Kayseri Şeker 62. Pancar Ekim Sezonunu Dualarla Başlattı - Son Dakika

Kayseri Şeker 62. Pancar Ekim Sezonunu Dualarla Başlattı

07.04.2016 12:31
Kayseri Şeker 62. Pancar Ekim Sezonunu Dualarla Başlattı, System.String[]

Kayseri Şeker 2015-2016 Pancar Kampanyası Ekim Töreni, dualar eşliğinde Kocasinan Ebiç Mahallesi’nden başlatıldı.

Kayseri Şeker 2015-2016 Pancar Kampanyası Ekim Töreni, dualar eşliğinde Kocasinan Ebiç Mahallesi'nden başlatıldı.

Törene Kocasinan İlçe Tarım Müdürü Muzaffer Adıyaman, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyelerinden Abdulkadir Güneş,Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli, Kayseri Şeker yöneticileri ileEbiç, Mahzemin, Dadağı, Yemliha, Kalkancık, Kemer ve Elmalı köylerinden pancar ekicileri katıldılar.

Pancar ekimi yapan Ebiç çiftçilerinden Nihat Doğru 2016-2017 kampanya döneminde Kayseri Şeker'in başlatmış olduğu pancarda şeker oranını yükseltme ile ilgili olarak, "25 30 yıldır çiftçilik yapıyorum. Geçmiş olduğumuz yılda polarımız 15 -16 civarında idi. İnşallah bu yıl 17, 17.5 olur diye düşünüyoruz. Sayın başkanımıza teşekkür ediyor kampanyanın Tüm şeker fabrikasına, çiftçi kardeşlerimize hayırlıve bereketli olmasını diliyoruz." diye konuştu.

Bir diğer çiftçi Abdülkadir Çelik ise şunları söyledi:

"Eskiden 3- 5 dönüm ekiyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ekim alanlarını artırdık. Geçen sene dekara 7 ile 7.5 ton aldık. Şeker oranını artırma seferberliği başlattığı için sayın başkanımız Hüseyin Akay'a çok teşekkür ediyoruz. Çünkü Fabrikanın olsun, çiftçilerin olsunpolardaki kayıplarının önlenmesi için büyük çaba sarf ediyor. Bizlerde çiftçi olarak üst üste ekim yapmamaya dikkat ediyoruz.Bölge müdürlerimizin ekim çavuşlarımızın bilgileri ve yönlendirmeleri doğrultusunda hareket ediyoruz sağolsunlar çok yardımcı oluyorlar.Bu sene hedeflediğimiz sözleşmeyi 9 ton civarında almayı düşünüyoruz. çünkü komple kotamız 1150 ton biz 1500 ton yatırmayı düşünüyoruz. Gecen yıl hastalıktan dolayı polarlar 14- 15 civarındaydı başkanımız sayesinde bu yıl bilinçlendirildik gerek eğitim seminerlerimiz gerek ilaçlama konusunda bu şekilde de hedefimiz bu sene polar oranının 18 den aşağı düşmemesi için gayret ediyoruz."

Pancar ekicilerinin Kayseri Şeker'in pancardaki polar oranını yükseltme kampanyasına verdikleri destekten dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Akay da, "Öncelikle Bugün 3 ayların başlangıcı mübarek Regaip kandilinin tüm milletimize ve İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu hayırlı günde pancar ekmeye de başlamış oluyoruz. Çiftçimiz ekmeye başladı bizde bugün Ebiç mahallesinde Caner kardeşimizin tarlasında bu töreni gerçekleştiriyoruz. Allah hayırlı uğurlu ve bereketli eylesin. Çiftçimize bol kazanç diler onların yüzlerinin gülmesi en büyük dileğimizdir. Bu amaç ve hocamızın duası ile de hayırlı bir başlangıç yapıyoruz. Çiftçilerimiz de sağ olsunlar katılıp ilgi alaka gösteriyorlar. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Hepsinin Regaip kandilini tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bu yılki hedeflerinden birinin pancardaki şeker oranını artırmak olduğuna dikkat çeken Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sene bizim açımızdan şeker oranını artırma seferberliği yılı olarak kabul ediyoruz. Bunu da bütün çiftçilerimiz benimseyip ortaya koyduğuna göre demek ki iyi bir başlangıç yapmışız. İnşallah bunu tüm sezonda ekiminde, sulamasında, çapasında, gübresinden, ilaçlamasına kadar gereken özen gösterilip bunun sonucunda da başarılı bir üretim gerçekleştirilecek. Cenabı Allah da rahmetini bol verir inşallah diyoruz. Bizim çiftçimizin ve fabrikamızın bol kazanç elde edeceği bir sezon temenni ediyorum."

Kayseri Şeker yöneticileri, Ebiç, Mahzemin, Dadağı, Yemliha, Kalkancık, Kemer ve Elmalı köylerinden pancar ekicilerinin de katıldığı törende edilen dualar sonrasında pancar ekimine geçildi. - KAYSERİ

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kayseri Şeker 62. Pancar Ekim Sezonunu Dualarla Başlattı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi Model Brittany Rhea Phillips, üzerinden geçen aracın altında can verdi! Ezen kişi çocuğunun babası çıktı Antalya'da sokakta yunus polisi üniforması ve teçhizatı yakan şüpheli aranıyor