Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Burdur'da Konferans Verdi - Son Dakika

Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Burdur'da Konferans Verdi

30.05.2011 19:24
Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Burdur'da Konferans Verdi, System.String[]

"Çanakkale'den Cumhuriyete Dünü Unutma, Yarına Hakkın Olsun" konulu konferans verdi.

Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda

" Çanakkale'den Cumhuriyete Dünü Unutma, Yarına Hakkın Olsun" konulu konferans verdi.

MAKÜ Türk Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen konferansta Timsal Karabekir Yıldıran, Milli Mücadeleyi ve babası Kazım Karabekir'i anlattı. Kurtuluş Savaşı'nın Anadolu'ya ilk çıkan beş komutanını simgeleyen ve 'İlk Beşler' olarak anılan Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Rauf Orbay ve Refet Bele'ye ilişkin Kazım Karabekir Paşa'nın anılarını anlatan, Timsal Karabekir, babasının albümünden seçtiği fotoğrafları da göstererek, babasının Fevzi Çakmak'la birlikte, Latife Hanımla evliliğinde Atatürk'ün nikah şahitliğini yaptığını söyledi.

Kazım Karabekir Paşa'nın çok yönlü kişiliğine, vatanperver olmasının yanı sıra sanatçı ve yardımsever yönlerine de dikkat çeken Timsal Karabekir,

"Yetimler Babası" diye anılan babasının Sarıkamış'ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlendiğini anlattı.

Yıldıran, "Babam hep vatanını ve onun menfaatlerini düşünürdü. Bizleri de bu şuurla yetiştirdi. Atatürk'ü çok sever ve onunla yaşadıklarından övgüyle söz ederdi. Onlar bu vatanın kurtuluşu için hiçbir şeyden çekinmediler" dedi.

Babasını Mekke'de koleradan kaybettiği için küçük yaşlarda yetim kalan Karabekir Paşa'nın bu konuda hassas davrandığını vurgulayan Timsal Karabekir Yıldıran, , babasının ilgilendiği yetim çocukların jimnastik yaparken, tiyatro oynarken, müzik öğrenirken, asker kaputu ve potini dikerken, şimendifer başında, ilaç hazırlarken ve sedye taşırken çekilmiş çok sayıda fotoğrafını gösterdi.

Yıldıran, babasının bestelediği Türk Yılmaz adlı marşını da taş plak kaydıyla katılımcılara dinletti. Karabekir Paşa'nın hem cephede savaşan hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alan kişilere özgü kırmızı-yeşil şeritli madalyaya sahip olduğunu sözlerine ekleyen Timsal Karabekir Yıldıran, Milli mücadeleye ve Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmek isteyenleri İstanbul, Erenköy'de bulunan Kazım Karabekir Müzesi'ni görmeye davet etti.

Timsal Karabekir Yıldıran'ın verdiği konferansın sonunda katılımcılar hep bir ağızdan Türk Yılmaz Marşı'nı okudu. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı, Timsal Karabekir'e konferansından dolayı teşekkür ederek çiçek ve MAKÜ anmalığı takdim etti.

- BURDUR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kazım Karabekir Paşa'nın Kızı Burdur'da Konferans Verdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir'de meydana gelen depremin sesi ortaya çıktı! Dinleyenlerin tüyleri ürperiyor Fenerbahçe, Ülker Stadı'ndaki müzeyi İstanbul Anadolu Lisesi'nin olduğu binaya taşıyacak Depremden korkan minik kızın haykırışları yürek yaktı: Annecim ben ölmek istemiyorum Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim Depremin üstünden saatler geçti, Doğanlar apartmanındaki Küçükyumuk Ailesi'den haber yok Kanserden hayatını kaybeden Dilay Kemer'in hastalığa yakalanma hikayesi ortaya çıktı Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi