"Kazalar Yine Can Yaktı, Toplum Halinde Seferberlik İlan Etmemiz Lazım" - Son Dakika

"Kazalar Yine Can Yaktı, Toplum Halinde Seferberlik İlan Etmemiz Lazım"

02.01.2012 10:59

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı, 2011 yılının ilk 11 ayında sadece polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen 254 bin trafik kazasında 2 bin 382 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı, 2011 yılının ilk 11 ayında sadece polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen 254 bin trafik kazasında 178 bin 255 kişinin yaralandığını, 2 bin 382 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu kazalardaki maddi kayıp ise 1 milyar lira buldu.

Kaza bilançosunda değişen bir şey olmadığını belirten Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Avukat Hitay Güner, "Bu rakamlar sadece kaza yerinde ölenleri kapsıyor. Jandarma sorumluluk bölgesiyle birlikte geçen yıl 4 bin kişi kazalarda ölmüş. Rakamlar geçen yılda aynıydı, değişen bir şey yok. Medyanın trafik kazalarını sürekli gündemde tutup, toplumun konuyla ilgili seferber olması gerekiyor." dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı verilerine göre, 2011 yılının ilk 11 ayında Türkiye genelinde polis sorumluluk bölgesinde, bin 497'si ölümlü, 99 bin 869'u yaralamalı olmak üzere 254 bin kaza meydana geldi. Bu kazalarda 2 bin 382 kişi kaza yerinde hayatını kaybetti. Kazaya karışmalarına rağmen sürücülerin kendi aralarında anlaşarak tutanak tanzim ettiği maddi hasarlı kazalar ise istatistiklerde yer almadı. 254 bin kaza sonucu ülke genelinde 932 milyon 424 bin 488 bin TL'lik maddi hasar meydana geldi. 2011'in Kasım ayında ise ülke genelinde 23 bin 256 kaza meydana geldi. 253 kişinin hayatını kaybettiği kazalarda 16 bin 599 kişi de yaralanarak hastanelere kaldırıldı. 259 bin trafik kazasının meydana geldiği 2010 yılında 2 bin 738 kişi hayatını kaybetmiş, 171 bin 475 kişi yaralanmıştı.

Rakamların sadece polis sorumluluk bölgesindeki kazaları kapsadığını belirten Türkiye Kazaları Önleme Derneği Başkanı Avukat Hitay Güner, ölüm sayısının da sadece kaza yerindeki ölümleri kapsadığını hatırlattı. Güner, jandarma sorumluluk bölgesi ve hastanelerde ölen kazazedelerle birlikte 2011'deki ölüm sayısının geçtiğimiz yılda olduğu gibi 3-4 bin kişi arasında tahmin edildiğini söyledi. Güner şunları kaydetti: "Dolayısıyla değişen bir şey yok. 2010'da da 3-4 bin insanımızı yollarda kazalarda kaybettik. Topyekun bir seferlerlik ilan etmemiz gerekiyor. Medyanın da trafik kazalarını, trafik konusunu devamlı gündemde tutması gerekiyor. Bence toplumun ilk gündem maddesi trafik olmalı. Eğitimden başlayarak konuyu masaya yatırıp bir seferberlik ilan etmemiz gerekiyor. Trafikteki araç sayısı arttıkça kaza riski de artıyor. Araç kullananlar kesinlikle yorgun (alkollü araç kullanmak, uykusuzluk) Kaza; uzun süre araç kullanmaktan olur. Sürücülerimiz maalesef 90 kilometrelik azami hızı asgari hız olarak algılıyor. Yollarımızın çoğu iki yönlü, sollama yaparken yüzde yüz emin olmadan şeritten çıkmamamız lazım."

 Kazalar Yine Can Yaktı, Toplum Halinde Seferberlik İlan Etmemiz Lazım

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Kazalar Yine Can Yaktı, Toplum Halinde Seferberlik İlan Etmemiz Lazım' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?