Kırgızistan'da Ebru Sanatı Tanıtıldı - Son Dakika

Kırgızistan'da Ebru Sanatı Tanıtıldı

23.04.2019 21:15
Kırgızistan'da Ebru Sanatı Tanıtıldı, System.String[]

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal sergi açtı.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal sergi açtı.

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesindeki Cengiz Aytmatov Kırgız Türk Kültür Merkezinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliğinin organizasyonunda düzenlenen etkinlikte ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal'ın hazırladığı resim ve minyatür çalışmaları sergilendi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, diplomat ve diplomat eşlerinin, elçilik mensuplarının, öğrencilerin ve çocukların katılımıyla gerçekleşen etkinlik ilgiyle karşılandı.

Koçal'ın burada yaptığı ebru hem küçükler hem de büyükler tarafından ilgiyle izlendi.

Ebru sanatını deneyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, yaptığı çalışmayı beğendiğini ifade ederek, "Vallahi de çok güzel oldu." dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin, "Kalbimdeki duygularımı ebru sanatı ile eşime yansıtmaya çalıştım." ifadesini kullandı.

Etkinlikte, büyükelçiler ve çocuklar ebru çalışmaları yaparken renkli görüntüler ortaya çıktı.

Sanatçı Koçal'a, Büyükelçi Fırat teşekkür plaketi sundu, büyükelçinin eşi Vasilika Fırat da elçilikte çalışan kadınlar tarafından dokunan süslü asma keçi halısını takdim etti.

Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bulunduğumuz Cengiz Aytmatov Kırgız Türk Kültür Merkezi TİKA tarafından renove edildi. Merkez açıldığında 'her ay bir kültür faaliyeti düzenleyeceğiz' demiştik. Burada her ay en az iki tane kültür faaliyeti düzenliyoruz. Bugün burada 700 yıllık geçmişi olan Türk ebru sanatımızı tanıtıyoruz. Kırgız basını da ilgi gösterdi. Ebru sanatını ata yurdumuzda tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

Kültür ve Tanıtma Müşaviri Nuri Şimşekler görsel sanatların en güzel örneklerinden biri olan ebruyu tanıtmak için Türkiye'den Suna Koçal'ı davet ettiklerini belirterek, yabancı misyon temsilcileri ve Kırgız sanatseverlerin ilgi gösterdiği etkinlikte ebru sanatının önemi hakkında anlamlı bilgilerin paylaşıldığını söyledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kırgızistan'da Ebru Sanatı Tanıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan maske uyarısı: N95 ve FFP2 tarzı maskeler toplu alanlarda kullanılmamalı Fernando Torres, Atletico Madrid B takımında teknik direktörlüğe başlayacak Kontrolden çıkan tır petrol istasyonuna daldı! Şoförün manevrası faciayı önledi Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Kamelyayı kıran gençlere belediyeden sitem: Kırılan sadece kamelya olmadı, kalbimizi de kırdınız Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor Babasına Atatürk'ün hediye ettiği mendili maddi sıkıntıdan dolayı satışa çıkarttı