Kaykaylı Teknisyen İş Başında! - Son Dakika

Kaykaylı Teknisyen İş Başında!

07.09.2012 20:28
Kaykaylı Teknisyen İş Başında!, System.String[]

Dünya Kupası Sokak Kızağı şampiyonu Will Stephenson, Hırvatistan'da bir otoyolda seyir halindeki kamyonun altında bir kızak üzerinde uzanıyor.

Şu anda YouTube'da yayınlanan bu akrobasi videosu, Volvo Kamyon'un yolda seyir halindeyken aracın önemli parçalarının durumunu uzaktan online olarak takip etmeyi sağlayan yeni servis teknolojisini tanıtmak için hazırlandı. Bu teknoloji ile aracın servis ziyaretleri, gerçekten gerekli olduğu zamanlara göre planlanabiliyor.

Volvo Kamyon Avrupa Servis Yöneticisi Christian Gustavsson "Bu, kızağın üzerinde sanal bir teknisyenin olması gibi" diyor.

Hollywood ekibi

Film, YouTube'da beş milyondan fazla izlenerek büyük bir viral başarı yakalayan Kamyon Akrobasisi'nin ardından yine aynı ekip tarafından çekildi. Videonun yönetmeni, şu anda sinemalarda gösterimde olan ve başrolünü İsveçli yıldız Alexander Skarsgård'ın oynadığı Disconnect filminin Oskar adayı yönetmeni Henry Alex Rubin.

Akrobasinin sorumluluğu, ünlü dublör koordinatörü Peter Pedrero'nun kontrolü altındaydı. James Bond, Harry Potter ve Karayip Korsanları gibi Hollywood filmlerindeki dublör çekimlerinde tecrübeli olan Peter Pedrero için "Kaykaylı Teknisyen" filmi en zor çekimlerden biriydi. Peter Pedrero bu muhteşem akrobasi çekimleri için; "Son derece zor bir gösteriydi" diyor.

Gösteri, aslında yüksek hızda bir kamyonun altında olmanın ne demek olduğunu bilen, sokak kızağı dalında Dünya Kupası yarışçısı Will Stephenson tarafından gerçekleştirildi.

Will Stephenson "Önümde görebildiğim tek şey fren lambaları ve lastiklerdi. Tamamıyla Peter'e güvenmek durumundaydım ve onun kulağıma söylediği talimatlara göre ne zaman hareket edeceğimi, ne zaman duracağımı, ne zaman hızlanacağımı ve yavaşlayacağımı belirleyecektim" diyor.

Güvenlik her şeyden önce gelir

Volvo Kamyon için güvenlik her zaman büyük önceliğe sahip ve bu nedenle çekimler Hırvatistan'da trafiğe kapalı bir alanda yapıldı. Peter Pedrero bu konuda; "Akrobasi gösterileri, maceraperestlere göre bir iş değil. Hazırlık ve planlama aşaması başarılı bir sonuç elde etmek için son derece önemli" diyor.

Mümkün olan en yüksek güvenlik düzeyine ulaşmak için ekip, kamyon tekerlerinin önünü kaplayarak Will'in tekerlek altına girip bir kaza yaşanmasına engel oldu.

Zorluklarla yüz yüze

Bu gösteride en zor bölümlerden biri Will'in kızak üzerinde ayağa kalktığı sahneydi. Bu hareket, normalde sokak kızağında yapılan hareketlerin biri değil. Will Stephenson "Benim için bu hareket normalde yaptığım bir şey değildi. Dolayısıyla bu hareketi iki hafta içinde öğrenmek zorundaydım" diyor.

Diğer bir kritik an ise Will'in sıyrılarak yan tarafa geçmek zorunda olduğu kısımdı. Bu kısım, Will'in becerilerinin sınırlarını zorladı. Ayrıca yol yüzeyi de çok önemliydi. Ekip, en küçük bir taş ve mıcır için bile asfaltı sürekli kontrol etmek zorundaydı.

Peter Pedrero "Will'in kamyonun altında kontrolünü kaybetmesine ve düşmesine neden olabilecek her şeyi ortadan kaldırmak zorundaydık" diyor.

Şimdi kaykaylı teknisyenin aksiyonunu görmeye hazır mısınız? Filmi http://youtu.be/OsE-pga01C4 adresinden izleyebilirsiniz.

Sokak Kızağı

Sokak kızağı, asfaltla kaplı bir yol veya alanda kızağı aşağı doğru sürmeyi gerektiriyor. Bu spor, kaykaycıların boardları üzerine uzandıklarında yokuş aşağı yüksek hıza ulaştıklarını görmeleri ile Güney Kaliforniya'da doğdu. Kızak, genellikle çelik, alüminyum, ahşap ve karbon fiber gibi malzemelerden özel olarak yapılıyor. Bugün dünyada yaklaşık 1200 aktif sokak kızağı kullanıcısı bulunuyor.

William Stephenson

Will, 2002 yılında bir kaykay satın alarak arkadaşları ile birkaç yıl geçirdikten sonra Sokak Kızağı ile tanıştı. 2004 yılının Ekim ayında Isle of Wight'ta "White Air Festival"inde rekabete dayanan ilk yarışına katıldı. O zamandan beri Will, tüm dünyada 25'den fazla Dünya Kupası'nda yarıştı. Aynı zamanda Will, minimum riskle sokak kızağının doğru şekilde öğrenilmesini amaçlayan Luge Okulu'nun kurucusu.

Kaykaylı Teknisyen İş Başında!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Kaykaylı Teknisyen İş Başında! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Trabzonspor, evinde Kasımpaşa'ya 4-3 mağlup oldu Galatasaray-Bakken Bears maçı koronavirüs nedeniyle ertelendi İzmir Bayraklı'daki kurtarma çalışmalarından bir iyi, iki kötü haber Hatay ve Sivas'ta meydana gelen kazalarda can pazarı yaşandı: 5 ölü, 6 yaralı Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 6 kullanıcı tespit edildi Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 607'ye yükseldi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında