Kemal Karaküçük Konuşma Metni - Son Dakika

Kemal Karaküçük Konuşma Metni

26.01.2012 22:32
Kemal Karaküçük Konuşma Metni

TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği işbirliğinde, Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu toplantımıza katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, Odam ve şahsım adına saygılarımı sunarak hoş geldiniz diyorum.

Kahramanmaraş 1980'li yılların başında giriştiği sanayi yatırımı hamlesine her geçen gün yenilerini ekleyerek devam etmektedir. Devletin verdiği teşvikleri çok büyük oranla yatırıma dönüştüren ilimiz 2010 yılında toplam 59 yatırım teşvik belgesi ile 720 milyon liralık yatırım tutarı ile 81 il içerisinde 15. sırada yer almıştır. Bu rakam 2011 yılının Kasım ayı itibariyle 67 yatırım teşvik belgesine çıkmış ve yaklaşık 1,5 milyon Türk Lirası yatırım tutarına ulaşarak il sıralamasındaki yerini 8.liğe yükseltmiştir.

Söz konusu yatırımların sektörel dağılımına baktığımızda başta Tekstil, İnşaat ve Çimento ile Enerji sektörleri gelmektedir. Daha sonra ise metal mutfak eşyası, gıda, altyapı ve konfeksiyon yatırımları izlemektedir. 5084 sayılı yasa ile birlikte Kahramanmaraş'ın özel sektör yatırımı 3,5 milyar dolara yaklaşmış bulunmaktadır.

Yatırım rakamlarının arttığı kadar yatırımların sektörel dağılımları da çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Bu da Maraşlı sanayicinin müteşebbis kişiliğinden ve Kahramanmaraş'ın gerçek zenginliği olan müteşebbis ruhun ön plana çıkmasından kaynaklanmaktadır. Yapılan yatırımlar neticesinde Kahramanmaraş bugün yaklaşık 4 milyar dolar sanayi hasılasına ve 2 milyar dolar dış ticaret hacmine sahip bir kent haline gelmiştir.

80'lerde sanayi tesislerinin kurulduğu dönemde hiç kimse bunun teknik yönlerini düşünerek yatırım yapma şansına sahip değildi. Gerçekleştirilen yatırımların ön fizibilitesi, maliyeti, ekonomik ömrü, hedef pazarı, finansmanı ve amortismanı gibi birçok konuda çalışma yapılmadan, daha çok subjektif öngörülere dayanılarak ve diğer yatırımcıların tutumları izlenmek suretiyle yatırımlar yapıldı. Ancak bugün gelinen noktada tüm bu etkenler yatırım başlamadan araştırılan ve karar verilen hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk adımı atmadan önce belirli makul bir sürede yatırımın yerinin neresi olacağı, maliyetinin nereden karşılanacağı, hedef pazarların nereleri olduğu, işletme sermayesinin nasıl oluşturulacağı gibi bir sürü soruyu cevaplanmaya çalışılıyoruz ve bu soruları yanlış cevaplama şansınız sıfır düzeyinde. Bizim gibi kalkınmakta olan ülkelerde ekonomik kaynakların kısıtlı ve maliyetinin yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda her yatırımın başarılı olmak gibi bir zorunluluğu var.

Çünkü ekonomiye yapacağınız katkı kadar sosyal barışa ve sosyal gelişmişliğe de katkıda bulunmanız gerekiyor. Bugün devletler ve birçok uluslararası kurum ve kuruluş sürdürülebilir kalkınmanın en uygun ve en az maliyetli yöntemini bulmaya çalışırken, birçok büyük şirket başarısız olmamak için yatırım danışmanlıklarına milyonlarca dolar para ödüyorlar.

Bugün burada, 1975'ten bu yana sanayi, turizm, eğitim ve sağlık sektörlerine orta ve uzun vadeli kaynak sağlayan Türkiye Kalkınma Bankasının çok değerli bir uzmanı, Sn. Ayşen KÖSE hanımefendinin vereceği bilgiler bu bakımlardan çok önemlidir. Ülke olarak sokağa atacak, israf edecek kaynaklarımız olmadığı gibi aksine kaynak yaratmak zorunluluğumuz vardır. Bunun yolunu da bugünkü toplantıda bulabileceğimizi düşünüyor, toplantının verimli geçmesini diliyor, saygılar sunuyorum.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Enkaz altında ticari umut: Esnaflar ürünlerini molozların arasından çıkarıyor Enkaz altında ticari umut: Esnaflar ürünlerini molozların arasından çıkarıyor GÜNDEM / 31 Mart 2023 GÜNDEM / 31 Mart 2023 ERÜ hastanelerinden, Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'ne teknik destek ERÜ hastanelerinden, Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi'ne teknik destek

Son Dakika Güncel Kemal Karaküçük Konuşma Metni - Son Dakika


Advertisement