Son Dakika Haberleri: "Kentsel Dönüşüm Adli Vakaları Azaltıyor"

"Kentsel Dönüşüm Adli Vakaları Azaltıyor"

8 yıl önce

Kars'ta TOKİ'nin gecekondu dönüşümü gerçekleştirdiği Üçler Mahallesi ile dönüşümün zorunlu olduğu Bayram Paşa Mahallesi üzerinde yaptığı araştırma çarpıcı toplumsal sonuçlar ortaya çıkardı.

Kars'ta TOKİ'nin gecekondu dönüşümü gerçekleştirdiği Üçler Mahallesi ile dönüşümün zorunlu olduğu Bayram Paşa Mahallesi üzerinde yaptığı araştırma çarpıcı toplumsal sonuçlar ortaya çıkardı. Belediye Başkanı Bozkuş, Digor Yolu'nda inşa edilen konutlara yerleşen Üçler Mahallesi eski sakinlerinin sosyal açıdan oldukça iyi bir noktaya geldiklerine dikkat çekti. Bozkuş, kentsel dönüşüm projelerinin bölücü senaryoların önüne geçerek, devlete aidiyet hissini arttırdığını vurguladı.


Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Belediye ile TOKİ'nin yürüttüğü Üçler Mahallesi kentsel dönüşüm projesinden son derece olumlu sonuçlar aldıklarını ifade eden bir teşekkür mektubu kaleme aldı. Bozkuş, mektubunda projenin halka kazandırdıklarını rakamlarla ortaya koydu. Bu yönüyle şehrin başka mahallelerinde de kentsel dönüşümün acil bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.


Üçler Mahallesi eski sakinlerinin ikamet ettiği Digor Yolu'ndaki toplu konut alanıyla kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi gereken Bayram Paşa Mahallesi'nin karşılaştırıldığı araştırmada önemli saptamalara yer verildi. Digor Yolu TOKİ konutlarında ikamet edenlerle, Bayrampaşa Mahallesi sakinlerinin aynı gelir grubunda olduğunu ifade eden Bozkuş, "Digor Yolu TOKİ konutlarında 2 yılda sadece 1 boşanma yaşanırken, Bayram Paşa Mahallesi'nde ise 17 çift boşandı. Emniyet Müdürlüğü'ne intikal eden suç oranı Digor Yolu TOKİ konutlarında 5, Bayram Paşa Mahallesi'nde ise 166 oldu. Toplu konut alanındaki öğrencilerin başarısı Bayrampaşa Mahallesi'ndeki öğrencilere kıyasla daha yüksek. TOKİ konutlarına yerleşen üç aile, çocuklarını Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan alırken, Bayrampaşa Mahallesi'nde ise tam tersi 8 çocuk, Çocuk Esirgeme Kurumu'na yerleştirildi. Enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili olarak Digor Yolu TOKİ konutlarında yaşayanların Devlet Hastanesi'ne müracaatı ile Bayrampaşa Mahallesi sakinlerinin müracaatları arasında yüzde 200 fark bulunuyor. Digor Yolu TOKİ konutlarında yaşayan çocukların ve gençlerin özgüvenleri ve devlete bakış açısı ile Bayrampaşa Mahallesi'ndeki akranlarının özgüvenleri ve devlete bakışı arasında küçümsenmeyecek ölçüde farklılık var." dedi.


DÖNÜŞÜM BÖLÜCÜ SENARYOLARA SET OLACAK


Kendini ezik ve itilmiş hisseden insanların yaşadığı yerlerde terörün bütün unsurlarının zemin aradığını belirten Bozkuş, asgari geçim standartlarının altında yaşayan bölge halkına dönüşüm projeleriyle altyapısı sağlam modern yaşam alanları sunularak halkın devlete olan aidiyet hissinin artacağını bunun da ülkede tezgahlanmaya çalışılan etnik milliyetçilik senaryolarına karşı bir set olacağını vurguladı.


Kaleme aldığı mektupla ilgili görüş bildiren Bozkuş, Bayrampaşa ve Atatürk mahallelerinde kentsel dönüşüm yapmak istediklerinin altını çizdi. Projenin başlatılması için yapılan tapu devir işlemelerinde yüzde 80 seviyesine ulaştıklarını, Türkiye geneli dikkate alındığında çok iyi bir oran olduğunu öne süren Bozkuş, bu mahallelerde ikamet edenlerin kendi imkanlarıyla ev sahibi olamayacağını, bu yüzden devlet olarak gerekli kolaylığın tanınması gerektiğini söyledi.


KENTSEL DÖNÜŞÜMLE 150 MİLYON LİRA TASARRUF


Kars'ın 23 mahallesinin 9'unda acil olarak kentsel dönüşüm yapmak istediklerini aktaran Kars Belediye Başkanı, daha önce yapılan Üçler Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin şehirde iyi bir intiba bıraktığını, Bayrampaşa ve Atatürk mahalleleri sakinlerinin, altyapı hizmetlerini eksiksiz alabilecekleri ve iyi yaşam koşullarına sahip olacakları için kentsel dönüşümü ısrarla istediklerini ifade etti.


Kentsel dönüşümün altyapı ve hizmet maliyetlerini azaltacağının altını çizen Bozkuş; şunları kaydetti:


"Kentsel dönüşüm projesi sadece vatandaş için değil belediye açısından da vazgeçilmezdir. Çünkü kentsel dönüşüm yapmak istediğimiz 9 mahallemiz 6 milyon metre kare alana yayılmış ve yatay yerleşimlidir. Bu mahallelerde 25 bin 200 kişi ikamet ediyor ve dönüşüm kapsamında yıkılması gereken konut sayısı 7 bin 100'dür. Yatay yerleşimde bu mahalleler için sadece altyapı yatırımlarının maliyeti 500 milyon lira tutuyor. Kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirilirse bu mahalleleri 2 milyon metrekarede toplayabiliyoruz. Yapılacak kentsel dönüşümle belediyemizin hizmet alanı 3 kat küçülecek, şimdikine oranla mevcut imkanlarla daha etkin hizmet verilebilecektir. Dönüşüm sonrasındaki dikey yerleşimde altyapı ve konutların inşası dahil olmak üzere bütün yatırımların maliyeti 350 milyon lira tutuyor. Bu durumda 150 milyon lira devletin kasasında kaldığı gibi 4 milyon metrekare alan kazanıyoruz."

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 12:53 Kaynak: CHAOrmanlık alanda yakılan ateş vatandaşları harekete geçirdi
Siirt'te 'ışık hadisesi' için binlerce kişi toplandı Ranzadan düşerek ölen er, 12 yıl sonra şehit sayıldı