Kaz Gölü İçin 1 Milyon Liralık Koruma Projesi - Son Dakika

Kaz Gölü İçin 1 Milyon Liralık Koruma Projesi

07.06.2013 11:43
Kaz Gölü İçin 1 Milyon Liralık Koruma Projesi, System.String[]

Van'ın Çaldıran ilçesindeki Kaz Gölü, 1 milyon 107 bin liralık projeyle koruma altına alınarak turizme kazandırılacak.

Van'ın Çaldıran ilçesindeki Kaz Gölü, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) sağladığı destekle koruma altına alınıyor.

Çaldıran Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Kaz Gölünün Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi, DAKA Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programınca kabul edildi.

İlçenin önemli sulak alanlarından biri olan Kaz Gölü'nün koruma altına alınmasının amaçlandığı projenin protokolü ise Kaymakam İbrahim Dündar ile DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci arasında imzalandı.

Çaldıran Gençlik Eğitim Merkezinde düzenlenen imza töreninde konuşan Kaymakam Dündar, 18 ayda tamamlanması planlanan projenin 1 milyon 107 bin 302 lira bütçesi bulunduğunu belirterek, yapılacak çalışmanın ardından Kaz Gölü'nün turizme kazandırılacağını söyledi.

Yaklaşık 50 dönümlük arazide yapılacak çalışmanın Çaldıran'ın sosyal-kültürel yaşantısına önemli katkı sunacağını vurgulayan Dündar, proje kapsamında Çaldıran Savaşı'nın 500. yılını simgeleyen Türk- İran Dostluk Anıtı'nın da bulunduğunu ifade etti.

Dündar, projenin yüzde 30'luk kısmının İl Özel İdaresince karşılanacağına değinerek, projenin hayata geçmesiyle geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan yöre halkına yeni iş imkanları sunulacağını kaydetti.

Daha önce gerçekleştirdikleri "Çaldıran 1. Yerel Kalkınma Çalıştayı" kapsamında tespit edilen 172 sorunun 103'ünü üç yıllık sürede çözüme kavuşturduklarını anlatan Dündar, "Bu başarı bizlere, kalkınmanın merkezde planlanıp yerelde uygulanması anlayışının sorunların çözümünde yeterli olmadığını, 'bayrak düştüğü yerden kalkar' felsefesiyle sorunların yerelde çözümünün kalkınmaya ivme kazandırdığını ve elde edilen sosyo ekonomik kazanımların halk tarafından daha çok benimsendiğini göstermiştir" dedi.

DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci de projenin ilçeye ve ilçe halkına hayırlı olması dileğinde bulunarak, projenin hayata geçmesiyle ilçede büyük bir değişim yaşanacağını dile getirdi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ise projenin sadece Çaldıran için değil aynı zamanda Van'ın ve bölgenin kalkınması içinde önemli olduğuna dikkati çekerek, projenin hazırlanmasına ve desteklenmesine katkı sunanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Çaldıran Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Ofisi proje sorumlusu Murat Korkmaz, Kaz Gölü'nün korunması ve turizme kazandırılması Projesiyle ilgili tanıtım yaptı.

Protokolün imzalanması sonrası projenin uygulanacağı Kaz Gölü'ne geçen Kaymakam Dündar ve beraberindekiler, proje danışmanı Doç. Dr. Şenol Güzel ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Bölge Müdürlüğü mühendisi Ercan Özcan'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İmza töreninde Çaldıran Belediye Başkanı Ferman Yıldırım ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren de hazır bulundu. - Van

Kaz Gölü İçin 1 Milyon Liralık Koruma Projesi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kaz Gölü İçin 1 Milyon Liralık Koruma Projesi - Son Dakika


Son Dakika

Gülben Ergen'den çok konuşulacak Seren Serengil itirafı: Zor günler değildi, çok güzeldi Eşiyle sokakta yürürken silahlı saldırıya uğrayan ayakkabıcı hayatını kaybetti Türkiye koronavirüs aşısında üçüncü adıma geçiyor Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi Bir çocuk babası adam, evinde soğuktan donarak öldü Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş Baba, kızını istismar eden genci eve çağırıp öldüresiye dövdü