Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor - Son Dakika

Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor

25.12.2017 12:53

Kendi oyuncaklarını kendileri yapıyorMALATYA - Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesindeki "Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi"nde çocuklar kendi oyuncuklarını kendileri yapıyor.

Kendi oyuncaklarını kendileri yapıyor

MALATYA - Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesindeki "Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi"nde çocuklar kendi oyuncuklarını kendileri yapıyor.

Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi'nde çocuklar bir yandan güzel vakit geçirirken, diğer yandan ise öğretilen tekniklerle kendi oyuncaklarını yapmanın heyecanını yaşıyorlar. Şehit İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı'nda yer alan Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi'nde çocuk oyunları objeleri ve etkinlik atölyeleri yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi'nde çocukların pedagojik olarak yaş gruplarına göre uygunluğu tespit edilmiş eğitim amaçlı zeka oyunlarını oynayabildikleri uygun araç gereçlerle etkinlikler yapılıyor. Müzenin resim atölyesinde anaokulu öğrencileri resim çizerek boyama yapıyorlar. Etkinlik ve ahşap atölyesinde ise çeşitli el işleri çocuklara öğretiliyor. Müzeyi gezen çocuklar, Kütüphane'den de yararlanabiliyorlar. Müzede sergilenen oyuncak koleksiyonlarının yanı sıra Karagöz-Hacivat sahnesi de bulunuyor. Müzeye gelen çocuklar, dijital Karagöz-Hacivat gösterimlerini de seyredebiliyorlar. 2 katlı ve 4 bölümden oluşan geniş kapalı alanıyla Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi'ne çocuklar adeta akın ediyor. Müzede, ahşap oyuncak boyama, kukla yapımı, kağıt ve kumaşlarla objeler yapımı, konfeti yapımı gibi çok çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Müzenin 1 yıldır faaliyet gösterdiğini ifade eden Müze Koordinatörü Alper Tekin, "Alışılmışın dışında burada etkinlik ön planda. Çocuklar buraya gelip oyuncakları gördükleri gibi kendi oyuncuklarını da yapıyorlar. Oyuncak yaparken en büyük amacımız çocukları plastik, kimyasal zararlı maddelerden uzak tutup onlarla bezden ahşaptan organik oyuncaklar yapmak. Bu da onların hem hayal gücünü geliştiriyor hem de sağlıklarını korumalarına yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

Müzeye çocukların velileri ile birlikte geldiğini kaydeden Tekin, ücret taleplerinin olmadığını söyledi.

Velilere de tavsiyelerde bulunan Tekin, "Çocuklarımız için oyun oynayacakları alanı iyi seçmemiz lazım zararlı maddelerin çocuklara büyük zararları var. O yüzden çocukların organik maddelerden oluşan oyuncaklarla oynaması son derece önemli" diye konuştu.

Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor
Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor
Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor
Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kendi Oyuncaklarını Kendileri Yapıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Eşi tarafından dövülen kadın hastanelik oldu Polis denetimine takılan ehliyetsiz sürücü ve yanındaki 5 kişiye ceza yağdı Bakan Kasapoğlu'ndan 3 gol atan İrfan Can'a: Maşallah sana Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor