Kediye köpek saldırtarak öldüren şahıs 6 ay boyunca hayvan konulu kitap okuyacak - Son Dakika

Kediye köpek saldırtarak öldüren şahıs 6 ay boyunca hayvan konulu kitap okuyacak

Kediye köpek saldırtarak öldüren şahıs 6 ay boyunca hayvan konulu kitap okuyacak
Son Güncelleme: 04.05.2023 20:56

Vezneciler Metro Durağı'nda sembol haline gelen Patates isimli kediye pitbull cinsi köpek saldırtarak ölmesine neden olan suça sürüklenen çocuk Ş.A. hakkında karar açıklandı. Ş.A. 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Ayrıca 6 ay boyunca hayvan hakları ve korunması konulu kitap okuma cezası verildi.

Kediye köpek saldırtarak öldüren şahıs 6 ay boyunca hayvan konulu kitap okuyacak

Kediye köpek saldırtarak öldüren sanığın yargılandığı dava karara bağlandı

Suça sürüklenen çocuğa ayrıca 6 ay 20 gün ceza verildi hükmün açıklanması geri bırakıldı

İSTANBUL - Vezneciler Metro Durağı'nın sembolü haline gelen 'Patates' isimli kediye pitbull cinsi köpek saldırtarak ölmesine neden olan şahıs hakkında karar açıklandı. Mahkeme suça sürüklenen çocuk Ş.A.'nın 6 ay 20 gün hapisle cezalandırılmasına karar vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Öte yandan kararda Ş.A.'nın 6 ay süre ile her ay hayvan hakları, hayvanların korunması ve sevilmesi konulu denetimli serbestliğin verdiği bir kitabı okumakla yükümlü kılınmasına da hükmedildi.

Vezneciler Metro Durağı'nın sembolü haline gelen 'Patates' isimli kediye 19 Kasım 2022 günü pitbull cinsi köpek saldırtarak ölmesine neden olan suça sürüklenen çocuk Ş.A. hakkında karar açıklandı.

İstanbul 1. Çocuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada Ş.A. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya katılan avukatı Enise Bozatlı ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği avukatı da katıldı.

Hayvan Hakları ve Etiği Derneği avukatı köpeğin hangi ırk olursa olsun kendiliğinden saldırgan davranışlarda bulunacağı konusunda bilimsel bir görüş olmadığını söyleyerek "Dosyada 2 mağdur hayvan olduğu görüşünü destekleyen bir karar talep ediyoruz. Suça sürüklenen çocuğun köpeğin saldırgan olduğu yönündeki beyanlarının dikkate alınmamasını talep ederiz" dedi. Öte yandan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinin de dosyaya bilimsel mütalaa sunduğu öğrenildi.

Kararını açıklayan mahkeme, Ş.A.'nın Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 'bir ev hayvanını öldürme' suçu sabit olduğundan önce 1 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verdi. Ardından Ş.A.'nın yaş küçüklüğü dikkate alınarak cezasında indirim uygulanarak 8 ay hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Mahkeme cezada takdiri indirim uygulayarak suça sürüklenen çocuk Ş.A.'nın neticeten 6 ay 20 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Verilen cezada hükmün açıklanması ise geri bırakıldı. Öte yandan mahkeme Ş.A.'nın 3 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına ve 6 ay süre ile her ay hayvan hakları, hayvanların korunması ve sevilmesi konulu denetimli serbestliğin verdiği bir kitabı okumakla yükümlü kılınmasına da karar verildi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 19 Kasım 2022 günü meydana gelen olay anlatılmıştı. İddianamede, suça sürüklenen çocuk Ş.A.'nın olay tarihinde Fatih ilçesi Vezneciler Metro Durağı'nda yaşayan kedinin üzerine Pitbull cinsi köpeği salarak parçalatmak suretiyle ölmesine sebep olduğu belirtilmişti. İddianamede incelenen güvenlik kamerası görüntülerinde SSÇ'nin köpeği kedi üzerine gönderdiğinin açık şekilde görüldüğü kaydedilmişti. Ş.A. iddianamede yer verilen ifadesinde olay günü köpeğinin kendi iç güdüsüyle kediye saldırdığını, suçlamayı kabul etmediğini belirtirken, sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı. İddianamede tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde SSÇ'nin hayvanı kasten öldürmesi eyleminin Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında suç oluşturduğu açıklanmıştı. Suça sürüklenen çocuk Ş.A. hakkında Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yaş küçüklüğü de dikkate alınarak 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Kediye köpek saldırtarak öldüren şahıs 6 ay boyunca hayvan konulu kitap okuyacak - Son Dakika


Advertisement