Kervan Roma'ya da Uğradı - Son Dakika

Kervan Roma'ya da Uğradı

15.02.2012 17:55
Kervan Roma'ya da Uğradı

Tarihi İpek Yolu'nu 18 ay boyunca deve kervanıyla gezerek fotoğraflayan ve görüntüleyen Arif Aşçı'nın 'Son Kervan' adlı sergisi Roma'da açıldı.

Tarihi İpek Yolu'nu 18 ay boyunca deve kervanıyla gezerek fotoğraflayan ve görüntüleyen Arif Aşçı'nın 'Son Kervan' adlı sergisi Roma'da açıldı.

Asırlar boyunca Doğu'yla Batı'yı birbirine bağlayarak, bu bölgede yaşayan toplulukların ekonomik, kültürel, siyasal açıdan etkilenmesinde önemli bir rol oynayan İpek Yolu, İtalya'da yeniden canlanıyor. Başkent Roma'da düzenlenen ve yıl boyunca birçok etkinliğin hayata geçirileceği 1. İpek Yolu Bienali çerçevesinde Son Kervan (L'ultima Carovana) isimli fotoğraf ve audio-video sergisi, Mercati di Traiano Müzesi'nde açıldı. Birçok sanatseverin ilgi gösterdiği açılışta, fotoğraf sanatçısı Arif Aşçı'nın yanısıra Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer, Roma Belediyesi Kültür Politikaları Sorumlusu Dino Gasperini ve müze sorumlusu Lucrezia Ungaro birer konuşma yaptı. Arif Aşçı, Necat Nazaroğlu, Murat Özbey ve Paxton Winters'la birlikte, Çin'den başlayıp, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran'dan Türkiye'ye kadar gelişlerinin hikayesini kısaca anlatarak, 'Fikri ortaya attığımda bana çılgın olduğumu söylemişlerdi' dedi.

KERVan DEĞİL AMA FOTOĞRAFLARI GELDİ

Gazetecilere yolculuğun zorluklarını anlatan, fotoğraf dünyasında 'çağdaş seyyah' olarak da bilinen Arif Aşçı, 'Hazırlık yaparken Marco Polo bize kapı açtı. Çünkü onun tüm hikayesi İpek Yolu. Yolculuğun 8 ayı Çin'de, yaklaşık 4 ayı Türkiye'de, kalan zaman ise Orta Asya ülkelerinde geçti. Zorluklar yaşadık ama inanç, hırs ve tutku hepsini aşmamıza yardımcı oldu' diye konuştu.

Seyahatleri boyunca diğer ülkelere nazaran Türkiye'deki Selçuklu kervansaraylarının dimdik ayakta kaldığını gördüklerini vurgulayan Aşçı, 'İran'da Türkmenistan'da, Özbekistan'da kervansaraylardan az izler kalmış. Çünkü kerpiç kullanmışlar, Selçuklular ise taş. Orta Asya'da ise onlardan hemen hemen hiç iz kalmamış' diye gözlemini anlattı.

Yolculukları biter bitmez kervanı İtalya'ya da getirmeyi planladıklarını anlatan Aşçı, 'Develeri gemiye bindirip, Venedik'e getirme planı vardı ama bunu gerçekleştiremedik. Ne var ki 15 yıl sonra kervan değilse de fotoğrafları geldi buraya' dedi.

1996 yılında başlayıp, 1,5 yıl süren ve develer üzerinde 12 bin kilometreye yakın mesafe katedilen yolculuk daha sonra 400 sayfalık bir kitap ve 4 saatlik bir belgesele aktarılmıştı. Sergi, 11 Mart'a kadar sürecek.

Kaynak: DHA
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kalkınma Yolu Projesi'ni, bölgemizin yeni İpek Yolu haline dönüştüreceğimize inanıyorum' Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kalkınma Yolu Projesi'ni, bölgemizin yeni İpek Yolu haline dönüştüreceğimize inanıyorum'

Son Dakika Güncel Kervan Roma'ya da Uğradı - Son Dakika


Advertisement