Kırpınar'ın Provası Sancaktepe'de Yapıldı - Son Dakika

Kırpınar'ın Provası Sancaktepe'de Yapıldı

03.07.2012 13:04
Kırpınar'ın Provası Sancaktepe'de Yapıldı, System.String[]

19.Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'nde "Altın Kemer'i" Ali Gökşen'i yenen Recep Kara kazandı.

19. Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'nde "Altın Kemer'i" Ali Gökşen'i yenen Recep Kara kazandı. Türkiye'nin en önemli başpehlivanlarının Kırkpınar'dan önce son kez kozlarını paylaştıkları 19. Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'ne 30'u başpehlivan olmak üzer 800 civarında güreşçi er meydanında boy gösterdi.

Samandıra Şölen Alanı'nda yapılan güreşler ve gecesinde düzenlenen şenliklerin Sancaktepe halkı yoğun ilgi gösterdi. Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri coşkusu, Samandıra Ek Hizmet Binası önünde sabah saat 09.00'da kortej yürüyüşü ile başladı. Mehter Takımı ile birlikte yürüyüşe geçen kortej, güreş alanına geçmeden önce Abdurrahman Gazi Türbesi'ni ziyaret etti. Burada gerçekleştirilen Kuran tilavetinin ardından dualar edilerek Samandıra Şölen Alanı'na geçildi.

Şölen alanında öncelikle Mehteran Takımı mini bir konser verdi. Sancaktepe Yağlı Güreşleri'nin açılış konuşmasını Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem yaptı. Konuşmasına müsabakaları izlemeye gelen sporseverleri selamlayarak başlayan İsmail Erdem yaptığı konuşmada, "Kırkpınar'dan sonra ülkemizdeki organizasyonların en büyüğünü Sancaktepe'de gerçekleştiriyoruz. Bugün burada güreş yapacak başta başpehlivanlarımız olmak üzere minik güreşçilerimize kadar hepsine, Cenabı Allah güç kuvvet versin, başarılar nasip etsin" dedi.

Başkan İsmail Erdem'in ardından Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan da ata sporu güreşin önemine vurgu yaparak, "Ata sporu olan güreşin kültürümüzdeki yerini, sıklıkla kullandığımız paçayı kurtarmak, paçayı ele vermek gibi deyimlerimiz vardır. Pehlivanlara sesleniyorum sakın paçayı kaptırmayın. Belediye Başkanımız İsmail Erdem'e spora ve sporcuya desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ata sporu yağlı güreşlerde bir gelenek haline gelen Güreş Ağalığı İhalesini ise işadamı Enver Haberdar Güreş Ağalığı'nı geleneğe uygun yapılan ihale ile abisi Kadir Haberdar'a devretti.

Minik Güreşçilerin karşılaşmaları ile başlayan müsabakalar, "Minikler 1, Minikler 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkoparan, Ayak, Destek Küçük, Destek Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Başaltı, Baş" kategorileri olmak üzere 13 farklı kategoride gerçekleştirildi. 800 civarında pehlivanının katıldığı Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'ne Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve Kaymakam Feyzullah Özcan'ın yanı sıra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Danışmanlarından İsmail Hakkı Turunç, AK Parti eski Milletvekillerinden Prof. Dr İrfan Gündüz ve Dünya Şampiyonu Güreşçi ve Eski Milletvekili Hamza Yerlikaya, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sakız, Sancaktepe İlçe Emniyet, İlçe Milli Eğitim ve İlçe Spor Müdürlerinin yanı sıra Türkiye Güreş Federasyonu yetkilileri ve binlerce sporsever katıldılar.

Sancaktepe Yağlı Güreşleri'nde ülkenin yetiştirdiği önemli başpehlivanlardan, Ali Gürbüz, Recep Kara, Sermest Bulut, Serhat Gökmen, Hüseyin Şahinalp, Ekrem Yavuz, Ali Gökşen, Enver Erişti, Aydın Polatçı,

Reşat Turgut, Ahmet Doğu, Fatih Bakır, Abdullah Güngör, Arif Akın, Hüseyin Demir, Nuri Zengin, Mustafa Başdemir, Ömer Aslantaş, Savaş Yıldırım, Süleyman Aykırı gibi önemli güreşçiler mücadele etti.

Geçen sene Kırkpınar'da Altın Kemer'in sahibi olan Ali Gürbüz'in sakatlanarak yarım bıraktığı yağlı güreşler, kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Başpehlivanlardan Recep Kara, Abdullah Güngör'ü, Ali Gökşen de Savaş Yıldırım'ı yenerek finalde karşılaştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi adına güreşen Ordu Ünyeli Recep Kara ile Sancaktepe Belediyesi adına güreşen Manisalı Ali Gökşen'ın zorlu mücadelesinden Recep Kara galip gelerek, iki sene üst üste şampiyon olma başarısı gösterdi ve Altın Kemerin sürekli sahibi oldu.

19. Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'nde üst üste ikinci kez ipi göğüsleyen Başpehlivan Recep Kara'nın Altın Kemerini Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem taktı. İkinciliği elde ederek önemli bir başarı elde eden Sancaktepe Belediyespor'un güreşçisi Ali Gökşen ise ödülünü Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan'ın elinden aldı. Ayrıca Güreş antrenörlüğünde gösterdiği üstün başarıdan dolayı yılın antrenörü seçilen Sancaktepe Belediyesi Güreş Takımı Antrenörü Harun Doğan, "Küçük Orta Büyük" klasmanında birinci olma başarısı gösterdi.

Yoğun katılımla ve coşkulu bir atmosferde gerçekleştirilen 19. Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'ndeki tüm dereceler şöyle:

Minikler 1

1. Selami Macit

2. Mehmet Kırak

3. Emircan Aslan

3. Muhammet Karavus

Minikler 2

1. Yusuf Bulut

2. İsmail Bulut

3. Samet Kuş

3. Muhammet Kurt

Teşvik 1

1. Abdülkadir Can

2. Murat Bektaş

3. Ali İzzet Çavdar

3. Oğuzhan Yılmaz

Teşvik 2

1. Mustafa Taş

2. Okan Şahin

3. Serdar Solak

3. Selami Uzun

Tozkoparan

1. Ramazan Sarı

2. Arda Taşpınar

3. Muhamet Pelit

3. Osman Savrum

Ayak

1. Siraç Sefer

2. Yusuf Şahin

3. Cengiz Kayaer

3. Hüsamettin Yılmaz

Destek Küçük

1. İsmail Çırak

2. Yıldıray Akın

3. Çağatay Suvar

3. Yakup Oğuz

Destek Büyük

1. M. Zait Oral

2. Fatih Al

3. Hüsamettin Özdemir

3. Gürbüz Seçim

Küçük Orta Küçük

1. Harun Doğan

2. Ramazan Gargi

3. Adem Altun

3. Ömer Durgun

Küçük Orta Büyük

1. Fettah Arsin

2. Mustafa Ölmez

3. Cumali Küçükgüçlü

3. İsmet Karabulut

Büyük Orta

1. Macit Yıldırım

2. Mustafa Yiğit

3. Muhammet Kesen

3. Kadir Altunbaş

Başaltı

1. Osman Albayrak

2. Adem Kara

3. Ali İmamoğlu

3. Onur Şenel

Baş

1. Recep Kara

2. Ali Gökşen

3. Savaş Yıldırım

3. Abdullah Güngör - İSTANBUL

Kırpınar'ın Provası Sancaktepe'de Yapıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Kırpınar'ın Provası Sancaktepe'de Yapıldı - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Cuma namazı camilerde kılınabilecek mi? Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi Cuma namazı camilerde kılınabilecek mi? Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi Mağdur olan binlerce Thodex üyesinin kimlik bilgileri ve fotoğrafları ifşa edildi Mağdur olan binlerce Thodex üyesinin kimlik bilgileri ve fotoğrafları ifşa edildi Yunan Bakan Dendias'ın hadsiz sözleriyle ilgili Başbakan Miçotakis'ten tarihi itiraf Yunan Bakan Dendias'ın hadsiz sözleriyle ilgili Başbakan Miçotakis'ten tarihi itiraf Çalışmak için geldiği inşaattan düşen genç, hayatını kaybetti Çalışmak için geldiği inşaattan düşen genç, hayatını kaybetti Cumhuriyet tarihinin en büyük vurgununu 4 gün önceden gören biri var! Hem de yabancı Cumhuriyet tarihinin en büyük vurgununu 4 gün önceden gören biri var! Hem de yabancı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter hesabını kapattı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter hesabını kapattı Tweet krizi! Emniyet paylaşımı sildi, Bakan Soylu geri adım atmadı Tweet krizi! Emniyet paylaşımı sildi, Bakan Soylu geri adım atmadı Koronavirüs yasağını nasıl deldiğini Instagram hesabından anlatan fenomene 22 bin TL'lik ceza Koronavirüs yasağını nasıl deldiğini Instagram hesabından anlatan fenomene 22 bin TL'lik ceza