"Kimse Bundan Kaçamaz" - Son Dakika

"Kimse Bundan Kaçamaz"

26.11.2012 11:01

Prof.Dr.Mustafa Şentop, Türkiye'de yeni bir anayasa yapılmasının bir zaruret ve mecburiyet olduğunu belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Şentop, Türkiye'de yeni bir anayasa yapılmasının bir zaruret ve mecburiyet olduğunu belirterek, "Kimse bundan kaçamaz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen "Türkiye'de Anayasa ve Siyaset " isimli panele konuşmacı olarak katıldı. Mustafa Şentop, yeni anayasa çalışmalarının devam ettiğini belirterek yeni anayasanın yürürlüğe girebilmesi ve mevcut anayasanın kaldırılabilmesi için komisyonun usule uygun, ayrı bir yöntem denemesi gerektiğini ifade etti. Şentop, hazırlanacak yeni anayasa metninin meclis başkanlığına sunulacağını belirtti.

Seçimlerden önce bütün siyasi partilerin yeni anayasa vaadinde bulunduğunu anımsatan Şentop, şöyle konuştu: "Aslında biraz geriye gittiğimizde 2010 referandumu öncesinde AK Parti dışındaki siyasi partilerin anayasada ciddi değişiklik öngören bir taslağı bile onaylamadıklarını ve karşı çıktıklarını görüyorduk. Öncesinde 22 Temmuz 2007 seçimlerinden

sonra AK Parti'nin akademisyenlere bir anayasa taslağı hazırlattığını, bunun tartışılmaya başlandığını ve Aralık 2007 gibi iş ciddileşince kısa bir süre sonra üniversitelerde başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği yapıldı. Ardından iptal davası açıldı ve sonunda AK Parti ile ilgili kapatma davası açıldı. Yeni anayasa yapım sürecinde defter kapanmadı ama sekteye uğramıştı"

Yeni anayasanın üçte birinden fazlasının yazıldığını anlatan Şentop, şunları söyledi: "CHP, bazı maddelere itiraz ederek, bu maddelerin içeriğiyle ilgili bize sunduklarını ayrı ayrı görüşlerde tekrar masaya koyuyor. Bir maddeyi üç şekilde bize getiriyor. Biz de 'olmaz' dediğimizde bu maddeleri tekrar hazırlıyorlar."

Türkiye'de bazı partilerin tutumunun anayasanın hazırlanmasını yavaşlattığını vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'de yeni bir anayasa yapılması bir zaruret ve mecburiyettir, kimse bundan kaçamaz. Bu bakımdan Türkiye artık bir daha geri dönemez. Yeni bir anayasa şu ana kadar olan atılmış olan adımları teminat altına alacak ve daha sonra ileriye doğru atılmış olan adımların da zeminini teşkil edecektir. Bu bakımdan anayasa konusuyla ilgili ümit var olunmasını temenni ederim."

Panele, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Belediye Başkanı İsmail Bayram, İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu, Baro Başkanı Avukat Ali Dilber, AK Partili Belediye başkanları, ilçe başkanları, partililer ve davetliler katıldı. - DÜZCE

 Kimse Bundan Kaçamaz
 Kimse Bundan Kaçamaz

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 'Kimse Bundan Kaçamaz' - Son Dakika


Son Dakika

İtalyan teknik direktör Marcello Lippi, kariyerini sonlandırdı Adidas, koronavirüs döneminde değer kaybı yaşayan Reebok'ı satacak İYİ Parti'deki "FETÖ" kriziyle ilgili gündemi sarsacak sözler: 6 ay öncesinden haberimiz vardı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar Erkan Kolçak Köstendil oğlu ile fotoğrafını paylaştı: Yalan dünya her şey bomboş Şarkıcı Jessie J, sevgilisiyle ayrıldığını kalça dansı yaparak duyurdu Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Model Ansley Pocheco, evine girip ailesinin üzerine yürüyen iki soyguncuya ateş açtı