Kenyadaki açlık tarikatı olayında ölü sayısı 73'e yükseldi - Son Dakika

Kenyadaki açlık tarikatı olayında ölü sayısı 73'e yükseldi

Kenyadaki açlık tarikatı olayında ölü sayısı 73\'e yükseldi
Son Güncelleme: 25.04.2023 12:46

Kenya'da açlıktan ölmeleri halinde cennete gidecekleri vaadiyle insanları kandıran tarikata ilişkin devam eden soruşturma kapsamında bulunan ceset sayısı 73'e yükseldi. Polis, 14 tarikat üyesini gözaltına aldı ve kayıp 112 kişinin hala bulunamadığını açıkladı. Kenya Devlet Başkanı, tarikat liderlerini terörist olarak nitelendirdi.

Kenya'da açlıktan ölmeleri halinde cennete gidecekleri vaadiyle insanları kandıran tarikata ilişkin devam eden soruşturma kapsamında bulunan ceset sayısı 73'e yükseldi.

Kenya'da "açlık tarikatı" olayıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre Kenya'nın doğusunda bulunan bir ormandaki toplu mezarlardan 15 kişinin daha cansız bedenine ulaşılmasıyla toplam can kaybının 73'e yükseldiği bildirildi. Polisin cesetleri ailelere ulaştırmak için kimlikleri teşhis etme çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Polis açıklamasında 14 tarikat üyesinin gözaltına alındığı kaydedildi. Kenya Kızılhaç'ı kayıp 112 kişinin hala bulunamadığını açıklarken, yetkililer 33 kişinin ise tarikattan kurtarıldığını ifade etti.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto yaptığı açıklamada, yaşanan olayı kınayarak dini kötü amaçları için kullanan tarikat liderlerini terörist olarak nitelendirdi.

Tarikat lideri gözaltına alınmıştı

Açlıktan ölürlerse "Hz. İsa ile tanışacakları" ve "cennete gidecekleri" vaadiyle çok sayıda kişiyi kandıran tarikat lideri Paul Mackenzie Nthenge, 15 Nisan'da açlıktan öldüğü öğrenilen 4 kişinin cansız bedenine ulaşılmasının ardından polis tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltında tutulan tarikat liderinin de hiçbir şey yemediği öğrenildi.

Açlık tarikatı üyelerinin sahil kasabası Malindi yakınlarındaki Shakahola Ormanı içerisindeki 800 dönümlük arazide yaşadığı açıklanmıştı. - NAİROBİ

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Kenyadaki açlık tarikatı olayında ölü sayısı 73'e yükseldi - Son Dakika


Advertisement