Son Dakika Haberleri: Kayseri Asurluların 4 Bin Yıl Önce Fındık Tükettiği Belirlendi

Kayseri Asurluların 4 Bin Yıl Önce Fındık Tükettiği Belirlendi

2 yıl önce

Asurluların 4 bin yıl önce fındık tükettiği belirlendiANKARA Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de yaptıkları arkeolojik kazılarda.

Asurluların 4 bin yıl önce fındık tükettiği belirlendi

ANKARA Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de yaptıkları arkeolojik kazılarda. Asurlu tüccarlar ile yerli halkın 4 bin yıl önce soğan, balık, buğday, arpa ve en çok fındık tüketildiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, 1 Temmuz'da Kültepe'ye gelerek kazı çalışmalarını başlattıklarını belirtti. Kulakoğlu, kazı yapacakları alanda otların büyümesi nedeniyle temizleme çalışması yaptıklarını belirterek, ot temizleme çalışmaları bittikten sonra arkeolojik kazılara başlayacaklarını ifade etti.

KÜLTEPE'DE 4 BİN YIL ÖNCE İNŞAAT ÇALIŞMALARINDA ÇAM VE ARDIÇ KULLANILMIŞ

Yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Kulakoğlu, "Bu seneki çalışmalarımız eski Tunç çağı dediğimiz günümüzden 5 bin yıl öncesine ait kalıntılar üzerinde yoğunlaşma olacaktır. Bu arada yine Asurlu tüccarların oluşturduğu Karum alanında da çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Bu temizlik çalışmaları sırasında tabi boş durmadık. Bu çalışmalarda daha önceki yıllarda toplanmış malzemelerin değerlendirilmesi yapıldı ve özellikle daha sonraki yıllarda geniş ölçekli yapacağımız eski antik dönemlerdeki insanların yaşadıkları yerler ve bu yerlerde kullandıkları ağaç, bitki ve yedikleri yiyeceklerle ilgili arkeobotanik dediğimiz çalışmaları yapmayı sürdürüyoruz. Bu çalışmalar sırasında ilginç sonuçlarla da karşılaşıyoruz. O dönemde Kültepe ve civarında özellikle inşaatlarda kullandıkları ağaçları araştırıyoruz. Bunların arasında çam ve ardıç var. Bunların yanında o dönemdeki çevrenin bitki örtüsüyle ilgili çalışmaları yürütmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar daha uzun bir süre devam edecek" diye konuştu.

4 BİN YIL ÖNCE TÜKETİLEN BİTKİLERDEN HABERİMİZ OLUYOR

Kültepe'de 20 bin civarında yazılı belge bulunduğunu kaydeden Kulakoğlu, "Bu yazılı belgelerde ticaret yapılan mallar, kullanılan malzemeler ve günlük hayatı ilgilendiren her şey yazılmış bir vaziyette bulunuyor. Bu tabletlerden öğrendiğimiz kadarıyla Kültepe'de günümüzden 4 bin sene öncesinde de tüketilen bazı bitkilerden haberimiz oluyor. Bunların arasında soğanı, balığı, buğdayı, arpayı biliyoruz. Bunların kalıntılarını da kazılarda ortaya çıkarabiliyoruz. Bunların dışında bizim hayatımızda karşılaşmadığımız bazı bitkiler de var. İşte bundan 4 bin yıl önce fındığın Kültepe'de Asurlu tüccarlar ve yerli halk tarafından tüketildiğini biliyoruz. Bunun dışında belki daha sıcak iklime ait meyveler de mevcut. Bütün bu bilgileri bizler daha hassas ve ince analizler sonucunda öğrenebileceğiz. Bu konuda da projeler devam ediyor" şeklinde konuştu.Yeni İstanbul Havalimanı Şantiye Alanını Şiddetli Yağış Nedeniyle Su Bastı Adli Tıp, Sıla Gençoğlu'nun Vücudundaki Morlukların Orijinal Olmadığını Tespit Etti

Bakan Akar'ın Adres Gösterdiği CHP'li Çelebi: Önemli Olan Subayını Esir Etmemek