Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu - Son Dakika

Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu

20.11.2014 14:58
Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu, System.String[]

Şimdiye kadar Geleceğe Dönüş filmini izlemiş herkesin sahip olmayı hayal ettiği otomatik bağcık, Powerlace ayakkabı ile gerçek oldu.

Şimdiye kadar Geleceğe Dönüş filmini izlemiş herkesin sahip olmayı hayal ettiği otomatik bağcık, Powerlace ayakkabı ile gerçek oldu.

Back To The Future (Geleceğe Dönüş) filminde Michael J. Fox'un oynadığı karakter olan Marty McFly'ın geleceğe gittiğinde gördüğü kendi kendine bağlanan Nike ayakkabıları hatırlıyor musunuz? Buna benzer bir modeli Nike 2011 yılında üretmişti ama otomatik bağcık sistemi yoktu, sadece ışıklıydı. İşte şimdi "Powerlace" isimli bir ayakkabı, otomatik bağcık sistemini gerçeğe taşıyor.

Powerlace bağcık sistemi herhangi mekanik bir parçaya, motora, yaylara, çarklara veya pistonlara sahip değil. Sadece çok zekice bir basınç sensörü ve ipleri sıkıştıran bir denge mekanizmasından oluşuyor. Siz ayakkabıyı giydiğiniz ve topuğunuzu bastırdığınız anda ipler sıkışıyor ve ayakkabı ayağınıza tam oturuyor. Tabii ki ayağın rahat edebilmesi için farklı ip sıkma seviyeleri ayarlamak mümkün.

Otomatik bağcık mekanizmasındaki ipler ayakkabının tabanına bağlı ve her giyildiğinde ciddi bir gerilimle başetmek zorunda kalıyor. Bu yüzden de çok sağlam olmaları lazım ve özel bir karbon fiber malzemeden üretilmişler. İpler yaklaşık 115 kilogram yükü kaldırabilecek kadar sağlam. Tüm mekanizma o kadar dayanıklı ki, yapılan testlerde 200,000 defadan fazla otomatik bağlanıp açılmaya bile dayanabilmiş.

Eğer siz de kendi kendine bağlanan bağcık sistemli Powerlace spor ayakkabı sahibi olmak isterseniz, destek için açılmış Kickstarter kampanyasına gidip 175 Kanada Doları (195 ABD Doları) ödeyerek hemen bir tane önsipariş edebilirsiniz.

Bir başka ilginç spor ayakkabı örneği de, özellikle PlayStation 4 konsolu için tasarlanmış Nike Air Jordan modeli.

The post Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu appeared first on Silikon Vadisi TV.

Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu
Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu

- Kaynak: SilikonVadisi.tv

Son Dakika Teknoloji Kendi Kendine Bağlanan Bağcık Gerçek Oldu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Hatay'da dün başlayan orman yangını sürüyor Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar