Kimyasal Tehditle "Savaş" Onlardan Soruluyor - Son Dakika

Kimyasal Tehditle "Savaş" Onlardan Soruluyor

09.12.2013 11:25
Kimyasal Tehditle "Savaş" Onlardan Soruluyor

Suriye'de kimyasal gazların kullanılması ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası tekrar dünya gündemine gelen ölümcül kimyasal maddelerin tespiti hayati önem taşıyor Türkiy...

METİN BOLAT - Suriye'de kimyasal gazların kullanılması ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası tekrar dünya gündemine gelen ölümcül kimyasal maddelerin tespiti oldukça önem taşıyor. Türkiye'de sadece Konya'da bulunan TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nca, TSK'nın envanterindeki ekipmanlarla her türlü KBRN saldırısında tüm zehirli maddelerin analizi yapılabiliyor.

Türkiye'ye olası kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) saldırılar ile endüstriyel kazaların neden olacağı olumsuzlukların bertaraf edilmesiyle görevli, Konya'daki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, gazları tespit için kullandığı cihazlarıyla dikkati çekiyor.

Tespit sistemleri, muhabere sahasında KBRN harp maddelerinin varlığını belirlemeye yarayan cihazlardan oluşuyor. Her biri ayrı gaz ölçüm ve tespitinde kullanılan cihazlardan bazıları, belirli zaman aralığında maruz kalınan toplam radyasyon dozunu ölçüyor, radyolojik ve nükleer kirlenmeyi tespit ediyor, katı ve sıvı örneklerin lazer ışınına verdiği yanıtı analiz ederek, içeriğindeki kimyasal madde bileşimlerini tanımlıyor. Merkezde, bunun gibi çeşitli özellikleri bulunan çok sayıda cihaz yer alıyor.

Dört çeşit kimyasal gazı aynı anda tespit ediyor

Bunlardan dikkati çeken "MAM-CDET Kimyasal Harp Maddesi Tespit Cihazı", ortamda bulunan kimyasal harp maddelerini tespit ve teşhis için kullanılan elektronik bir cihaz. Yakıcı, boğucu, kan zehirleyici ve uçucu sinir gazları olmak üzere dört çeşit kimyasal harp maddesini tespit edebiliyor. Gaz grubunu farklı renklerde ve kirliliğin yoğunluğuna göre sayısal değerle gösteren cihaz, aynı zamanda sesli uyarıda da bulunuyor.

Kimyasal Harp Maddesi Tespit Cihazı, personelin silah, teçhizat, araç, tesis ve arazi üzerindeki kimyasal kirliliği tespit ediyor. Cihaz, sinir gazları ve yakıcı gazlara karşı da duyarlı. Özel bir tür kağıt olan "Kimyasal Harp Maddesi Belirleme Kağıdı", uçucu veya kalıcı tip sinir gazlarıyla yakıcı gazları teşhis ve tespit etmek için kullanılıyor. 25 yapraklı bloknot halinde her personelde bulunan kağıdın yaprakları sıvı, damlacık ve aerosol halindeki kimyasal harp maddelerine maruz kaldığında renk değiştirerek kimyasal kirliliğin cinsini belirliyor.

Numune alma kiti

Tespiti oldukça zor olan biyolojik harp maddeleri için ise numune alma kiti kullanılıyor. Biyolojik veya kimyasal kirliliğe maruz kalan hava, su, toprak ve diğer yüzeylerden numune almak için kullanılan kit, alınan numunelerin uygun kaplara yerleştirilmesi, etiketlenmesi, kayıt altında tutulması ve laboratuvara gönderilmek üzere saklanması işlemlerini kapsıyor.

Herhangi bir zehirli gaz tespit edilmesi halinde, ilgili birimlere gerekli tedbirlerin alınması konusunda bilgi aktarılıyor. - Konya

MYP lideri Yılmaz gündemi değerlendirdi MYP lideri Yılmaz gündemi değerlendirdi 'Genç Diplomasi Sempozyumu' İstanbul'da başladı 'Genç Diplomasi Sempozyumu' İstanbul'da başladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kimyasal Tehditle 'Savaş' Onlardan Soruluyor - Son Dakika


Advertisement