Son Dakika Haberleri: Kent Tarihi Müzesi'nde Sanal Gezinti

Kent Tarihi Müzesi'nde Sanal Gezinti

7 yıl önce

Kütahya'da, belediye tarafından iki konağın restore ettirilmesiyle 2010 yılının eylül ayında ziyarete açılan Kent Tarihi Müzesi'nde sanal gezinti imkanı sağlandı.

Kent Tarihi Müzesi'nde Sanal Gezinti, System.String[]
Kütahya'da, belediye tarafından iki konağın restore ettirilmesiyle 2010 yılının eylül ayında ziyarete açılan Kent Tarihi Müzesi'nde sanal gezinti imkanı sağlandı.

Alınan bilgiye göre, Germiyan Sokak'ta 100 yıl önce inşa edilen tarihi Şapçızade ve Karaca konakları, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle belediye tarafından restore ettirilerek Kent Tarihi Müzesi kimliğiyle 13 Eylül 2010'da ziyarete açıldı.

İdari bürolar, bilgi, dokümantasyon ve arşiv bölümüyle müze atölyesi bölümlerinin yer aldığı müzenin bahçesinde, dünyada çini sanatının merkezi olan Kütahya'nın geleneksel ata sanatının üretim aşamaları tasvir edildi.

Zemin katta tarih öncesi dönemden başlayarak Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ait bilgi ve belgeler, fotoğraflar bulunuyor.

Birinci katında Kütahya'da kaybolmaya yüz tutan mesleklerden demircilik, bakırcılık, kalaycılık, keçecilik, sepetçilik, dülger, bıçakçılık, semercilik, nalbantlık, saraçlık, kunduracılık gibi meslek gruplarının bölümler halinde heykel ve fotoğraflarla canlandırıldığı müzenin ikinci katında Kütahya'daki ev yaşamı ve konaktaki odaların iç mekanları ile günlük hayata ilişkin objelere yer verildi.

Müze binası yanındaki bulunan konakta ise kente ait belgeler ve bilgiler arşivlenerek, araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Müzenin dış mekan ve iç mekanlarında 24 panoramik fotoğraf çekilerek,

"www.kutahya.bel.tr/kenttarihimuzesi" internet sayfasında sanal gezinti imkanı sunuldu. Bu sayfaya girenler, müzeyi sanal ortamda gezebiliyor.

- KÜTAHYABursa'da Dün Meydana Gelen Zincirleme Kazada Yaralı Kurtulan Sürücü Kabusu Anlattı: 40 Patlama Sesi Duydum! ABD Savunma Bakanı: Münbiç İçin Türkiye İle Eğitimler 3 Gün İçinde Başlayabilir

Suudi Arabistan Suriye'de SDG'nin Hakim Olduğu Bölgelere 100 Milyon Dolar Bağışladı