Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi - Son Dakika

Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi

12.01.2012 13:24
Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi, System.String[]

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, yargının sorunlarının en büyüğünün davaların makul sürede bitirilememesi olduğunu söyledi.

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, yargının sorunlarının en büyüğünün davaların makul sürede bitirilememesi olduğunu söyledi.

Yargıtay üyeliğine seçilen 16 kişi için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nda mazbata töreni düzenlendi. Törene Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Abdullah Arslan, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ali Em ile Yargıtay ve Danıştay üyeleri ve yeni üyelerin aileleri katıldı. Daha önce törene katılacağı duyurulan Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise başka bir programı nedeniyle törene katılmadı.

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, yüksek mahkemelerdeki artan iş yükünün yargının işlemesi önünde önemli bir engel olduğunu ifade etti. İş yükünün azaltılması amacıyla Yargıtay ile Danıştay'da daire ve üye sayıları ve tetkik hakimi sayısının artırıldığını hatırlatan Hamsici, bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle yargının daha da hızlanacağını belirtti.

Hamsici, Yargıtay'a seçilen yeni üyelerin iş yükünün azaltılmasına büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Konuşmaların ardından yeni seçilen 16 Yargıtay üyesine cübbeleri giydirildi ve mazbataları verildi.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, yargının hızlandırılması amacıyla hazırlanan paketle ilgili görüşlerini 6 Eylül'deki adli yıl açılış töreninde dile getirdiklerini hatırlattı. Yargının sorunlarının en büyüğü ve en acilinin ise davaların makul sürede bitirilememesi olduğunun altını çizen Kaynak, hızlı ve adil karar verilmesinin yargılamanın temel amaçları arasında olduğuna dikkat çekti.

Yargının sorunlarını çözmeyi hedefleyen pakete ilişkin bir soruya ise Kaynak, "Paketten ne çıkacak tam bilmiyorum. Meclis'ten çıksın, hep birlikte göreceğiz. 6 Eylül'de yaptığımız konuşmada da dedik, tutukluluk süresi kural olarak ceza haline getirilemez." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi
Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi
Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi
Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Kaynak: Yargının En Büyük Sorunu Davaların Makul Sürede Bitirilememesi - Son Dakika


Son Dakika

Milas Belediye Başkanı kötü haberi az önce verdi! Termik santral ilk defa alevlerle yüz yüze 19:48 Milas Belediye Başkanı kötü haberi az önce verdi! Termik santral ilk defa alevlerle yüz yüze G.Saray Sözcüsü Remzi Sanver: Fatih Terim için terbiye dışı ifadeler kullanan sporcuyu Beşiktaş'a emanet ediyoruz 19:33 G.Saray Sözcüsü Remzi Sanver: Fatih Terim için terbiye dışı ifadeler kullanan sporcuyu Beşiktaş'a emanet ediyoruz İzleyen dondu kaldı! Güzel sporcu Pamela, tarihin en kötü atlayışlarından birini yaptı 18:44 İzleyen dondu kaldı! Güzel sporcu Pamela, tarihin en kötü atlayışlarından birini yaptı
Çalınan aracını trafikte tanıyıp ihbar etti, kovalamaca sonucu polis kıskıvrak yakaladı 18:20 Çalınan aracını trafikte tanıyıp ihbar etti, kovalamaca sonucu polis kıskıvrak yakaladı Katledilen Azra'nın babası: Katilin çocuğu gelse, yere yıkılsa elini yüzünü siler, saçını okşarım 17:59 Katledilen Azra'nın babası: Katilin çocuğu gelse, yere yıkılsa elini yüzünü siler, saçını okşarım Manavgat'taki yangında hasar görerek yıkılmasına karar verilen evler işaretlenmeye başladı 17:02 Manavgat'taki yangında hasar görerek yıkılmasına karar verilen evler işaretlenmeye başladı
THK'nın eski yöneticisinden ezber bozan çıkış: Kiralık uçaklarla yangınlar söndürülemez çünkü para kazanıyorlar 15:37 THK'nın eski yöneticisinden ezber bozan çıkış: Kiralık uçaklarla yangınlar söndürülemez çünkü para kazanıyorlar 15:16 "Yeşil altın" olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan tezgahlara indi
Advertisement