Kim Bu Murphy Dedikleri? - Son Dakika

Kim Bu Murphy Dedikleri?

04.05.2014 21:59
Kim Bu Murphy Dedikleri?, System.String[]

Pek çoğumuzun bildiği ünlü Murphy Kanunları'nda adı geçen Murphy, aslında kim?

Murphy Kanunları'nı hepimiz biliyoruz. Olumsuzluklar ve pesimist bakış açısıyla geliştirilmiş ve biraz nükte içeriyor gibi görünse de aslında insanları en kötü ihtimalleri düşünerek önlem almaya davet eden bu kurallar, Amerikalı mühendis Edward A. Murphy tarafından 1949 yılında oluşturuldu.

ABD'nin bir test pilotu olan Murphy, 1949 yılında testi yapılan bir rokete mühendislerin yanlış kablolar bağlaması nedeniyle oluşan ve öngrölmesi zor bir kazayı, "bir çalışmada pek çok olasılık varsa ve bunlardan sadece biri başarısızlığa yol açacaksa, o kötü olasılık gerçekleşir," biçiminde açıklanan ilk pesimist kanununu oluşturdu. Ardından gelen dönemlerde de mühendislik alanında insanları her olaslığı dikkatle incelemeye ve önlem almaya davet eden diğer pesimist kurallarını kaleme aldı.

Ancak aslında bu pesimist yaklaşım, Murphy'e özgü değildi. 1877'de bir başka mühendis, "ters gitmesi muhtemel bir iş varsa, kesin ters gider," şeklinde bir yorumu kaleme almıştı. 1908 yılında sihirbazlık gösterisi yapan ünlü bir şovmenin de, "sahnede ters gidecek ne varsa, önlem alınmadığında ters gider," biçiminde bir uyarıda bulunmuştu.

Murphy, tarihteki pesimistlerin en ünlüsü ve günümüze ulaşmış, popülermiş bir isim... Aslında insanları her olasılığı dikkate alarak çalışmaları konusunda uyaran dikkatli bir mühendis olarak bugün hayatımızda yer alıyor.

Kim Bu Murphy Dedikleri?

- Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji Kim Bu Murphy Dedikleri? - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Brendan Rodgers'tan Cengiz Ünder'e övgü dolu sözler: Çok kaliteli bir futbolcu Afrikalı adam, Louvre Müzesi'ndeki ahşap heykeli eline alıp haykırdı: Sömürgeciler tarafından bizden çalınanları almaya geldim Bahar Candan, "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu Avusturalya'nın Queensland eyaleti Başbakan Yardımcısı canlı yayında sinek yuttu Son dakika! Çağlayan Adliyesi'nde falçatayla kendine zarar veren şahsa polis müdahale etti Yarı çıplak halde 5. kattan düşen gencin annesinden şok iddia: Kuzenleri kablo ile darbedip, balkondan attı Şevval Şahin'e destek olmak isteyen Şeyma Subaşı'nın "Kıskanç milletiz" sözleri tepki çekti Hayatı film olan rahmetli Dilber Ay'ı Büşra Pekin canlandıracak