Kırgızistan'da ilk kez KKTC'nin 36. kuruluş yılı kutlandı - Son Dakika

Kırgızistan'da ilk kez KKTC'nin 36. kuruluş yılı kutlandı

15.11.2019 20:48
Kırgızistan'da ilk kez KKTC'nin 36. kuruluş yılı kutlandı, System.String[]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Kırgızistan Temsilcisi Atınç Keskin, Kıbrıs Türk halkının milli varlığının ve benliğinin simgesi olan KKTC'nin kuruluşunun 36. yılını ata yurdu Kırgızistan'da gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Kırgızistan Temsilcisi Atınç Keskin, Kıbrıs Türk halkının milli varlığının ve benliğinin simgesi olan KKTC'nin kuruluşunun 36. yılını ata yurdu Kırgızistan'da gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Büyükelçiliğin Rezidansında, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat'ın ev sahipliğinde, KKTC'nin 36. kuruluş yılı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve milli marşların okunmasının ardından programı sunan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Radyo-Televizyon Müdürü Dr. Bülent Namal, KKTC Dışişleri Bakanlığının bayram mesajını aktardı.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 36. kuruluş yılı dolayısıyla yayımladığı mesajını okudu.

"Dünya var oldukça KKTC dimdik ayakta kalacaktır"

Keskin, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 1974'te Enosis'i gerçekleştirme hayalindeki Faşist Yunan Cuntası destekli EOKA-B'nin yaptığı darbe üzerine, Türkiye Cumhuriyeti'nin 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı'yla Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlığa, Kıbrıs Adası'nın da barış, huzur ve istikrara kavuştuğunu belirtti.

KKTC'nin özgürlük, bağımsızlık, barış, huzur ve istikrar temelleri üzerinde kurulduğunu vurgulayan Keskin, "Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC ayrılmaz bir bütündür, dünya var oldukça KKTC dimdik ayakta kalacaktır." dedi.

Keskin, Türkiye Cumhuriyeti'nin etkin ve fiili garantisi dışında bir antlaşmanın yapılmasının mümkün olmadığını, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık, güvenlik ve refahını milli egemenliğe dayanan cumhuriyetini ilelebet yaşatma ve geliştirme konusundaki kararlılıklarını dünyanın bilmesi gerektiğini dile getirdi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kırgızistan'da ilk kez KKTC'nin 36. kuruluş yılı kutlandı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 21 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 135 kişi vefat etti, 5532 yeni vaka tespit edildi Sokağa çıkma kısıtlamasını yanlış anlayan vatandaşlar bu ilçede yasağı erken başlattı Vodafone Park'ta goller yağmur gibi geliyor! Meşin yuvarlak, bir kez daha ağlarla buluştu Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya yerli aşı mesajı: İnşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız İsveç'te kritik görevdeki Türk asıllı subay, esrarengiz bir biçimde kayboldu "İnançsız insan vicdanlı değildir" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden tepki Trenin ucu bucağı görünmüyor! Ermenilerden ele geçirilen tank ve toplar Bakü'ye götürüldü Kısıtlama öncesi Konyaaltı Sahili turistlere kaldı, kent sakinleri de fotoğraf çekinmekle yetindi