Kentsel dönüşüm uzmanı: Eski binaların güçlendirilmesi depreme karşı dayanıklılık sağlamaz - Son Dakika
Güncel

Kentsel dönüşüm uzmanı: Eski binaların güçlendirilmesi depreme karşı dayanıklılık sağlamaz

İstanbul Şişli'de yıkım kararı verilen 37 yıllık bir binada güçlendirme çalışması başladı. Kentsel dönüşüm uzmanı Murat Emrah Gökçen, eski binaların güçlendirilmesinin depreme karşı tam bir dayanıklılık sağlamayacağını belirtti. Binanın yıkılması gerektiğini savunan avukatlar ise can kayıpları riskine dikkat çekiyor.

07.07.2023 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kentsel dönüşüm uzmanı Murat Emrah Gökçen: "Eski binaların güçlendirilmeyle depreme karşı dayanıklı olup olmayacağı soru işaretleri oluşturmakta"

- Şişli'de önce yıkım kararı alınan 37 yıllık bina güçlendirilmeye başlandı

İSTANBUL Şişli'de belediye tarafından yıkım kararı verilen 37 yıllık 10 katlı binada, yeni karar alınarak güçlendirme çalışması başladı. Kentsel dönüşüm uzmanı Murat Emrah Gökçen, "Binanın yıkım kararı da çıkmışsa ve buna karşı hala güçlendirilme yapılıyorsa bu yanlış bir tutum" dedi.

İstanbul Şişli'de 37 yıl önce inşa edilen Şişli Belde Sitesi'ndeki 10 katlı apartmanın "yüksek yıkılma riski" olduğunu belirten karot raporu ortaya çıktı. İddiaya göre Şişli Belediyesi tarafından iki yıl üst üste kesin yıkım kararı verilen binaya güçlendirme çalışması yapılmaya başlandı. Binanın kesinlikle yıkılması gerektiğini ve yasal hakları kullanacaklarını söyleyen Avukat Tuğrul Bayrak, "Deprem olacağı kesin, can kayıpları yaşanacağı kesin, bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Kentsel dönüşüm uzmanı Murat Emrah Gökçen ise, "Genel olarak baktığımızda bina güçlendirmelerinin günümüzde depreme karşı tam bir dayanıklılığın olmayacağını ön görmekteyiz" dedi.

"Burada büyük bir facia yaşanır"

Şişli Belediyesi'nin bina için 2021 ve 2022 yılında yıkım kararı verdiğini 2023 yılında ise bu kararın İTÜ raporuyla değiştiğini belirten Avukat Tuğrul Bayrak, "Bu binaya ilişkin İstanbul Anadolu İdare Bölge Mahkemesi'nde yıkım kararı çıktı. 2021 yılında binanın hiçbir şekilde güçlendirilmeyle kurtulamayacağı ve yıkılması gerektiğine dair bir karar çıktı. 2022 yılında Şişli Belediyesi yine binanın yıkılmasına karar vermiştir. Fakat ne olduysa 2023 yılının başlarında İTÜ'den bir teknik raporun alındı ve belediye bu karara uyarak şu anda binaya güçlendirme yapıyorlar. Burası ilk depremden önceki bina yaklaşık 40 yıllık bir bina. Şu anda güçlendirme yapılıyor ve güçlendirmeyle kurtarmaya çalışıyorlar. Şöyle bir sıkıntı var, bu binayı yıkmak demek mal sahiplerine ek külfet demek. Bu külfetler oldukça yüksek değerlerde tuttuğu için kimse binam yıkılmasın diyor. Kendi binayı alıyor kurtarıyor sonra kiraya veriyor daha sonrasında içinde ölenler kimsenin umurunda olmuyor. Türkiye bir deprem bölgesi ve yeni bir deprem atlattık. İstanbul'da da bir deprem olacak ve bu binanın iki üç tane duvar örmekle kurtulamayacağı çok açık. Binanın altında su deposu var ve metro tam altından geçiyor. Bu konuda belediyeye de ihtarda bulunduk, dava da açacağız, yasal hakları kullanacağız. Bu binanın yıkılması lazım. Burada büyük bir facia yaşanır. Bu sitede yaklaşık bin kişiye yakın insan yaşıyor. Deprem olacağı kesin, can kayıpları yaşanacağı kesin, bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"Güçlendirme bittikten sonra içinde yaşayacak sakinler adına hayati risk taşıyor"

Yıkım kararı çıkan eski binalara güçlendirme yapmanın yanlış bir tutum olduğunu vurgulayan Kentsel dönüşüm uzmanı Murat Emrah Gökçen, "Genel olarak baktığımızda biz bina güçlendirmelerinin günümüzde depreme karşı tam bir dayanıklılığın olmayacağını ön görmekteyiz. Bina güçlendirmesinin günümüzde birçok kişi için cazip gelmesine karşın teknik olarak baktığımızda eski binaların güçlendirilmeyle depreme karşı dayanıklı olup olmayacağı soru işaretleri oluşturmakta. Yüzdeye vurursak eski binanın yıkılıp yeniden yapılması depreme karşı dayanıklılık konusunda yüzdesel olarak çok yüksek ama güçlendirilme yapılan bir binanın deprem yönetmeliklerinin dışında kalacağından dolayı yıkılıp yeniden yapılmasını ön görmekteyiz. Altıyla beraber tüm taşıyıcı kolonların ve kirişlerin özellikle güçlendirilmesi gerekiyor. Özellikle eski binaları kast ediyorsak ve binanın yıkım kararı da çıkmışsa ve buna karşı hala güçlendirilme yapılıyorsa bu yanlış bir tutum. Bir de üstüne ara katları değil sadece alt katı güçlendirdiğinizde yarın bir gün güçlendirme bittikten sonra içinde yaşayacak sakinler adına hayati risk taşıyor demektir" dedi.

Kentsel dönüşüm uzmanı: Eski binaların güçlendirilmesi depreme karşı dayanıklılık sağlamaz
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kentsel dönüşüm uzmanı: Eski binaların güçlendirilmesi depreme karşı dayanıklılık sağlamaz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • mahkeme heyeti, Ege Akersoy hakkında kararını açıkladı
  16:53 mahkeme heyeti, Ege Akersoy hakkında kararını açıkladı

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye 'sen tam bir Arap sevicisisin' diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi
  16:19 Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi

  İzmir'in Karabağlar ilçesinde, pazarcılık yapan ve balık sattığı öğrenilen akrabalar arasında müşteri kapma kavgası çıktı. Akşam saatlerinde de devam eden kavgada 64 yaşındaki adam yeğeni tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Kavgada hayatını kaybeden adamın oğlu da tabancayla yaralanırken, olayla ilgili 2 şüpheliden 1'i yakalandı.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.


Advertisement