Kenya Yüksek Mahkemesi, Dadaab ve Kakuma mülteci kamplarının kapatılmasını durdurdu - Son Dakika

Kenya Yüksek Mahkemesi, Dadaab ve Kakuma mülteci kamplarının kapatılmasını durdurdu

09.04.2021 00:13
Kenya Yüksek Mahkemesi, Dadaab ve Kakuma mülteci kamplarının kapatılmasını durdurdu, System.String[]

Kenya Yüksek Mahkemesi, hükümetin dünyanın en büyük mülteci kampları kabul edilen Dadaab ve Kakuma'nın kapatılması ve Somalili mültecilerin evlerine geri gönderilmesi kararının yürütmesini durdurduğunu açıkladı.

Kenya Yüksek Mahkemesi, hükümetin dünyanın en büyük mülteci kampları kabul edilen Dadaab ve Kakuma'nın kapatılması ve Somalili mültecilerin evlerine geri gönderilmesi kararının yürütmesini durdurduğunu açıkladı.

Kenya Halk Televizyonu'nun haberine göre, eski devlet başkanı adaylarından Peter Gichira, kampların kapatılma kararının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurarak itiraz etti.

Başvuru sonrası mahkeme, kampların kapatılma kararının yürütmesini durdurdu.

Çoğunluğu Somalili olmak üzere 500 bin mültecinin yaşadığı kampların kapatılmasına dair davanın 13 Nisan'da görüleceği açıklandı.

Kenya, kampların kapatılması için BM'ye 2 hafta süre verdi

Kenya'da hükümet, 24 Mart'ta, kampların kapatılması ve Somalili mültecilerin evlerine geri gönderilmesi için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (BMMYK) 14 gün süre vermişti.

Hükümet, mülteci kamplarının ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle kapatma kararı aldığını açıklamıştı.

Kenya yönetimi, Eş-Şebab terör örgütü üyelerinin yuvalandığı gerekçesiyle Dadaab mülteci kampını kapatacağını duyurmuştu.

İnsan hakları örgütleri ve BM, Kenya'dan kararını tekrar gözden geçirmesini istemişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kenya Yüksek Mahkemesi, Dadaab ve Kakuma mülteci kamplarının kapatılmasını durdurdu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kripto Tosuncuk'un aşk yaşadığı sosyal medya fenomeni konuştu: Çok zeki çocuktu ama kıskançtı Kripto Tosuncuk'un aşk yaşadığı sosyal medya fenomeni konuştu: Çok zeki çocuktu ama kıskançtı AK Partili isimden Mehmet Boynukalın'ın 23 Nisan paylaşımına tepki: Niye kapadınız hocam? AK Partili isimden Mehmet Boynukalın'ın 23 Nisan paylaşımına tepki: Niye kapadınız hocam? Gülben Ergen de kripto para mağduru: Tepetaklak olduk Gülben Ergen de kripto para mağduru: Tepetaklak olduk Ankara'da hareketli gece! Karantinada olması gereken kişi bar baskınında yakayı ele verdi Ankara'da hareketli gece! Karantinada olması gereken kişi bar baskınında yakayı ele verdi Doğuş'tan şarkıcı Bilal Sonses'e 5 kuruşluk tazminat davası Doğuş'tan şarkıcı Bilal Sonses'e 5 kuruşluk tazminat davası Yaptığı vurgunla gündeme bomba gibi düşen Özer'in abisi konuştu: Bizi de vurup gitti Yaptığı vurgunla gündeme bomba gibi düşen Özer'in abisi konuştu: Bizi de vurup gitti İmamoğlu'ndan Nagehan Alçı'ya tepki: Tevfik Göksu'dan mesaj alıp bana soru sormayın İmamoğlu'ndan Nagehan Alçı'ya tepki: Tevfik Göksu'dan mesaj alıp bana soru sormayın Esra Erol'da skandal olay! DNA testine göre 3 yaşındaki çocuğun babası Muzaffer değil Esra Erol'da skandal olay! DNA testine göre 3 yaşındaki çocuğun babası Muzaffer değil