Son Dakika Haberleri: Kirli Bebek Bezinden Çevre Dostu Yakıt Üretilecek
BBC

Kirli Bebek Bezinden Çevre Dostu Yakıt Üretilecek

8 ay önce

Hollanda'da kurulacak özel fabrikalarda her yıl ortalama kullanılan 500 bin bebek bezinin çevre dostu yakıt, biyogaz, plastik ve suni gübre olarak geri dönüşümü sağlanacak.

Hollanda'da her yıl yaklaşık yarım milyon çocuk tarafından kullanılan bebek bezleri, özel bir yöntemle geri dönüştürülerek çevre dostu yakıt, biyogaz, plastik ve suni gübre üretilecek.

BİR ÇOCUK ORTALAMA 5 BİN BEZ KULLANIYOR

Atık bebek bezleri, Hollanda'nın en önemli çevre sorunlarından biri. Ülkedeki bir çocuk, tuvalet alışkanlığı edinene kadar ortalama 5 bin bebek bezi kullanıyor. Buna, idrar kaçırma sorunu yaşayan yaşlıların kullandığı bezler de eklenince, sorun ciddi boyutlara ulaşıyor.

GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN DENEME ÇALIŞMALARINDAN SONUÇ ALINDI

Kişi başı 150 - 200 kilo katı atığın toplandığı ülkede, her yıl ortalama 500 bin çocuk bebek bezi kullanıyor. Giderek artan atık bez sorunu, Aralık ayından itibaren önemli ölçüde çözülmüş olacak. Atık bebek bezlerinin geri dönüştürülmesi amacıyla yaklaşık 2 yıldır devam eden deneme çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

FABRİKANIN YAPIMINA BAŞLANDI

ARN adlı atık işleme şirketi tarafından Nijmegen kenti yakınlarındaki Weurt kasabasında, kirli bebek bezlerini geri dönüştürecek fabrikanın yapımına başlandı. Aralık ayından itibaren fabrikada atık bebek bezleri geri dönüştürelecek. Bebek bezleri, 40 bar basınç ve 250 santigrat dereceye dayanıklı çelik reaktörde eritilecek. Yüksek ısı ve basınç sayesinde bebek bezinin bileşimindeki plastik ve diğer maddeler ayrıştırılacak.

YÜKSEK ISIDA VİRÜS VE İLAÇ ATIKLARI YOK OLACAK

Atık bezlerin geri dönüşümü konusunda 7 yıldır çalışma yapan ve bu konuda patent alan William Elsinga'ya göre, yüksek ısıda yapılan ayrıştırma işlemi sırasında bebek bezlerindeki bakteri, virüs ve ilaç artıkları da tamamen yok oluyor.

ÇEVRE DOSTU YAKIT ÜRETİLECEK

Elsinga, Hollanda Televizyonu'na yaptığı açıklamada, zararlı maddelerden arındırılan bezlerin güvenli bir şekilde yeni ürünlere dönüşeceğini vurguladı. Kullanılmış bebek bezlerinden çevre dostu biyogaz, plastik, suni gübre ve elektrik santrallerinde kömür yerine kullanılabilen biyokütle elde edilecek.

13 AYRI TOPLAMA NOKTASI OLUŞTURULDU

Hollanda'daki bir çok belediye, atık bezleri yakmak yerine yeni fabrika için toplamaya başladı. Bunlardan biri de Utrecht kenti yakınlarındaki Soest Belediyesi. Çevreden sorumlu belediye başkan yardımcısı Nermina Kundiç, 13 ayrı toplama noktası oluşturduklarını belirterek, geri dönüşüm sayesinde hammadde israfının önleneceğini söylüyor.

BBC
Haber Yayın Tarihi : 19.09.2018 12:06 Ekrem İmamoğlu, "Erdoğan'ı Karşılamaya Gidecek misiniz" Sorusuna Yanıt Verdi Şarkıcı Tuğba Ekinci, Recep Tayyip Erdoğan'a Destek Olmayanlara Sitem Etti Ekrem İmamoğlu'nun 250 Bin Liralık Saati Dikkat Çekti