Kırgızistan'da "Halk Devriminin Kurbanları" Dualarla Anıldı - Son Dakika

Kırgızistan'da "Halk Devriminin Kurbanları" Dualarla Anıldı

07.04.2018 11:33
Kırgızistan'da

Kırgızistan'da 2010'daki halk devrimi sırasında güvenlik güçlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı.

Kırgızistan'da 2010'daki halk devrimi sırasında güvenlik güçlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı.

Ata-Beyit Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen iresmi törende çelenk ve çiçekler konuldu, Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Meclis Başkanı Dastan Cumabekov, Başbakan Sapar İsakov, Yüksek Mahkeme Başkanı Aynaş Tokbayeva, eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva'nın yanı sıra kurbanların aileleri de katıldı. Tören, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yanındaki halkın mücadelesini simgeleyen yedi metre yüksekliğinde siyah-beyaz taş anıtının önünde devam etti.

Ceenbekov, yayımladığı mesajda, kahramanların, halkın parlak ve onurlu bir geleceği uğruna hayatlarını feda ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Cesur kahramanlarımızın sayesinde daha parlak bir geleceğe odaklanmak için halkın kurduğu hayal gerçek oldu. İktidarı ve halkın mülkünü ele geçirmek, insanları köleleştirmek isteyenlere layık oldukları cevap verildi. Bugün kahramanlarımızı dualarla anıyoruz. Bizim amacımız kesin ve belli, Kırgızistan'ı demokratik, özgür, güçlü ve hukuk devleti haline getirecek çalışmalarda bulunmaktır."

Kırgızistan'ın kuzeyindeki Talas kentinde 6 Nisan 2010'da başlayan yönetim karşıtı olayları kontrol edemeyen Kurmanbek Bakiyev iktidarı, muhalefet liderlerini tutuklatmış, ertesi gün bu kişilerin bırakılması talebiyle yapılan gösterilere polis sert müdahale etmişti.

Göstericiler ise polislerin silahlarına el koyarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümüştü. Binlerce kişi, sarayın çatısındaki keskin nişancılarla çatışmış, çatışmada 100'e yakın kişi yaşamını yitirirken, bin 500 kişi yaralanmıştı.

Bakiyev ise Rusya ve Kazakistan'ın baskısı üzerine önce Kazakistan'a ardından Belarus'a sığınmıştı.

İktidarın devrilmesiyle Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümet kurulmuş, parlamenter sisteme geçişi sağlayan anayasa referandumu yapılmıştı.

Otunbayeva, geçiş döneminin sonunda iktidarı, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Almazbek Atambayev'e 1 Aralık 2011'de devretmişti.

Belarus ve İngiltere'de yaşadıkları bilinen ve gıyaben yargılanan eski Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, oğlu Maksim Bakiyev ile amcası Canış Bakiyev gıyaplarında ömür boyu hapse mahkum edilmiş, mal varlıklarına el konulmuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kırgızistan'da 'Halk Devriminin Kurbanları' Dualarla Anıldı - Son Dakika


Son Dakika

Çarşamba gününe dikkat! Beklenen kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor Henüz 18 bile değiller! Kız arkadaşını dövüp, utanmadan kayda aldırdı Normalleşme kararları için ilk hedef 12 milyon kişinin mart ayının ilk haftasına kadar aşılanması Emre Aşık ve Yağmur Aşık mahkemede! Boşanma davasına sevgilisi ile geldi CHP'de bir skandal daha! Kadına çeşme başında tecavüz eden ilçe başkanı, kola ve aspirinle düşük yaptırmış Fransa'da 2 milyona yakın ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi Fenomen dizi Çukur, Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferine gönderme yaptı Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti