Kırgızistan'da "Devrim Kurbanları" Anıldı - Son Dakika

Kırgızistan'da "Devrim Kurbanları" Anıldı

07.04.2017 13:42
Kırgızistan'da

Kırgızistan'da 7 Nisan 2010'daki halk devrimi sırasında yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı.

Kırgızistan'da 7 Nisan 2010'daki halk devrimi sırasında yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı.

Atabeyit Anıt Mezarlığı'ndaki anma törenine, bakanlar, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, kurbanların aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende, halk ayaklanmasında hayatını kaybedenler için dikilen anıta çelenk konuldu, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından toplu dua edildi.

Kurbanların aileleri ve yakınları, mezarların başında dua okudu.

Tören, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yanında kurbanlar için dikilen anıtın önünde, başkentin Alatoo Meydanı'nda ve Başbakanlık binası önündeki park alanında devam etti.

Kırgızistan'ın kuzeyindeki Talas kentinde 6 Nisan 2010'da başlayan yönetim karşıtı olayları kontrol edemeyen Kurmanbek Bakiyev iktidarı, muhalefet liderlerini tutuklatmış, ertesi gün bu kişilerin bırakılması talebiyle yapılan gösterilere polis sert müdahale etmişti. Göstericiler ise polislerin silahlarına el koyarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümüştü. Binlerce kişi, sarayın çatısındaki keskin nişancılarla çatışmış, çatışmada 100'e yakın kişi yaşamını yitirirken, bin 500 kişi yaralanmıştı.

Bakiyev ise Rusya ve Kazakistan'ın baskısı üzerine önce Kazakistan'ın Cambul kentine, daha sonra da Belarus'a sığınmıştı. İktidarın devrilmesiyle Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümet kurulmuş, parlamenter yönetim sistemine geçişi sağlayan anayasa referandumu yapılmıştı. Otunbayeva, geçiş döneminin sonunda iktidarı, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Almazbek Atambayev'e 1 Aralık 2011'de devretmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kırgızistan'da 'Devrim Kurbanları' Anıldı - Son Dakika


Son Dakika

Yürek burkan olay! Yardım istemek için geldiği muhtarlıkta kalp krizinden öldü Son Dakika: ABD'de Kongre binası, güvenlik tehdidi nedeniyle giriş ve çıkışlara kapatıldı Korkutan araştırma! Kovid-19'u atlatanların üçte biri ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı Başakşehir, milli futbolcu Kerim Frei ile yollarını ayırdı Balık fiyatları fırladı! Lüferin kilosu 200 liraya dayandı Kadın doktora tacizci şoku! Hastası gibi muayene odasına girdi, aylardır peşinde olduğu ortaya çıktı Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı Kendisini kahvaltı için uyandıran eşini ve küçük kızını kaynar suyla haşlayan cani koca: Karım bana hakaretler etti, kazara oldu