Kenan Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelmezse Polis Zoruyla Getirilecek - Son Dakika

Kenan Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelmezse Polis Zoruyla Getirilecek

18.01.2012 17:08
Kenan Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelmezse Polis Zoruyla Getirilecek, System.String[]

12 Eylül 1980 askeri darbesine ilişkin hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamenin ardından davanın duruşma tarihi de belli oldu.

12 Eylül 1980 askeri darbesine ilişkin hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamenin ardından davanın duruşma tarihi de belli oldu. 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yargılayacağı darbecilerin ilk duruşması 4 Nisan 2012 tarihinde saat 09.30'da yapılacak. Mahkeme, dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında yurt dışına çıkış yasağı da getirdi. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı'ndan döneme ait bilgi ve belgelerde talep edildi.

Evren ve Şahinkaya hakkında 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek' suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

İlk duruşma 4 Nisan 2012 tarihinde saat 09.30'da başlayacak. Mahkeme gerekli olması halinde duruşmaya 5 ve 6 Nisan 2012 tarihlerinde de devam edecek. İddianame ve ekleri üzerindeki incelemesini tamamlayan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 sayfalık tensip zaptı düzenledi. Evren ve Şahinkaya hakkında yurt dışına çıkış yasağı getiren mahkeme, adli kontrol şartı da koydu. Cumhuriyet savcılığına müzekkere yazılması kararlaştırıldı. Duruşmaya gelmemeleri halinde 'polis zoruyla getirme' kararı veren mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT başta olmak üzere birçok kurumdan döneme ait bilgi ve belgeleri talep etti. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na yazı gönderen Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, o dönemde yargı kararı olmadan görevden uzaklaştırılan hakim ve savcı ile öğretim görevlisi olup olmadığını sordu.

İddianamenin kabulünün ardından davaya müdahale amaçlı olarak dilekçeler verildiğinin belirtildiği mahkeme kararında, müdahillik konusunun duruşmada kararlaştırılacağı belirtildi.

Kenan Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelmezse Polis Zoruyla Getirilecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Kenan Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelmezse Polis Zoruyla Getirilecek - Son Dakika


Son Dakika

Uzun zamandır ortalarda olmayan Mehmet Çilingiroğlu, ABD'den bombayı patlattı: Koronanın kesin tedavisi bulundu Fransa'dan sonra İngiltere ve Avusturya'da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi İzmir depremiyle ilgili provokatif paylaşım yapan 2 kişi tutuklandı Galatasaray'da Ankaragücü maçında Marcao ve Saracchi sakatlandı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Son Dakika: İzmir'deki depremde ölü sayısı 39'a yükseldi Ünlü sunucu İkbal Gürpınar koronavirüse yakalandı, yoğun bakıma alındı