Son Dakika Haberleri: Kınalı Hasan ve Yarbay Hasan Bey'in Şehadeti Tekeler Halkını Duygulandırdı

Kınalı Hasan ve Yarbay Hasan Bey'in Şehadeti Tekeler Halkını Duygulandırdı

2 yıl önce

Çanakkale Zaferi´nin 103. yılı etkinlikleri kapsamında Aydın’ın Karpuzlu İlçesi’ne bağlı Tekeler Mahallesi’nde düzenlenen programda Çanakkale Savaşı canlandırıldı.

Kınalı Hasan ve Yarbay Hasan Bey'in Şehadeti Tekeler Halkını Duygulandırdı, System.String[]
Çanakkale Zaferi'nin 103. yılı etkinlikleri kapsamında Aydın'ın Karpuzlu İlçesi'ne bağlı Tekeler Mahallesi'nde düzenlenen programda Çanakkale Savaşı canlandırıldı. Tekeler İlkokulu ve Tekeler Ortaokulu öğrencilerinin canlandırdığı 'Kınalı Hasan' ve 'Yarbay Hasan bey'in Şehadeti' adlı gösteriler izleyen herkesi duygulandırdı. Yüzlerce kişinin izlediği okul bahçesindeki Çanakkale Savaşı gösterilerinde katılımcılara 103 yıl önce Mehmetçiğin menüsü olan şekersiz üzüm hoşafı ikram edildi.

Çanakkale Savaşı'nı canlandırdılar

Çanakkale Savaşında 17. Alay Komutanı Yarbay Hasan Bey'in şehadete nasıl yürüdüğünün sergilendiği gösteri, duygulu anlar yaşattı. Bunun yanı sıra Çanakkale Savaşında cepheye uğurlanan Mehmetçiklerin hikayesi ve annelerin fedakarlıklarının anlatıldığı 'Kınalı Hasan' tiyatrosu büyük beğeni topladı.

Çanakkale oratoryomu gösterilerinin yer alarak devam eden programda, minik öğrenciler işaret dili kullanarak Çanakkale türkülerini seslendirdi.

Öte yandan 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 97'nci yıl dönümü nedeniyle öğrencilerin koreografi eşliğinde okuduğu İstiklal Marşı ile Mehmet Akif Ersoy anıldı.

Tekeler Ortaokulu Müdürü Abdullah Ünlü, Çanakkale Savaşları'nın gelecek nesillere aktarılmasının tarihi ve milli bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, gerçekleştirilen etkinliğin bu amaç doğrultusunda hazırlandığını dile getirdi.

Tekeler İlkokulu Müdürü Fatih Akkavak ise Çanakkale Zaferi'nin Türk milleti için büyük bir ilham ve ibret kaynağı olduğunu söyledi. Cephede savaşan askerin yemek menüsünde sadece kuru ekmek ile üzüm hoşafı olduğunu aktaran Akkavak, "İkram edilen hoşaflarla Çanakkale Savaşı'nın hangi şartlarda kazanıldığını anlatmaya çalıştık" dedi. - AYDIN
Haber Yayın Tarihi: 20.03.2018 11:24 Kaynak: İHAUşak'ta 'Amerikan rüyası'nın sembolü 1 milyon dolarlık banknot ele geçirildi Ameliyat sırasında hayatını kaybetti! Mide bulandıran olay otopside ortaya çıktı Aleyna Tilki Bodrum'da sevgilisiyle samimi bir şekilde görüntülendi