Emeklilere Bir Şok Daha - Son Dakika

Emeklilere Bir Şok Daha

02.09.2014 10:57
Emeklilere Bir Şok Daha, System.String[]

Kamu Denetçiliği Kurumu, SGK'nın Türk lirasından altı sıfır atılması nedeniyle düşük miktarlarda emekli ikramiyesi ödemesi ile ilgili şikayetleri çözmeye çalışıyor.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), SGK tarafından Türk lirasından altı sıfır atılması nedeniyle düşük miktarlarda emekli ikramiyesi ödemesi ile ilgili şikayetleri çözüme kavuşturmak için ilgili idare kurumlarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Ombudsman Abdullah Cengiz Makas, yargı kararıyla ödenmesi kesinleşen ikramiyelerin, Türk lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesi ile altı basamağın silinerek "ikramiye" adı ile ödeme yapılmasının, "sosyal adalet duygusunu" zedelediğini ifade etti.

KDK Toplantı Salonunda gerçekleşen görüşmeye, Ombudsman Abdullah Cengiz Makas Başkanlık etti. Toplantıya, Hazine Müsteşarlığı Daire Başkanı Yusuf Altıntaş, SGK Kamu Görevlileri Emekli Daire Başkan Vekili Necmettin Taşan, Maliye Uzman Yardımcısı Tunç Benderlioğlu ve Maliye Bakanlığı BÜMKO Genel Müdür Yardımcısı Murat Uğurlu ile KDK Uzmanları katıldı.

-İDARİ KANALLARLA SORUNUNU ÇÖZEMEYEN VATANDAŞ, OLAYI KDK'YA TAŞIDI-

KDK'da yapılan toplantıya sebep olan şikayete göre, uzun yıllar emekli sandığına tabi olarak çalışmasının ardından görevinden ayrılan şikayetçi, daha sonra SSK veya Bağ-Kur'a bağlı çalıştı. Buradan emekliye ayrılan vatandaş, emekli sandığına tabi çalışmaları karşılığında kendilerine emekli ikramiyesi ödenmesi talebiyle SGK'ya başvurdu; ancak talebi reddedildi. Şikayetçi, emekli ikramiyelerinin günümüz şartlarına göre uygun bir şekilde ödenmesi için bu kez Yargıya başvurdu. Yargı, şikayetçiye emekli ikramiyesinin uygun şekilde ödenmesi yönünde karar verdi. Vatandaş, tekrar SGK'ya başvurdu; ancak bu defa da Türk lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesiyle 395,65 TL tutarında emekli ikramiyesi aldı. İdari kanallar yoluyla sorununu çözemeyen vatandaş, son olarak olayı KDK'ya taşıdı.

Şikayeti inceleyen KDK, vatandaşı haklı bularak emekli ikramiyelerinin hesaplanmasının ardından, bu tutarın alım gücünün denkleştirilerek emeklilere ödenmesi gerektiğini belirtti ve SGK'ya tavsiye kararında bulundu. SGK'nın bu konuda tek başlarına karar vermelerinin mümkün olmadığını KDK'ya bildirmesi üzerine, konunun diğer tarafları olan Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelere başlandı.

-"VATANDAŞ 30 KURUŞ, 10 KURUŞ GİBİ İKRAMİYE ALIYOR"-

Taraflar bu görüşmeler doğrultusunda emekli ikramiyesindeki anlaşmazlığını çözmek için bir araya geldi. Toplantıda konuşan Ombudsman Makas, şikayette bulunan vatandaşların başvurusunun haklı olduğunu vurgulayarak, "Uzun yıllar emekli sandığına tabi olarak devletine hizmet etmiş kişilerin sırf son çalıştıkları statünün Emekli Sandığı olmaması nedeniyle emekli ikramiyesi alma hakkından yoksun bırakılmamaları gerekiyor. Sonrasında yargı kararıyla ödenmesi kesinleşen ikramiyelerin, yapılan hesaplamaların ardından Türk lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesi ile altı basamağın silinerek "ikramiye' adı ile bir ödeme yapılmasının, Yargıtay Hukuk Genel Kararında vurgulanan "külfet-nimet dengesini' korumadığını, "sisteme duyulan güveni' ve "sosyal adalet duygusunu' zedelediğini düşünüyoruz. KDK olarak, kararda, ilgili yılların katsayıları esas alınarak hesaplanması ve alım gücü denkleştirilerek ödeme yapılmasını istedik. İdare o yıla göre katsayıları hesapladı ancak arada altı sıfır meselesi var. Biz bunu hukuka ve hakkaniyete uygun bulmuyoruz. Vatandaş 30 kuruş, 10 kuruş gibi ikramiye alıyor. En azından bunu vatandaşa açıklamamız gerekli" açıklamasında bulundu.

-"VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞILACAK"-

Toplantıya katılan Hazine Müsteşarlığı Daire Başkanı Yusuf Altıntaş, SGK Kamu Görevlileri Emekli Daire Başkan Vekili Necmettin Taşan, Maliye Uzman Yardımcısı Tunç Benderlioğlu ve Maliye Bakanlığı BÜMKO Genel Müdür Yardımcısı Murat Uğurlu ise, konunun ciddi bir sorun olduğunu ve bunun çözümü için öneriler geliştirilmesi gerektiği kanaatinde olduklarını ifade etti. Yetkililer, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için, kurumlarında çalışmalar yapacaklarını bildirdi. Temsilciler ayrıca, siyasi iradeye konunun iletilmesi ve bu konuya yönelik kanun çalışması yapılması gerektiğini de belirtti.

Ombudsman Makas ise kapanış konuşmasında "Emekli ikramiyelerinin hesaplanmasının ardından, bu tutarın alım gücünün denkleştirilerek, emeklilerimize ödenmesinin gerekliliğini vurguluyoruz. Bu hukukun ve hakkaniyetin bir gereğidir" değerlendirmesinde bulundu.

Taraflar önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelecek.

Emeklilere Bir Şok Daha

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Emeklilere Bir Şok Daha - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Hollanda'da bir şahıs, balkona çıkıp arbaletle yoldan geçenlere ok attı! Polisler evinden 2 cansız beden çıkarttı 18:53 Hollanda'da bir şahıs, balkona çıkıp arbaletle yoldan geçenlere ok attı! Polisler evinden 2 cansız beden çıkarttı Son Dakika: Galatasaray'ın yeni forma göğüs ve sırt sponsoru ARTI Seyahat Acentesi oldu! Aslan, 5 yıl için 250 milyon TL alacak 18:26 Son Dakika: Galatasaray'ın yeni forma göğüs ve sırt sponsoru ARTI Seyahat Acentesi oldu! Aslan, 5 yıl için 250 milyon TL alacak Şenol Güneş'e 10 milyon TL tazminat verilecek 18:04 Şenol Güneş'e 10 milyon TL tazminat verilecek
Eski uzman çavuş Musa Orhan'ın duruşmasına avukat cübbesiyle girmeye çalışan kişi, polislerin dikkati sayesinde yakalandı 17:52 Eski uzman çavuş Musa Orhan'ın duruşmasına avukat cübbesiyle girmeye çalışan kişi, polislerin dikkati sayesinde yakalandı Otel odasında yaşamını yitiren 24 yaşındaki Sedanur Şen'in son görüntüleri ortaya çıktı 17:38 Otel odasında yaşamını yitiren 24 yaşındaki Sedanur Şen'in son görüntüleri ortaya çıktı Vatandaşların 1 milyar lirasını dolandırdığı iddia edilen Turcoin kurucusunun serveti dudak uçuklattı: 2 milyon 972 bin 327 adet Bitcoin'im var 17:26 Vatandaşların 1 milyar lirasını dolandırdığı iddia edilen Turcoin kurucusunun serveti dudak uçuklattı: 2 milyon 972 bin 327 adet Bitcoin'im var
Kendisine cinsel istismarda bulunan kişiye öldüren kadına 12 yıl hapis! Mahkemedeki son sözleri 17:07 Kendisine cinsel istismarda bulunan kişiye öldüren kadına 12 yıl hapis! Mahkemedeki son sözleri "Çocuğum ortada kaldı" oldu Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi 16:22 Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi
Advertisement