Kemalpaşa'da depolanan ithal atıklar için 866 bin lira ceza - Son Dakika

Kemalpaşa'da depolanan ithal atıklar için 866 bin lira ceza

24.09.2019 13:35
Kemalpaşa'da depolanan ithal atıklar için 866 bin lira ceza, System.String[]

AVRUPA'dan geri dönüşüm için getirilen plastik atıkların İzmir Kemalpaşa'ya bağlı Akalan Mahallesi'nde depolanmasına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ceza yağdı.

AVRUPA'dan geri dönüşüm için getirilen plastik atıkların İzmir Kemalpaşa'ya bağlı Akalan Mahallesi'nde depolanmasına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ceza yağdı. Bakanlığın yaptığı denetimin ardından plastik atıkların ithalatını yapan firmaya 649 bin 773 TL, sahasında bu atıkların depolanmasına izin veren firmaya da 216 bin 364 TL idari para cezası kesildi.

Avrupa'dan geri dönüşüm için geçen Ocak ayında getirilip, İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı kırsal Akalan Mahallesi'nde depolanan tonlarca plastik, kağıt gibi atıklar tepki çekti. Atıkların bulunduğu bahçede geçen 6 Eylül'de inceleme yapan Greenpeace üyeleri, 'çevre koşullarına uygun olmayan şekilde depolandığı' gerekçesiyle sorumlular hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, atıkların özellikle İtalya'dan getirildiğini ve olumsuz hava koşulları nedeniyle de toplandıkları yerde çoktan doğaya yayılmaya başladığını belirtip, yetkilileri göreve çağırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da söz konusu ithal atıkların depolandığı alanda denetim yaptı. Denetimin sonucunda, alanda atıkların depolanması ile ilgili Bakanlığa herhangi bir bilgi verilmediği belirlendi. Ayrıca, söz konusu alana ilişkin herhangi bir izin/ lisans belgesi de bulunmadığı tespit edildi. Bakanlık, bahse konu tesiste geri kazanıma tabi tutma beyanıyla 3 ayrı partide atık ithalatı gerçekleştirdiğini tespit edilen firmanın, lisansını iptal etti.

Ayrıca Bakanlık, atıkların ithalatını gerçekleştiren firmaya 649 bin 773 TL, sahasında bu atıkların depolanmasına izin veren firmaya da 216 bin 364 TL idari para cezası kesti.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kemalpaşa'da depolanan ithal atıklar için 866 bin lira ceza - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, istifa kararından vazgeçti Sağlık Bakanlığı, PCR testini pozitiften negatife çeviren şebeke hakkında yasal işlem başlattı Galatasaray-Bakken Bears maçı koronavirüs nedeniyle ertelendi Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra yola çıkan motosiklet sürücüsü, kazada hayatını kaybetti Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 607'ye yükseldi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında