olarak ve en sonunda da 25 Ekim 2010 tarihinden beri düğün salonu işlerini takip için il dışında görünmesi sebebiyle görevi başında değildir. Düğün salonu ile ilgili il dışında görünmesi tamamen mazeretsiz göreve gelmemektir. Zira belediye meclisimizin böyle bitmiş, netleşmiş bir projesi olmadığı gibi, meclis kararı da yoktur. Kaldı ki bu süre içinde sayın belediye başkanı alacak- verecek ilişkisinden dolayı jandarma tarafından arandığı için makamında bulunamamıştır. Buna istanaden hem belediye başkanı, hem vekili 5 aydır maaş alarak kamuyu maddi zarara uğratmaktadır. Beldemiz halkının mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz."

28 GÜN CEZAEVİNDE KALMIŞTI

Başkan Topçu, 7 ay önce yine 'taahhüdü ihlal' suçundan aranırken jandarmaya teslim oldu. Ardından tutuklanarak Uzunköprü Cezaevi'ne gönderildi. 28 gün cezaevinde kalan Topçu, borcunu ödeyince serbest bırakıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kayıp Başkan Ak Parti'den İhraç Edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kocaeli'de Ramazan Davulcusu Muhtarı Tabancayla Vurdu
  02:48 Kocaeli'de Ramazan Davulcusu Muhtarı Tabancayla Vurdu

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bir ramazan davulcusu, mahalle muhtarıyla çıkan tartışma sonucunda tabancayla muhtarı bacağından vurdu. Yaralı muhtar hastaneye kaldırıldı ve sağlık durumu iyi. Polis, kaçan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

 • Çanakkale Yenice'de meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem güvenlik kamerasına yansıdı
  02:27 Çanakkale Yenice'de meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem güvenlik kamerasına yansıdı

  Çanakkale'nin Yenice ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem, bir büfenin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Deprem anında büfe içinde bulunanlar panikle mekanı terk ederek açık alana kaçtı.

 • Gümüşçü Holding'de Yönetim Krizi: Onur'un Gözaltına Alınmasıyla Şebnem'in Hayatı Değişiyor
  02:18 Gümüşçü Holding'de Yönetim Krizi: Onur'un Gözaltına Alınmasıyla Şebnem'in Hayatı Değişiyor

  Onur'un yolsuzluk iddiasıyla göz altına alınması ve Aysel'in kritik kararı sonrası Gümüşçü Holding'de yönetim krizi ortaya çıkar. Onur, Aysel ve Demir arasında büyük bir mücadele başlatırken, Şebnem'in Onur'la yaptığı anlaşma ilişkileri karmaşık hale getirir. Geçmişten gelen bir misafir ise Şebnem'in hayatındaki dengeleri değiştirebilir.

 • Google Haritalar'a yeni özellik: Bina giriş kapısı gösterilecek
  02:18 Google Haritalar'a yeni özellik: Bina giriş kapısı gösterilecek

  Google Haritalar, kullanıcıların daha kolay bir şekilde binanın ana giriş kapısını bulmasını sağlayacak bir özellik ekliyor. Bu özellik sayesinde kapılar, yeşil arka planlı, ok şeklini içeren bir daire ile işaretlenecek.

 • Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor
  02:18 Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor

  Hindistan yönetimi, yapay zeka alanındaki denetimleri artırmak için yeni bir karar aldı. Bundan böyle bu alanda üretilecek her yeni teknoloji için devlet kurumlarından resmi izin almak zorunlu olacak. Bu kararın Amerikan firmalarının ülkedeki hakimiyetini sınırlamak amacıyla verildiği düşünülüyor. Hindistan Bilgi İşlem Bakanlığı, yapay zekanın geleceği hakkında endişeli olduklarını belirterek, Hint halkının menfaatlerini korumak adına yeni önlemler alacaklarını açıkladı. Büyük teknoloji firmalarının yapay zeka uygulamaları için direkt olarak bakanlığa bilgi vermeleri gerekecek ve karara uymayan firmalara cezalar verilecektir.


Advertisement