Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı - Son Dakika

Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı

19.09.2013 11:40
Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı, System.String[]

Dr. Uğur Duman, şişmanlık hastalığı (morbit obezite) nedeniyle çalıştığı hastanede ameliyat oldu.

Hastalarına tavsiye ettiği tedavi yöntemine kendisi de başvuran Dr. Duman, ameliyat olmasının hastaları daha iyi anlamasına vesile olduğunu belirtti. Duman, "Doktor olarak hasta olmak onları daha iyi anlamaya vesile oluyor. İnsan bazen empati yapıyor, ama yaşayınca işin ne kadar ciddi boyutta olduğunu görüyor." dedi.

Dr. Uğur Duman, aşırı şişmanlıktan kurtulmak için diyet, akapunktur gibi birçok yöntemi denemesine rağmen başarılı olamadı. 170 kiloyu geçen Dr. Duman, hastalarına obezitenin zararlarını anlatırken kendisinin aynı durumda olmasına kızarak ameliyat olmaya karar verdi.

DR. DUMAN: HASTALARI DAHA İYİ ANLADIM

Dr. Duman, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Hem hekimiz hem de kendi dünya görüşümüzle çelişen sıkıntılı bir durumumuz vardı. Bir an önce bu durumun izale edilmesi gerekiyordu, ama bir türlü bunda başarılı olamıyorduk. 5 -7 yıldır bende böyle bir şeyi yapma düşüncesi hasıl oldu. Hastanemizde de bu ameliyatın yapıldığını öğrenince ameliyat olmaya karar verdim. Hekimlikten ziyade şu an hastayım. Doktor olarak hasta olmak onları daha iyi anlamaya vesile oluyor. İnsan bazen empati yapıyor, ama yaşayınca işin ne kadar ciddi boyutta olduğunu görüyor. Hastaları daha iyi anlamaya çalışıyorsunuz. Hele böyle büyük bir operasyon geçirdiğiniz zaman bunu daha iyi anlamış oluyorsunuz. Kendimi çok iyi hissediyorum. Çok çabuk toparladım. Bu tür ameliyatlardan sonra 4 -5 gün hastanede kalınabiliyor, ama ben çok çabuk toparlandım."

DR. BAYKAN: BU BİR KEYİF AMELİYATI DEĞİLDİR

Ameliyatları gerçekleştiren Bahar Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Davut Baykan, halk arasında 'tüp mide ameliyatı' diye tabir edilen ameliyatın riskinin bulunmadığını belirtti. Bu ameliyatın diğer şişmanlık ameliyatlarına göre avantajları bulunduğunu ifade eden Dr. Baykan, şu bilgileri verdi: "Mideye çeşitli çıkış yolları oluşturarak emilimi hızlandırma, insanların yediklerinin emilmeden vücuttan atılması gibi ameliyat teknikleri var. Onlarda midenin ani boşalması sonucu, şeker yükselmeleri, düşmeleri, hastada ishal benzeri tabloların oluşması gibi yan etkileri gözlemlemekteyiz. Tüm mide ameliyatta ise hastanın mide yapısı bozulmadığı için hastalar sonraki dönemlerinde çok rahat etmektedirler. Dünyada en fazla tercih edilen ameliyat olması da bu memnuniyeti gösteriyor. Hastaların sadece yemelerinin kısıtlanmasına yol açıyor. Mideleri çok küçüldüğü için istese de yemek yiyemediği bir ameliyat. Obez insanların en büyük sorunu iştah sorunudur. Bu ameliyat, insanların iştahları olsa bile tıka basa doyduğu yönünde bir his oluşturduğu için yemeleri azalıyor. İnsanlar, 'ilerde acaba midem yeniden büyür mü, çünkü ben çok yiyen bir insanım' gibi bir düşünce olabiliyor. Oysa biz bu ameliyatla midenin genişleyebilen elastik kısmını çıkartıyoruz. Mideyi düz bir boru haline getiriyoruz. Burada uzun vadede çok az bir genişleme mümkündür ama hiçbir zaman eskisi kadar yemek yiyemez."

Bunun bir keyif ameliyatı olmadığına dikkat çeken Baykan, "Biraz fazla kilolarım var, onlardan kurtulayım, daha güzel görüneyim düşüncesiyle yapılan bir ameliyat değildir. Morbit obezite hastalığının olması gerekir, çok ciddi bir ameliyattır." diye konuştu. Baykan, hastanın 6 ay içerisinde 40-50 kilo vermesini beklediklerini, spor yapabilir hale geldikten sonra da kilolarının daha da azalacağını vurguladı.

KURT: TEDAVİ OLAN HASTA HEKİMİNE BAKIYOR

Başhekim Op. Dr. Ömer Kurt ise kendi hekimlerini ameliyat ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Bizim hastanemizde zayıflama ünitesinin başında olan bir arkadaşımız. Hastaların hekimlerine bir bakış açısı vardır. Yani, 'bize kilolarınızdan kurtulun diyorsunuz ama sizin bu kilolarınız nedir' diyorlar. ya da gözünü lazerle çizeceğimiz bir hasta, hekimin de gözlüklü olduğunu görünce 'siz neden yaptırmıyorsunuz?' diye sorabiliyor. Bu tür vakalarla çok karşılaşıyoruz. Bu arkadaşımız da böyle bir hekim arkadaşımız. Kendisi 40 yaşında 170 kilo ağırlığında. Birtakım tedavileri kullanmış, diyet, akapunktur, cihazlar denemiş ama başarılı olamamış. Vücut kitle indeksi de 40'ın üzerindeydi. Biz bunlara morbit obezite diyoruz. Bunları ameliyat etmek gerekiyor."

Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı
Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı
Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Kendi Hastanesinde Bıçak Altına Yattı - Son Dakika


Son Dakika

Türkiye, deplasmanda Macaristan'a 2-0 yenilerek bir alt lige düştü Kayıp şahsın cansız bedeni merdiven altında gömülü bulundu Bill Gates'ten dikkat çeken koronavirüs kehaneti: İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun Bir Başkadır dizisindeki görsel mesajlar ne anlama geliyor? 9 yıl sonra ekranlara dönen İbo Show'un bu haftaki konukları belli oldu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Vakaları kontrol altına alabilmemiz için 3 hafta tam kapanmamız gerekiyor "9 Kere Leyla" filminden ilk fragman geldi! Elçin Sangu ve Haluk Bilginer'in yatak sahnesi dikkat çekti Yangında kül olan Vaniköy Camii imamının altınları evinde bulundu