Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Keloğlan Mağarası saçıyla sorunu olanların ilgi odağı - Son Dakika

Keloğlan Mağarası saçıyla sorunu olanların ilgi odağı

Denizli'de bulunan Keloğlan Mağarası, saç dökülmesi sorunu yaşayanların ilgisini çekiyor. Mağara içindeki atmosferin saçlara iyi geldiği rivayeti, turistlerin mağaraya olan ilgisini arttırıyor. Mağara, içerisindeki sarkıt ve dikitlerle beğeni topluyor ve yazın serin, kışın ise sıcak olmasıyla dikkat çekiyor. Bölge halkı arasında, mağarada kalan bir çobanın saçlarının yeniden çıktığı rivayeti yaygın olarak konuşuluyor. Bu nedenle, özellikle kellikle ilgili sorunu olanlar mağaraya ilgi gösteriyor. Dodurgalar Mahallesi Muhtarı İlhan Aksoy, mağaranın yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gördüğünü belirtti ve daha fazla turistin gelmesini beklediklerini söyledi. Mağarayı ziyaret eden bir turist ise şansını denemek için geldiğini ve mağaranın güzel bir yer olduğunu ifade etti.

Keloğlan Mağarası saçıyla sorunu olanların ilgi odağı
17.09.2023 - 22:31,  Güncelleme: 22:41

Keloğlan Mağarası saçıyla sorunu olanların ilgi odağı

DENİZLİ - Denizli'de bir dönem televizyon programlarına da konu olan Keloğlan Mağarası, yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Mağara içindeki atmosferin kelliğe ve saç dökülmelerine iyi geldiği rivayeti ise mağaraya olan ilgiyi arttırıyor.

Acıpayam ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Dodurgalar Mahallesi'nde yer alan Dodurgalar Mahallesi, Antalya yolu üzerinde olması nedeniyle turistlerin de uğrak noktası oluyor. 1990'lı yıllarda çobanlar tarafından bulunan, 2003 yılında Vali Recep Yazıcıoğlu tarafından turizme kazandırılan 145 metre uzunluğundaki mağara, içerisindeki sarkıt ve dikitlerle beğeni topluyor. Işıklandırmayla renklendirilen mağara, yazın serin, kışın ise sıcak olmasıyla dikkat çekiyor.

Kel bir çobanın mağarada 2 gün kaldıktan sonra, saçlarının yeniden çıktığı rivayeti ise bölge insanı arasında dilden dile dolaşıyor. Bunu duyan yerli turistler de mağaraya ayrı bir ilgi gösteriyor.

"Komşu illerden çok turist alıyoruz"

Özellikle kellikle ilgili rivayeti duyanların yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Dodurgalar Mahallesi Muhtarı İlhan Aksoy, yerli ve yabancı turistlerin mağaraya ilgi gösterdiğini kaydetti. Aksoy, "Şimdi bu mağaramız Acıpayam ilçesine 20 kilometre mesafededir. Antalya yoluna ise 5 kilometrede uzaktır. 1421 rakımlı yükseklikte bulunmaktadır. Mağaramızın uzunluğu 145 metredir .İçerisi likit ve sarkıtlar ile güzel bir görünüm oluşturmaktadır. Bol sayıda yerli ve yabancı turist almaktayız. Bundan sonra inşallah daha çok turist gelmesini beklemekteyiz. Mağaramız 2003 yılında turizme kazandırıldı. Merhum Recep Yazıcıoğlu tarafından mağaramız turizme kazandırıldı. Buraya kadar çıktı. Keşfini yaptı. Buraya gelenlerin saçlarının çıktığını söylüyorlar ama bu bir rivayet. Özellikle komşu illerden çok turist alıyoruz" dedi.

"Şansımı deneyeyim diye geldim"

Mağaraya ziyarete gelen Bayram Karataş ise "Ben Acıpayam'da esnafım. Buraya gezmeye geldim. Saç çıkarıyor dediler ama şansımı deneyeyim diye gezmek için geldim. Mağaranın konumu çok güzel bir yerde. Denizli Acıpayam ilçesi Dodurga kasabasında çok güzel bir mağara. İçerisinin serinliği de iyi. Şu anda üşümeye başladım .İçerisi çok serin. Güzel bir yer gezmek için geldim. Yani mağarada bir şansımı deneyeyim dedim. Saç çıkardığını duydum. İnşallah faydası olur" diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR

Son Dakika Turizm Keloğlan Mağarası saçıyla sorunu olanların ilgi odağı - Son Dakika


Advertisement