Son Dakika Haberleri: Kayseri'nin El Sanatları Pastırma, Sucuk ve Sanayisinden Dolayı Kendini Gösterememiştir

Kayseri'nin El Sanatları Pastırma, Sucuk ve Sanayisinden Dolayı Kendini Gösterememiştir

2 yıl önce

Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Zahide Şahin, Kocasinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine Kayseri’nin yöresel el sanatları ve ustalarıyla ilgili konferans verdi.

Kayseri'nin El Sanatları Pastırma, Sucuk ve Sanayisinden Dolayı Kendini Gösterememiştir, System.String[]
Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi  Zahide Şahin,  Kocasinan Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi öğrencilerine  Kayseri'nin yöresel el sanatları ve ustalarıyla ilgili konferans verdi.

Kocasinan Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta öğrencilere  Kayseri yöresel el sanatları,  Kayseri'de yaşayan el sanatları ustaları ve  Kayseri yöresi halk kültürü hakkında bilgiler verildi.

Zahide Şahin'in halıcılık, süsleme, Soğanlı bebekleri, taş ustaları,  Develi giysileri, restorasyon çalışmaları gibi  Kayseri yöresine ait sanatları anlattığı konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Kayseri'nin çok güzel ve çok zengin bir dokuma yöresi olduğunu vurgulayan Şahin, "Kayseri'de el sanatları pastırma, sucuğu ve sanayisinden kendini çok gösterememiş bir alandır. Bizim okulumuzun 19.yılı okulumuzda özellikle  Kayseri yöresine ait desen arşivi biriktirmeye çalıştık" dedi.

Kayseri yöresi desenlerine sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten Şahin,"Artık bilgisayar destekli tasarım ve modern tasarımlar daha çok yapılıyor. Geleneksel desenleri ne yazık ki bodrumlarda kötü durumlarda nemlenmiş ve küflenmiş şekillerde buluyoruz. Onları kurtarmaya ve biriktirmeye çalışıyoruz. İmkanımız olursa da bir müzede bunları sergilemek istiyoruz.  Kayseri denilince çok köklü bir sanat olan halıcılık akla gelir.  Kayseri'de ahşap tavan göbekleri önemlidir.  Kayseri deyince taş ustalarını mutlaka söylemek gerekir.  Tomarza ve  Mimar Sinan kasabası taş ustaları bakımından önemli yörelerdir" ifadelerini kullandı. - KAYSERİ

Ana Okulunu Öğretmenini, Çok Çekici Olduğu Gerekçesiyle İşten Attılar Bir Milyon Liralık Soruya Ulaştı, Çekini Alıp Yarışmadan Ayrıldı
Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de Tutuklu Bulunan Sinan Narin ve Eyüp Yıldırım'ı Ziyaret Etti