Kbü Geleceğin Bayan Otobüs Kaptanlarını Yetiştiriyor - Son Dakika

Kbü Geleceğin Bayan Otobüs Kaptanlarını Yetiştiriyor

30.11.2013 09:44
Kbü Geleceğin Bayan Otobüs Kaptanlarını Yetiştiriyor, System.String[]

Karabük Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda Ulaştırma Hizmetleri bölümü otobüs kaptanlığında açtığı bölümde 44 öğrenciden biri bayan.

Geleceğin eğitimli otobüs kaptanlarını yetiştirmeyi hedefleyen Karabük Üniversitesinde, eğitim gören 44 öğrenciden biri tek bayan Adanalı Cennet Yıldıran.

Türkiye’nin en çok bayan otobüs şoförlerinin bulunduğu Adana’da bir yakının tavsiyesi ile Karabük Üniversitesi MYO Otobüs Kaptanlığı bölümüne giren Cennet Yıldıran, bayanların her şeyi yapacağını ve bölümünü çok sevdiğini söyledi.

Yıldıran, otobüs kaptanlığının hiç aklına gelmediğini ve tavsiye üzerine seçtiğini anlatarak, “ Bölümümü seviyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Gayet rahatım. İleride de başarılı bir şekilde bu işi yapmak istiyorum. Sınıfta tek kız öğrenci olmamın zorluğunu da yaşamıyorum. Erkek arkadaşlarımdan gayet memnunun.Herkes nasıl davranılması gerektiğini biliyorum. Tek kız olmamın benim için bir zorluğu yok. İleriye dönük olarak kadrolu olarak atanmak istiyorum. Üniversite de dekan şoförlüğü yapmak isterim. Geldiğim memlekette de yani Adana’da da bu sektörde bir çok bayan şoför var. Ben niye yapmayım. Her şeyin eğitimi güzel. Eğitimli bir insan ile eğitimsiz bir insan arasında büyük farklar var. İnsanın olgunlaşmasında da bence eğitimde çok önemli” dedi.

Yıldıran gen bayan adaylara da çağrıda bulunarak, “ Bence Türkiye’deki her bayan istediği her şeyi yapabilir. Bu açıdan bu bölüme gelebilirler. Ben gayet bu bölümden mutluyum” diye belirtti.

Mehmet Şahin isimli öğrenci ise, geleceğe dönük bir bölüm olduğunu söyleyerek,“Şoförlerin Türkiye’de eğitimli olması gerekli. Türkiye’de gerek trafik kazaları ve gerekse trafikteki sorunların çözülmesi için eğitim şart. Avrupa’ya baktığımızda trafik eğitimlerin temelden verildiği ve bu kurumla ilgili yüksek öğretimler olduğunu biliyoruz. Türkiye’de ise bu bölümler yeni yeni açılıyor. Atamalarda herhangi bir sorun yok ve devlet bu bölümün öğrencileri mezun olunca atama yapıyorlar. Güzel bir bölüm.Buraya gelecek arkadaşları öneririm. Biz buraya geldiğimizde kız öğrenci olacağını hiç düşünmüyorduk. Aramızda tek bayan arkadaşımız var ve gayet uyumlu. Kızlarda bu bölümü yapabilir. Bayanların her konuda bizimle yarışacağına inanıyorum” dedi.

Şahin, kendilerinin eğitimli şoförler olarak mezun olacaklarını ancak ülkede şoförlük eğitimi almamış lise düzeyindeki insanları KPSS ile aldıklarını ve bunun değiştirilerek bu bölümden mezun olanları almaları gerektiğini de söyledi.

Öğretim Görevlisi Faruk Alkan, Karabük Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda bu yıl Otobüs Kaptanlığı bölümünü yeni açtıklarını ve bu yıl ilk öğrencileri aldıklarını belirterek, Bu bölüm ileriye dönük geleceği olan bir bölüm olarak düşünüyoruz. İnsani ve mesleki olarak müfredata baktığımızda çok güzel derslerimiz var. Hijyenden psikolojiye kadar, otobüs kullanmaya, aracın bütün bakım onarım gibi elektronik kapsamından bir çok alanda konu olan derslerimiz var. Buradan yetişen öğrencilerimiz mezun olduktan sonra hem özel sektörde hem de KPSS ile resmi kurumlara atanabilir. Erkek öğrenci ağırlıklı olmak üzere bayan öğrencilerde bu bölümü tercih etmeye başladı. Zaten ülkemizin bir çok ilinde otobüs şoförlüğü yapan bayan öğrencilerde var” dedi.

YASİN ERDEM

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kbü Geleceğin Bayan Otobüs Kaptanlarını Yetiştiriyor - Son Dakika


Son Dakika

Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi 16:22 Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi Putin'den dikkat çeken Taliban açıklaması: ABD, ülkeden ayrılırken modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği bıraktı 16:05 Putin'den dikkat çeken Taliban açıklaması: ABD, ülkeden ayrılırken modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği bıraktı Kadir Ezildi'nin programında ortalık birbirine girdi! Yarışmacı, aldığı puanı beğenmeyince rakibini kovdu 16:02 Kadir Ezildi'nin programında ortalık birbirine girdi! Yarışmacı, aldığı puanı beğenmeyince rakibini kovdu
Galatasaray'da transferlerin maliyeti kasadan para çıkmadan karşılandı 16:00 Galatasaray'da transferlerin maliyeti kasadan para çıkmadan karşılandı Elmalı davasında 6. duruşma! Çocuklarından ayrı kalan baba isyan etti 15:42 Elmalı davasında 6. duruşma! Çocuklarından ayrı kalan baba isyan etti Beşiktaş taraftarını çok sevdi! 'Come to Beşiktaş Haaland' sloganına kayıtsız kalamadı 15:31 Beşiktaş taraftarını çok sevdi! 'Come to Beşiktaş Haaland' sloganına kayıtsız kalamadı
Çift doz aşı yaptıran vatandaşlar, temaslı olduğu zaman karantinaya alınmayacak 15:10 Çift doz aşı yaptıran vatandaşlar, temaslı olduğu zaman karantinaya alınmayacak Kiralık evlere gelen fahiş fiyat artışı vatandaşı canından bezdirdi! 20 metrekarelik 1+0 daire için 2 bin 500 lira istiyorlar 14:35 Kiralık evlere gelen fahiş fiyat artışı vatandaşı canından bezdirdi! 20 metrekarelik 1+0 daire için 2 bin 500 lira istiyorlar
Advertisement