Kazakistan'dan Türk İş İnsanlarına Yatırım Çağrısı - Son Dakika

Kazakistan'dan Türk İş İnsanlarına Yatırım Çağrısı

24.04.2019 17:56
Kazakistan'dan Türk İş İnsanlarına Yatırım Çağrısı, System.String[]

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, ülkeye yabancı yatırımları artırmada önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Kazakistan, yerli ve yabancı yatırımcılara yüksek düzeyde hukuki garanti sağlıyor.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, ülkeye yabancı yatırımları artırmada önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Kazakistan, yerli ve yabancı yatırımcılara yüksek düzeyde hukuki garanti sağlıyor. Kazakistan- Türkiye yatırımlarının karşılıklı korunması için anlaşmamız ve elverişli vergi sistemi de Kazakistan'da mevcut." dedi.

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneği (MİSİAD) tarafından düzenelenen "Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İş Birliği İmkanları" konulu toplantı, Elçilik ev sahipliğinde gerçekleşti.

Saparbekulı, burada yaptığı konuşmada, bağımsızlığını kazanmasından bu yana Kazakistan'da siyasi ve ekonomik istikrar olduğunu söyledi.

Ülkenin yılda ortalama yüzde 4 büyüdüğünü ifade eden Saparbekulı, "Kazakistan nüfusu 18,5 milyon olmasına rağmen çevresindeki ülkelerle 500 milyondan fazla bir piyasa potansiyeli mevcut. Kazakistan, son dönemde yıllık ortalama 20 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım aldı ve bağımsızlık döneminde toplam 380 milyar dolarlık yatırım çekti." diye konuştu.

Saparbekulı, Kazakistan'ın Orta Asya'nın en büyük ekonomisine sahip olduğunu, bu bölgeye yapılan yatırımların yüzde 70'ini aldığını aktardı.

Kazakistan'ın ülkeye yapılan yabancı yatırımları artırmada önemli çalışmaları bulunduğunu anlatan Saparbekulı, şöyle devam etti:

"Kazakistan, yerli ve yabancı yatırımcılara yüksek düzeyde hukuki garanti sağlıyor. Kazakistan-Türkiye yatırımlarının karşılıklı korunması için anlaşmamız ve elverişli vergi sistemi de Kazakistan'da mevcut. Gelen yatırımcılara finansal destekler ve bürokratik kolaylıklar sağlıyoruz. Sizleri Kazakistan'a yatırım yapmaya davet ediyorum. Kazakistan'a şimdi yatırım yaparsanız rekabetin daha az olduğu bir ortamda gireceksiniz."

"Yatırım ortamını iyileştirme için müzakereler devam ediyor"

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Atilla Bastırmacı, Türkiye'nin Kazakistan'daki ticari faaliyetlerine ilişikin bilgi verdi.

Geçen yıl sonu itibarıyla iki ülkenin ticaret hacminin 3 milyar dolar eriştiğini aktaran Bastırmacı, bunun önemli bir kısmının Kazakistan'dan yapılan ithalat olduğunu kaydetti.

Bastırmacı, Kazakistan'ın bağımsızlığının kazanmasından bugüne kadar Türk firmalarının ülkenin müteahhitlik projelerinde önemli rol üstlendiğini ve bu projelerin toplam değerinin 24,6 milyar doları bulduğunu dile getirdi.

Kazakistan'da 110'un üzerinde firmanın faaliyette bulunduğunu belirten Bastırmacı, " Madencilik, gıda, otelcilik, iş merkezi ve havalimanı işletmeciliği, bankacılık, kimya, ilaç, elektronik gibi birçok sektörde türk firmaları faaliyet göstermektedir." ifadesini kullandı.

Bastırmacı, iki ülkenin yatırımcılarına güvenilir çalışma ortamı sağlanması amacıyla, yatırımların karşılı korunması ve teşvikiyle ilgili anlaşmanın müzakerelerinin devam ettiğinden bahsetti.

"Ekonomik ilişkilerimiz mesafe kat etti"

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, 1991'de Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatarak, "Kazakistan ile 1992'de başlayan ekonomik ilişkilerimiz bugüne kadar güçlü bir zeminde ilerleyerek mesafe kat etmiş oldu." dedi.

Kazakistan'ın dünyanın 9. büyük kara toprağına sahip ülke olduğunu ifade eden Eren, ülkenin yer altı zenginliklerine sahip olduğuna dikkati çekti.

MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel, iki ülkenin ticari ilişkilerinde "gönül kazanmanın" önemine işaret ederek, "Tabi ki ticarette de kazanacaksınız ama 10 değil 5 kazanın önce gönül kazanın." diye konuştu.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Kazakistan'dan Türk İş İnsanlarına Yatırım Çağrısı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 7. bölüm fragmanı yayınlandı! Han'ın itirafı İnci'yi şoke etti ABD Başkanı Trump canlı yayın tartışmasında duyurdu: Koronavirüs aşısı haftalar içinde elimizde olacak İYİ Parti'de Ümit Özdağ'dan sonra yeni kriz! İstifa eden İsmail Ok: Sarosçu Hasan Seymen, Biden ile görüştü İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı