Kerkük'te Bin 200 DEAŞ'li Terörist Saldırı Hazırlığında - Son Dakika

Kerkük'te Bin 200 DEAŞ'li Terörist Saldırı Hazırlığında

02.05.2017 09:05

Terör örgütü DEAŞ Kerkük'te yeni saldırıya hazırlanıyor. Rakka'dan bin 200 terörist sevk edildi.

Terör örgütü DEAŞ iki haftadır Kerkük'e saldırı hazırlığı yapıyor. Rakka'dan lojistik destek alan örgütün Havice ilçesine bin 200 kadar terörist sevk ettiği ve etrafa hendek kazdığı belirtiliyor. Teröristlerin Kerkük'e girmek için müdafaası en zayıf Türkmen mahallelerini kullanacağı düşünülüyor.

DEAŞ YÖNÜNÜ KERKÜK'E ÇEVİRDİ

Irak ordusunun ve Haşdi Şabi gibi Şii terörist grupların geçtiğimiz ekimden bu yana Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'da DEAŞ'e yönelik sürdürdüğü operasyonlar hala şiddetli bir şekilde devam ederken, terör örgütünün yönünü bir kez daha Kerkük'e çevirmeye hazırlandığı bilgileri sahadan geldi.

HENDEKLER KAZILIYOR

İki haftadan bu yana ilçenin Irak sınırları içindeki güney, doğu ve kuzey mahallerine hızla hendekler kazmaya başladığı ortaya çıkan örgütün, ilçeden çıkışları yasakladığı ve Suriye sınır hattında ciddi bir silah yığınağı yaptığı da belirtiliyor. Diğer taraftan, tamamı sünni Araplardan oluşan ilçede korkulu bir bekleyişin hakim olduğu kaydediliyor.

RAKKA'DAN VE MUSUL'DAN TAKVİYE

Son üç haftada Musul'dan büyük oranda çekilen DEAŞ, kendileri için psikolojik öneme sahip ve örgüt lideri Bağdadi'nin sözde halifeliğini ilan ettiği El Nuri camiinin Irak Ordusunun eline geçmesi ile Irak'da da yer altına girmeye başladı. Musul ve Irak'dan çekilen örgütün Kerkük'e saldırı için Havice kasabasında mevzilenmeğe başladığı öğrenildi. DEAŞ'in Havice yapılanmasına Rakka'dan destek geldiği ve iki haftada bin 200 DEAŞ'lı teröristin Havice'ye geçtiği kaydediliyor.

TEDBİRLER YETERSİZ

Geçtiğimiz ekimdie de Hewice'yi üs olarak kullanan DEAŞ, Kerkük kent merkezine sızmış ve üç gün süre ile Kerkük kent merkezinde çatışmalar yaşanmıştı. Bölgedeki mahalli emniyet kaynakları, en az 25 DEAŞ'lı teröristin kent merkezine sızdığını ve muhtemel bir çatışma esnasında her etnik mezhep grubunun kendi mahallesini koruma içgüdüsü ile hareket edeceğini vurguluyor.

HAŞDİ ŞABİ VE PKK HAZIR BEKLİYOR

Daha önceki DEAŞ saldırılarında Kerkük kent merkezine giren PKK ve Haşdi Şabili teröristlerin Tuz ve Tavuk bölgelerinde muhtemel DEAŞ saldırısı durumunda hazır bekledikleri haberleri gelirken, DEAŞ'ın daha önce olduğu gibi müdafaanın en zayıf olduğu sünni Türkmen mahalleleri yolunu kullanarak kentte girebileceği tahmini dile getiriyor (Kaynak: Yenişafak)

Kerkük'te Bin 200 DEAŞ'li Terörist Saldırı Hazırlığında

Son Dakika Dünya Kerkük'te Bin 200 DEAŞ'li Terörist Saldırı Hazırlığında - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 29 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 185 kişi vefat etti, 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi Formula 1'de korkunç kaza! Romain Grosjean'ın aracı ikiye bölündü Manchester United'dan müthiş geri dönüş! Cavani takımını ipten aldı 6'ncı kattan düşen 13 yaşındaki oğlunun öldüğünü öğrenen baba, sinir krizi geçirdi Kadıköy'de bir gol daha! Meşin yuvarlak 3. kez ağlarla buluştu Cinnet getiren kayınpeder dehşet saçtı! Torunlarının gözü önünde gelinini vurup, intihar etti Son Dakika: TSK'ya yönelik sözleri için CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı Alişan ve Demet Akalın'ın Şanlıurfa'daki tedbirsiz ziyafeti tepki çekmişti! Belediye iddialara yanıt verdi