Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2) - Son Dakika

Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)

23.02.2021 14:33

Edinilen son dakika haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gara'daki operasyona ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirirken, "Kamuda görev yapmış hiçbir asker, hiçbir görevli böyle bir operasyonu kabul etmiyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gara'daki operasyona ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirirken, "Kamuda görev yapmış hiçbir asker, hiçbir görevli böyle bir operasyonu kabul etmiyor. Bu yanlış bir operasyon. Bunu söyledik, bir sürü hakaret. Bu sorulara hala cevap almış değilim. Bana hakaret edeceğine, millet bu soruların cevabını bekliyor Beyefendi." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, devleti yönetmenin sorumluluk üstlenmek demek olduğunu ifade etti.

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinde ilk kez, devletin başında olan kişinin, Türkiye Cumhuriyeti'ni beceriksizlikle suçladığını" ileri süren Kılıçdaroğlu, bunu aklın ve mantığın alamayacağını söyledi.

Böyle bir anlayıştan memlekete hayır gelmediğini savunan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin eğitimde, ekonomide, dış politikada ciddi sorunları olduğunu belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye ile ilişkiler hakkında "Öyle bir hava estirdiler ki, esip gürlediler ki, 'Biz 24 saat içinde Emevi Cami'ne gidip namaz kılacağız, Suriye'yi fethedeceğiz, Suriye'de hiçbir şey olmayacak.' Ne oldu? 3 milyon 600 bin Suriyeli bizim camilerimizde namaz kılıyor şimdi. Bunu yapan bir siyasi irade, nasıl milletin önüne çıkıyor, nasıl kalkıp dostluk, kardeşlik, barıştan söz edebiliyor? Ne işimiz vardı Suriye ile kavgada?" sözlerini sarf etti.

Vatandaşlar, şehitler, çiftçiler, emekliler adına "Suriye'ye girdiniz? 3,6 milyon Suriyeli geldi, 40 milyar dolar harcardınız? 40 milyar dolar esnafa harcansaydı, ne olurdu? Sanayiciye 'yatırım yap' diye verilseydi ne olurdu?" sorularını yönelttiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Ülke abad olurdu." değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, ülkeyi yönetenlerin doğrulara tahammül edemediklerini öne sürerek, "Dillerinden hakareti ayırmıyorlar. Günlük yaşamları içinde bile Allah bilir birbirlerine hakaret ediyorlar. Devlet böyle yönetilmez, akılla, mantıkla, bilgiyle, erdemle, hoşgörüyle yönetilir; intikam duygusuyla yönetilmez. Devlette intikamı egemen kılarsanız, devlet, devlet olmaktan çıkar. Devletin dini adalettir. Defalarca söylenmiş bir sözdür bu. Adaletin olmadığı yerde hangi devletten söz ediyoruz?" diye konuştu.

"Hava Harp Okulu öğrencileri yıllardır hapisteler"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılın Türkiyesi'nde birleştirilmiş sınıflar, ikili eğitim olduğunu belirterek, konu eğitime gelince iktidarın "para yok." dediğini söyledi.

Bir kişinin iradesiyle devlet yönetilirse Türkiye'nin bu hale geleceğini, bugünkü tablonun da bunu gösterdiğini savunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kim adaletsizliğe uğradıysa, bizi sevsin veya sevmesin, bizim yanımızda olsun veya olmasın, ona destek vermek, onun hakkını, hukukunu korumak zorundayız. Hava Harp Okulu öğrencileri yıllardır hapisteler. 15 Temmuz'dan sonra içeri alındılar. Askeri kampta eğitim yapıyor öğrenci bunlar. 15 Temmuz akşamı bindiriyorlar otobüse, komutanları talimat vermiş, öğrenci 'Komutanım seni dinlemiyorum.' diyebilir mi? Hayır, askerliğin kuralı vardır. Şimdi Hava Harp Okulu öğrencileri müebbet hapisle yargılanıyorlar. Bazı komutanları 15 yıl hapis. Söylüyorlar, 'Bize emri veren komutanı mahkemeye çağırın, tanık olarak dinleyin.' Hakim reddediyor. 'Mağdur vatandaşlar var, çağırın, öğrenciler olarak onlara bir şey yaptık mı?' Çağırıyorlar, 'Hava Harp Okulu öğrencilerinden bir zarar görmedik.' diyorlar. Hiçbir olumsuz eylemde bulunmadıklarını söylüyorlar. 'Ama ben bunları mahkum edeceğim.' Bunları müebbete mahkum ediyorlar. Dava görüşülüyor. Aynı pozisyonda olan bazı askeri okullarda hakim diyor ki, 'Bunlar öğrenci, cezayı vereceksen komutana vereceksin. Kaldı ki öğrenci ne zamandan beri darbe yapma gücüne sahip olabilir?' Onları berat ettiriyor. Bunlar 35-40 kişilik koğuşlarda yatıyorlar, aileleri ve bunlar da perişan. Kim haksızlığa uğrarsa biz onların yanında olacağız."

"Teröre karşı durmak da bizim temel görevimizdir"

Kemal Kılıçdaroğlu, terörü Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan, bu topraklarda babasının ve dedesinin mezarları olan hiç kimsenin savunamayacağını vurguladı.

Terörü bir insanlık suçu olarak değerlendirdiklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, masum insanların öldürülmesinin asla kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Bu sadece bizim ülkemize özgü bir şey de değil, terör dünyanın neresinde olursa olsun insanlığın ortak tavır takınması lazım. Teröre karşı ortak mücadele edilmesi, ortak bir davranış sergilenmesi lazım. Terör, kimden gelirse gelsin, nasıl gelirse gelsin bir insanlık suçudur, teröre karşı durmak da bizim temel görevimizdir." şeklinde konuştu.

İktidar teröre karşı durduğunda itiraz etmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"(Mücadele edeceğiz, yurt dışına gideceğiz.) dediler de karşı çıkan oldu mu? Hayır. Teröre karşı mücadele ciddi bir olaydır, sıradan bir olay değildir. Yurt dışı destekçileri olabilir. Yurt dışı destekçileri var ve finans kaynaklarının büyük bir kısmı oralardan sağlanıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne düşen temel bir görev var. Terörle mücadelede en etkin araç, terör örgütünün finans kaynaklarını kesmektir. Bu yapıldı mı, bu konuda çaba harcandı mı? Terörle mücadele etmek, sadece teröristi öldürmek demek değildir. Bu çözmüyor olayı. 40 yıldır yapıyoruz bunu zaten. Terörün beslendiği bütün kaynakları kesmek zorundasınız ve bunun için uluslararası arenada mücadele etmek zorundasınız."

"İstanbul seçimleri, şehitlerimizden daha mı önemliydi?"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gara'daki operasyona ilişkin iktidar tarafından TBMM Genel Kurulunda yapılan bilgilendirmenin aynısının, kendisine de yapıldığını anlattı.

Bu konuda iktidara, geçen haftaki CHP TBMM Grup Toplantısında 5 soru yönelttiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "5,5-6 yıldır bunlarla neden ilgilenmediniz? 13 kişi terör örgütünün elinde, neden ilgilenmediniz? Soru haklı, makul. Terör örgütünün elebaşından gittiniz, mektup aldınız, 'İstanbul seçimlerinde bize oy verin.' diye. Kardeşim, kendi seçimin için 'oy ver.' diye mektup alıyorsun da neden 13 kişinin hayatını kurtarmak için mektup almıyorsun? Ben bu soruyu sormak zorundayım, sormazsam görevimi yapmış olmam. İstanbul seçimleri, şehitlerimizden daha mı önemliydi?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski ABD Başkanı Donald Trump için "dostum" ifadesini kullandığını savunan Kılıçdaroğlu, "Papazı verirken, deseydin, 'Ben sana papazı veriyorum, bizim de 13 vatandaşımız var terör örgütünün elinde, bir telefon edersen onlar da bize teslim etsinler.' Diyebilir miydin? Diyebilirdin. Niçin aklına gelmedi? Bu soruyu sormak zorundayım." sözlerini sarf etti.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, PKK tarafından Gara'da şehit edilen vatandaşlar için insan hakları örgütlerinden yardım talep edebileceğini öne sürerek, "Rehinelere zarar verilmemesini, Türkiye'ye teslim edilmesini isteyebilirdin. Açık yüreklilikle yapabilirdin ama yapmadın. Niye yapmadın?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu operasyonun başarısız olduğunu söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, Gara'daki operasyonun sorumlusunun Erdoğan olduğunu iddia etti. Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Asker siyasetin emrinde, 'Operasyonu şöyle yapacaksın.' demişler, gitmiş yapmış operasyonu. 2 yüzbaşımız, bir askerimiz ayrıca şehit oldu. Kamuda görev yapmış hiçbir asker, hiçbir görevli böyle bir operasyonu kabul etmiyor. Bu yanlış bir operasyon. Bunu söyledik, bir sürü hakaret. Bu sorulara hala cevap almış değilim. Bana hakaret edeceğine, millet bu soruların cevabını bekliyor Beyefendi. Çık bu soruları cevapla. Cevap veremiyorsun. Daha acı olanı ise 'Bu operasyonun sorumlusu, elbette, cumhurbaşkanından bakanlarından tüm mensuplarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir.' diyorsun. 'Hepimiz sorumluyuz.' diyor. İyi de biz, yeni doğan çocuk, bakkal, manav, simitçi niye sorumlu? Onlar mı devleti yönetiyor? Anayasada hüküm var, gayet açık, 'TBMM adına Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutanlığını temsil eder.' Kim? Erdoğan temsil ediyor. Ortalıkta gezmiyor muydu afili afili, 'Ben başkomutanım.' diye. Başkomutan olarak talimatı sen verdin, ben vermedim talimatı. 'Başarısız oldum.' diyorsun. Niye başarısız oldun, açıkla bunu. Açıklamıyorsun. TSK'nin kullanılmasına Erdoğan karar verir, ben karar veremem. Anayasa öyle diyor. Kendi sorumluluğundan kaçıyor. Mısır'da öldürülen Esma için ağladı, ağlayabilir, 16 şehidimiz için güldü, vallahi billahi aklım almıyor. Ben bunları söyleyince de ağza alınmayacak bütün hakaretleri yapıyor. Devlet yönetilmiyor."

(Sürecek)

Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi... Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2) - Son Dakika


Son Dakika

Tarım ve Orman Bakanı'ndan "Gıda fiyatları ne zaman düşer?" sorusuna yanıt Son Dakika! Erdoğan'dan "Normalleşme hangi illerden başlayacak?" sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz Sivas'ta son 7 günde korona vakası görülmeyen Suşehri ilçesinde tüm okullarda yüz yüze eğitim başlıyor Adını bilim insanları koydu! "Şeytan" isimli korona mutasyonu ABD'ye korku salıyor Kerestelerin altında kalıp ölen kardeşinin yüzüne son kez bakıp gözyaşı döktü "Erkeklerin görüntülerini mi izliyorsun?" diyerek eşini yumrukladı "Bugün cemre suya düştü" diyen Prof. Dr. Orhan Şen'den kar yağışı uyarısı: Önümüzdeki salı gününe dikkat Dolar fırlayınca Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut Merkez Bankası Başkanı'na yüklendi: Umarım anlamıştır