"Kenan Evren'in Yargılandığı Davaya Müdahil Olacağız" - Son Dakika

"Kenan Evren'in Yargılandığı Davaya Müdahil Olacağız"

12.01.2012 13:52

Kenan Evren'in 'Bir sağdan bir soldan astık' sözünü hatırlatan 12 Eylül darbesinin mağdurları, mahkemede bu itirafın hesabını sormak istiyor.

Kenan Evren'in 'Bir sağdan bir soldan astık' sözünü hatırlatan 12 Eylül darbesinin mağdurları, mahkemede bu itirafın hesabını sormak istiyor. Bazı aileler, Evren'den tazminat istemeye ve Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davaya müdahil olmaya hazırlanıyor.

12 Eylül döneminde idam edilenlerden biri de Fikri Arkan'dı. Ankara'da yaşayan Arkan, ülkücü görüşleri nedeniyle darbeciler tarafından gözaltına alındı ve sıkıyönetim mahkemesi tarafından idama mahkum edildi. Arkan, 27 Mart 1982 sabahının ilk saatlerinde Mamak Cezaevi'nde 32 yaşında idam edildi. Ülkücülükten yargılanan ve darbenin ardından yurtdışına kaçan Alaattin Arkan, kardeşinin ardından hala gözyaşı döküyor. 64 yaşındaki ağabey, Kenan Evren ve arkadaşlarının yargılanmasını ise yallardır beklediklerini ifade ediyor.

12 Eylül Darbesi'ni yapan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında kabul edilen iddianameyi yıllardır beklediklerini kaydeden Alaattin Arkan şöyle konuşuyor: "Ben 12 Eylül 1980 darbesinin mağduru olarak Kenan Evren ve değer darbecilerin yargılanmasını istiyorum. Bana, Ülkü Ocakları'na 'ajan olarak gireceksin.' dediler. Ben, bunları kabul etmediğim için işkencelere maruz kaldım. Maddi ve manevi olarak yıprandım. ve hala, o dönem yaşadıklarımdan dolayı mağdur olmaktayım. Benim bu şekilde mağdur olmama sebep olan kişilerin yargılanmasını istiyorum. 15 yaşındaki kardeşimi nasıl astırıyorlarsa, onlarca insanın mağdur olmasına nasıl sebep oluyorsa, idamını istemem söz konusu değil ama cezaları ne ise onu çekmelerini isterim. Hatta davaya müdahil olmak için avukatımı bile görevlendireceğim."

REFERANDUM MHP'LİLERE İYİ BİR DERS OLDU

Referandumda kendisinin "Evet" dediği için ülkücü camia tarafından dışlandığını dile getiren Alaattin Arkan şöyle devam etti: "O dönem MHP'liler geldiler bana. Benle barışmak istediler. Ama kabul etmedim. Ben o referandumun MHP'lilere çok büyük bir ders verdiğini düşünüyorum. Ulucanlar Cezaevi'ni ziyarete gitmiştim. Kardeşimin yattığı yatağı gördüğümde tüylerim diken diken oldu. Darağacını görünce de bayıldık. Oranın müze olması çektiklerimizin hafızalarda kalması için çok önemli. Ama bizimkiler (MHP'liler) bu işi de sahiplenmeye çalıştılar kusura bakmasınlar. Oranın müze olmasını AK Parti Milletvekili Veysel Tiryakioğlu gerçekleştirdi. Ayrıca, bizim yaşadığımız acıların gündeme gelmesini sağlayan ve bu olayın bu boyuta taşınmasını sağlayan Başbakana da teşekkür ederim."

 Kenan Evren'in Yargılandığı Davaya Müdahil Olacağız

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Kenan Evren'in Yargılandığı Davaya Müdahil Olacağız' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Ermenistan'a ait 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi Cem Yılmaz'dan Fahrettin Koca'ya çağrı: Sağlık personellerine moral toplantısı verin, ücret almadan gelirim Dolar 7,82 ile son iki haftanın en düşük seviyesini gördü Deniz Türüç'ün Leipzig maçındaki performansı taraftarı ikiye böldü Çoban uyuya kalınca kurtlar sürüye saldırdı: 30 koyun telef, 50'si kayıp Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu yaşadığı dehşeti anlattı: Uyandığımda çırılçıplaktım Deniz Akkaya ve Sevda Türküsev, görücü usulü evlilik konusunda canlı yayında birbirine girdi Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin