'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir' - Son Dakika

'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir'

27.11.2012 11:30
'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir', System.String[]

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Kaan Parsak, insanların yemek kültürünün değiştiğini, daha kolay kilo aldığını söyledi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Kaan Parsak, sanayileşme ve şehirleşmenin ardından insanların yemek kültürünün değiştiğini, daha kolay kilo aldığını söyledi. Doç. Dr. Parsak, "Bazı obez hastalar, spor ve diyet yaparak, diyetisyen ve uzman doktor kontrolünde kilo vermek yerine, hemen ameliyatla fazla kilolarından kurtulmak istiyor" dedi.

Doç. Dr. Parsak, Türkiye'de nüfusun neredeyse yarısının kilo sorunu yaşadığını, bunlardan yüzde 5'inin, 'sağlık için tehlikeli şişmanlık hastalığı' olarak tanımlanan 'morbid obezite' hastası olduğunu söyledi. Doç. Dr. Parsak, "Obez hastalar bilmeli ki, ameliyat son çaredir. Öncelikle diyet ve spor yapılmalı, hekimlerin önerdiği yaşam tarzına uyulmalı ve tedaviler uygulanmalı. Bunlara rağmen başarılı olunmuyorsa, şişmanlık hayatı tehdit edecek duruma geldiyse, son çare olarak ameliyat düşünülmeli" diye konuştu.

'AMELİYAT SONRASI ÖNEMLİ'

Morbid obezite aşamasına gelen şişmanlığın risklerini ve ameliyat sonrası yapılması gerekenleri anlatan Doç. Dr. Cem Kaan Parsak, şunları kaydetti:

"Aşırı kilo, şeker, kalp, akciğer, solunum yetmezliği, hipertansiyon ve damar hastalıklarına yol açabiliyor. Yaşam için tehdit oluşturan şişmanlığa karşı önlem alınmalı. Öncelikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekiyor. 'Ameliyat olayım, kilolardan kurtulayım' diye düşünmemek gerekir. Spor, uzman kontrolünde diyet ve tedavi önceliklidir. Bunlara rağmen hastanın durumu değişmiyorsa son çare olarak laparoskopik yöntemle cerrahi müdahale yapılıyor. Küçük deliklerle karın bölgesinden girip, açık ameliyata gerek duyulmadan hastanın mide ve karın bölgesinde cerrahi müdahale yapılıyor. Ameliyat sonrası erken dönemde kilo verme oranları yüzde 80'lere ulaşıyor, ama sonrasında hasta kendisine dikkat etmez ve gerekenleri yapmazsa bu oran daha da düşüyor. Önemli olan hastanın ameliyat sonrası yaşam tarzına daha çok dikkat etmesidir." - Adana

'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir'
'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir'
'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir'
'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir'
'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir'

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Kilo Vermek İçin Ameliyat Son Çaredir' - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Son Dakika: Türkiye'de 20 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 74 can kaybı, 1894 yeni vaka tespit edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz Son Dakika: Ortaokullarda 5., liselerde de 9. sınıflar 2 Kasım'da yüz yüze eğitime başlıyor Dünyanın en hızlı büyüyen yayıncısı Rachell Hofstetter'ın yayını bir ayda 11 milyon kez izlendi İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Bu görüntüler bugün çekildi! Alanya'da sahiller yaz aylarını aratmadı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı