Kazdağları'nın Talanına Unesco Formülü - Son Dakika
Güncel

Kazdağları'nın Talanına Unesco Formülü

Kazdağları\'nın Talanına Unesco Formülü

Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği (KAZMAD), Kaz Dağları'nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için harekete geçti.

21.02.2015 12:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği (KAZMAD), Kaz Dağları'nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için harekete geçti. Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde bir araya gelen birlik üyesi 9 belediye başkanı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduktan sonra girişimlere başlanması kararı aldı.

Kaz Dağları için Edremit'in Güre Mahallesi'ndeki 'Ali Baba Piknik Alanı'nda yapılan toplantıya, birlik üyesi tümü CHP'li olan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz ve Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça katıldılar. Toplantının ev sahipliğini Edremit'in CHP'li Belediye Başkanı Kamil Saka yaptı.

"1.5 MİLYON İNSAN TEHDİT ALTINDA"

Kaz Dağları'nın zengin su kaynakları, flora ve faunası, yaban hayatı, ormanları, zeytinlik ve meyvelik alanları ile tehlike altında olduğuna dikkat çeken Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, şöyle dedi:

"Kaz Dağları ve çevresinde yaşayan 1.5 milyon insanın geçim kaynakları, sağlıkları, hatta yaşamları tehlike altında. Buna seyirci kalamayız. Hiç kimse seyirci kalmamalı. Kaz Dağları, tarih, mitoloji, ekoloji, ekonomi, kültür ve biyolojik çeşitliliğin yanı sıra yeraltı ve yerüstü zenginlikler açısından dünyanın en önemli karasal ekosistemlerinin başında geliyor. O nedenle UNESCO Dünya Mirası listesine girerek tüm dünya tarafından koruma kapsamına alınmalı."

BM VE AVRUPA PARLAMENTOSU GÜNDEMİNE SUNULACAK

Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği (KAZMAD) Başkanı Cahit İnceoğlu da, "Bir bölümü Balıkesir, bir bölümü ise Çanakkale sınırları içinde bulunan Kaz Dağları için uluslararası tanıtım yapılması gerektiğini anlattı. İnceoğlu, Birleşmiş Milletler, bu konuda duyarlı olduğunu belirterek şöyle dedi:

"UNESCO'nun da tarihi mirasları koruma konusunda duyarlılığını da biliyoruz. UNESCO aynı zamanda doğal mirasları da koruyor. Kaz Dağları özelliği olan bir dağ. Flora ve faunası, o bölgedeki bitkilerin genetiği açısından bölge çok önemli. Bu konuda detaylı bir rapor yazıp orada yaşanan gelişmeleri de anlatıp BM'nin ilgili birimine göndermek istiyoruz. BM'de daimi temsilcimiz var. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu'na da konuyu iletip kendilerine bilgi ve belge gönderip gündeme gelmesi açısından önemsiyoruz. Konuya uluslararası anlamda dikkate çekmek lazım. Bunun için girişimlere başlanması gerekir." - Edremitbalıkesir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kazdağları'nın Talanına Unesco Formülü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement