Kaz Eti Altınla Yarışıyor - Son Dakika

Kaz Eti Altınla Yarışıyor

14.03.2016 11:01

En çok Kars'ta üretilip ülkenin dört bir yanına gönderilen kazın tanesi, kilosu 70 liradan ağırlığına göre 140 ila 180 liraya alıcı buluyor.

Yoğunlukla Kars'ta üretilen, karlı havayı gördükten sonra kesilip işlenmesinin ardından dondurularak ülkenin dört bir yanına gönderilen kazın tanesi, kilosu 70 liradan ağırlığına göre 140 ila 180 liraya alıcı buluyor.

KAZ ETİNDEN MATNI 50 LİRA

Ücretiyle altınla yarışan ve yüksek fiyatına rağmen adeta yok satan Kars kazının etinden yapılan mantılar, kilosu 50 liradan satılıyor.

SİPARİŞLE GETİRİLİYOR

Bursa merkez Yıldırım ilçesinde işlenmiş ve dondurulmuş olarak Kars kazı satan bir işletmenin sahibi Turan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş yerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelenler ve hemşehrileri için alışık oldukları peynir, tereyağı, bal gibi yiyecekler sattığını, her yıl ocak ayından sonra da birkaç ay süreyle sipariş üzerine Kars kazı temin ettiğini söyledi.

İLGİ ÇOK OLUNCA SATMAYA BAŞLADI

Daha önceleri Kars kazını dost ve akrabaları için getirttiğini ve ücret almadığını vurgulayan Kara, "Ancak ilgi fazla olmaya başlayınca satışa başladım" dedi.

YILDA 1-2 KEZ YİYORLAR

Kara, fiyatı pahalı olsa da çok lezzetli olması nedeniyle hemşehrilerinin yılda bir kez dahi olsa kaz yemeyi tercih ettiğini ve adeta yok sattığını belirterek, "Kaz etinin kilosu 70 liraya geliyor. Ağırlıkları ise 2 ila 2,5 kilogram arasında değişiyor. Bütün olarak tanesi 140-180 liraya denk geliyor. Lezzeti çok iyidir. Hatta bizim orada 'ye kaz etini gör lezzetini' diye bir tabir vardır" değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETİMİ ZOR

Kaz etinin yüksek fiyatının yetiştiriciliğinin zorluğundan kaynaklandığını anlatan Kara, şöyle devam etti:

KESİMDEN ÖNCE BESİYE ÇEKİLİYOR

"Bizim yörenin yaylaları randımanlı olduğu için yayla zamanı kazlar ot yiyerek kendisini idare ediyor. Kesilmeden iki ay öncede arpa, buğday yedirmek şartıyla kazları besiye alıyorlar. O şekilde masraf ettikleri içinde pahalıya mal oluyor. Kazın kesimi yılbaşından sonradır. Kazın ayağı kara değdiği zaman tek ayak üstünde durur. Onun lezzeti oradan gelir. Kaz, kar görürse daha lezzetli olur. Biz oradan pahalıya alıyoruz. Doğal olarak burada da pahalı satmak zorunda kalıyoruz."


"BEN ŞAHSEN ALMAM"

Kars'ta uzun süre kaz yetiştiriciliği yapan daha sonra Bursa'ya yerleşen Ruşen Kara, bu kanatlının fiyatının çok yüksek olduğunu kaydetti.

Bir kilo kırmızı etin 30-35 lira civarında olduğuna işaret eden Kara, "İş yeri sahibinin amcasıyım. Bana kızmasın ama şu an etin kilosu 30-35 lira. 3 kilo et 90-100 lira yapar ve bir aile neredeyse bir ay yer. Bir kazı ise 5 kişilik aile bir gecede bitirir. Bence kaz eti çok pahalı. Ben şahsen almam. Alan alsın" dedi.

KAZ ETİNDEN MANTI

Bursa'da mantıcılık yapan Sibel Kaya da pahalı olmasına rağmen talep nedeniyle ürünlerinde kaz eti de kullandığını söyledi.Özellikle Kars ve çevre illerden göç etmiş müşterilerinin "kaz etinden mantı" siparişinde bulunduğunu vurgulayan Kaya, "Kaz eti Kars, Ardahan yöresiyle özdeşleşmiş bir ürün. Bizler bu yörenin insanları olduğumuz için hamur işlerini çok seviyoruz. Et olarak da mantıda kaz etini kullandığımızda çok lezzetli oluyor. Kaz eti pahalı. Etinden yaptığımız mantıları da kilosu 50 liradan, porsiyonunu 20 liradan veriyoruz. Kırmızı etten yapılan mantılar ise bunun yarı fiyatına satılıyor" ifadelerini kullandı.KANATLILARIN EN PAHALISI

Kaz, kanatlılar içinde en pahalısı olarak dikkati çekiyor.

Market ve kasaplarda satılan kanatlılardan tavuğun kilosu 10-15, hindinin 25-28, ördek ise 30-40 lira arasında değişiyor.

KAZIN TANESİ 180 LİRA

Nadir bulunduğu ve sipariş üzerine getirildiği için kilosu 70 lira olan kazın tane fiyatı, 180 liraya kadar ulaşabiliyor.


Kaz Eti Altınla Yarışıyor

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Kaz Eti Altınla Yarışıyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (4)
  • off: Ben gergelene akşam yemeği için bir kaz keserdim şimdi kesmeyeyim öyleyse ;)) ama adanada bizim kazlarin ayağına sıcakve nem değiyo yinede Harbi lezzetli Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • SİVASLI : yorumlara baktım da çoğu tırt. Karsa gitmeyen orada yaşamayan yağıyla yapılan bulgur pilavı ile kazı yemeyen bilemez kazın tadını. 9 sene görev yaptım karsta şuan bile arayıp şipariş ediyorum kazı. ekim ayında kesilir tuzlanır kurutulur baskıya alınır kış aylarında afiyetle yenir.( olsa da yesek). O nedenle boş yorum yapmayın bir kez yiyin derim. Cevap Yaz 7 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bursasporlu Ali Akman için Lille resmen devreye girdi Yaptığı tespite gülerek karşı verilmesi Doğu Perinçek'i sinirlendirdi: Haddini bil, otur orada adam gibi TOGG'un Gemlik Tesisi'ndeki üst yapı inşaatı için 1.500 kişi istihdam edilecek Şarkıcı Sıla ve Hazer Amani çifti tek celsede boşandı Anlaşmaya vardılar, Marius Sumudica Süper Lig'e geri dönüyor Sokak köpeklerinin saldırısından kaçmak isteyen kadın çareyi denize atlamakta buldu Avladıkları yaban keçisini döner yapıp yerken yakalanan kaçak avcılara 33 bin TL ceza Paralar yarın yatmaya başlıyor! Emekliler maaş ve ek ödemelerini zamlı alacak