Kırıkkale'de Selektör Bakımı Yapılmaya Başlandı - Son Dakika

Kırıkkale'de Selektör Bakımı Yapılmaya Başlandı

07.08.2014 18:28
Kırıkkale'de Selektör Bakımı Yapılmaya Başlandı, System.String[]

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, il genelinde arpa, buğday, fiğ, mercimek, aspir tohumunu temizleyen selektör makinelerine bakım yapmaya başladı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, il genelinde arpa, buğday, fiğ, mercimek, aspir tohumunu temizleyen selektör makinelerine bakım yapmaya başladı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, Delice ilçesine bağlı Büyükyağlı köyünde bulunan selektör teknik bakım ekibinin çalışmalarını yerinde denetledi. Çiftçilerin arpa, buğday, fiğ, mercimek, aspir tohumunu temizleyen selektör makinelerine, teknik elemanlarla tamir ve bakım yapıldığını açıklayan Kırbaş, kent genelinde 156 bin 777 dekar alanda yılda ortalama 400 bin ton buğday ve arpa üretiminin gerçekleştirildiğini, bu yüzden selektör bakımlarının çok önemli olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca halen sertifikalı tohum kullanan çiftçilere buğday için 7,5 lira, arpa için 6 lira, nohut, kuru fasulye, mercimek için 10 lira destek verildiğini ifade eden Kırbaş, bu desteklerin vatandaşlar için çok önemli olduğunu açıkladı. Kırbaş, Çiftçi Kayıt Sistemi kaydını güncellemiş çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi desteklemesi de yapılacağını belirterek, “Destekleme kapsamında peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarına 3,1 lira mazot desteği, 4,3 lira gübre desteği, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkileri, sebze, meyve alanlarına 4,60 lira mazot desteği, 6 lira gübre desteği verilecek.” dedi.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Kırıkkale'de Selektör Bakımı Yapılmaya Başlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Antikorlara yakalanmayan koronavirüs mutasyonu tespit edildi Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Kısıtlamada patates servisine çıkan şahıs, cezadan kurtulamadı Son Dakika: Türkiye'de 5 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 196 kişi vefat etti, 31 bin 896 yeni vaka tespit edildi Ermenistan muhalefeti görevi bırakması için Paşinyan'a 3 gün süre tanıdı Sokak kısıtlaması bile denize girmelerine engel olamadı Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü